Πρόταση για e learning- Δημοτικό

Ξεκίνησε από παρις, 23 Μαρ 2020, 12:19:23 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

παρις

Η διευθύντρια μαζί με την σχολική σύμβουλο αποφάσισαν οτι χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση για δημιουργία λογαριασμών μαθητών απο το ΠΣΔ. Ισχύει κατι τέτοιο;
Μπορούν να δημιουργήσουν μόνοι τους λογαριασμούς εύκολα;
Aποφασίσαν να δημιουργήσουμε τα δικα μας block to o κάθε ένας ξεχωριστά. Δηλαδη καθε τμήμα θα δημιουργεί το δικό του blogs.sch.gr και με ομάδες μαθητικων email του καθε τμήματος, θα επικοινωνούν.
Πως σας φαίνεται βολεύει; Λάθος μου φαίνεται.

Θα ήθελα μια πρόταση για πλατφόρμα e learning όχι μονο για μενα αλλα για όλο το Δημοτικό δηλαδή και για τους Δασκάλους. Αν υπάρχει εύκολη δημιουργία λογαριασμών χωρίς email αν γίνεται θα βόλευε. και να μην παραβιάζουμε κάποιο νόμο του Υπουργείου παιδείας.

evry

Ναι, με εγκύκλιο που βγήκε αυτές τις μέρες μπορούν οι γονείς να φτιάξουν λογαριασμό στα παιδιά τους.

https://www.arcadiaportal.gr/news/parohi-prosopikon-logariasmon-stoys-mathites-apo-panellinio-sholiko-diktyo

μόνο που έχουν πέσει όλοι με οίστρο να φτιάξουν λογαριασμούς με αποτέλεσμα να μη δουλεύει τίποτα. Έχει πέσει ο mail server του σχολικού ή τέλος πάντων ο server που αναλαμβάνει το authentication
και έχει πέσει και το register.

Δυστυχώς όλοι ξαφνικά θυμήθηκαν το σχολικό δίκτυο και το eclass και τρέχουν να βγάλουν λογαριασμούς χωρίς να έχουν ιδέα πως και τι?
Όλοι θέλουν να ανεβάσουν ένα μάθημα στο eclass για να φαίνεται ότι έχουν μάθημα (sorry που γίνομαι κακός), δυστυχώς.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pgrontas

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος που ζητά το Υπουργείο να γραφτούν οι μαθητές στο ΠΣΔ.
Γιατί φαντάσουν να πρέπει να ανεβάσουν εργασίες οι μαθητές στο eClass, τι έχει να γίνει!

Αυτό που για έμενα έπρεπε να γίνει είναι να ανοιξουν όλοι τα μαθηματά τους, να δηλώσουν ένα mail με μια ανακοίνωση και να ανεβάσουν ασκήσεις στα έγγραφα.
Οι γονείς θα παρακολουθούν μια φορά τη μέρα ξέρω γω το μάθημα, θα βλέπουν τις ασκήσεις και θα τις στέλνουν οι μαθητές μέσω mail.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

evry

Σωστό αυτό που λες Παναγιώτη, είναι μια λύση.
Έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα να κάνουν λογαριασμούς στο σχολικό δίκτυο και έχει πέσει το σύστημα

Παράθεση από: pgrontas στις 23 Μαρ 2020, 01:29:21 ΜΜ
Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος που ζητά το Υπουργείο να γραφτούν οι μαθητές στο ΠΣΔ.
Γιατί φαντάσουν να πρέπει να ανεβάσουν εργασίες οι μαθητές στο eClass, τι έχει να γίνει!

Αυτό που για έμενα έπρεπε να γίνει είναι να ανοιξουν όλοι τα μαθηματά τους, να δηλώσουν ένα mail με μια ανακοίνωση και να ανεβάσουν ασκήσεις στα έγγραφα.
Οι γονείς θα παρακολουθούν μια φορά τη μέρα ξέρω γω το μάθημα, θα βλέπουν τις ασκήσεις και θα τις στέλνουν οι μαθητές μέσω mail.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

παρις

Ποιο να δουλέψουμε εγω στην πληροφορική και οι υπόλοιποι δάσκαλοι; το e-class; ή το e-me;
να έχουμε ένα για όλο το σχολείο.

evry

Διέγραψα τα τελευταία μηνύματα γιατί τα πράγματα πήγαν λίγο στα άκρα χωρίς να υπάρχει λόγος. :police:
Παρακαλώ για αυτοσυγκράτηση  :police:
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

@πάρις
Στο edmodo μπορεί να μην βρει το σχολείο σου, το βάζεις εσύ.
Πρόσεξε όμως νομικά είσαι στον αέρα, δεν έχεις καμία γονική συναίνεση, ανά πάσα στιγμή αν  κάποιος μυστήριος γονιός σου κάνει καταγγελία θα έχεις θέμα.
Απίθανο φυσικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Χρειάζεται να υπογράψουν οι γονείς ένα χαρτί αντίστοιχο με αυτό του σχολικού δικτύου (και πάλι δεν ξέρω αν είσαι 100% καλυμμένος)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

παρις

Παράθεση από: evry στις 23 Μαρ 2020, 04:31:03 ΜΜ
@πάρις
Στο edmodo μπορεί να μην βρει το σχολείο σου, το βάζεις εσύ.
Πρόσεξε όμως νομικά είσαι στον αέρα, δεν έχεις καμία γονική συναίνεση, ανά πάσα στιγμή αν  κάποιος μυστήριος γονιός σου κάνει καταγγελία θα έχεις θέμα.
Απίθανο φυσικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Χρειάζεται να υπογράψουν οι γονείς ένα χαρτί αντίστοιχο με αυτό του σχολικού δικτύου (και πάλι δεν ξέρω αν είσαι 100% καλυμμένος)
ευχαριστώ αλλα το edmodo το ρώτησα αλλού. Η ερώτηση εδώ είναι e-class ή e-me.
Αρα το e-me για όλους, χωρίς συγκατάθεση γονέα , παλι το ίδιο;

bugman

Αυτά τα ζητήματα τα λύνουν οι υπεύθυνοι. Ο καθηγητής πρέπει να παραλαμβάνει τα εργαλεία της δουλειάς του και όχι να τα δημιουργεί ή να τα επιλέγει με το  όποιο κόστος.

alkisg

Έκανα διαχωρισμό κάποιων μηνυμάτων και τα πήγα στο: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8214.0

Να επισημάνω ότι το εκούσιο thread hijacking είναι παραπλήσιο με bullying, χειρότερο από τον κλειστό κώδικα και τα ακρυπτογράφητα δεδομένα. :)

Να εκφράζουμε τις απόψεις μας στο θέμα μας, όχι πλημμυρίζοντας όλα τα θέματα όπου συζητάνε άλλοι.

akalest0s

Παράθεση από: evry στις 23 Μαρ 2020, 04:31:03 ΜΜ
@πάρις
Στο edmodo μπορεί να μην βρει το σχολείο σου, το βάζεις εσύ.
Πρόσεξε όμως νομικά είσαι στον αέρα, δεν έχεις καμία γονική συναίνεση, ανά πάσα στιγμή αν  κάποιος μυστήριος γονιός σου κάνει καταγγελία θα έχεις θέμα.
Απίθανο φυσικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Χρειάζεται να υπογράψουν οι γονείς ένα χαρτί αντίστοιχο με αυτό του σχολικού δικτύου (και πάλι δεν ξέρω αν είσαι 100% καλυμμένος)
Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς εδώ; Τι είδους καταγγελία μπορεί να γίνει; Για το ότι υπάρχει το όνομα των παιδιών online?
Με ενδιαφέρει γιατί έχω φτιάξει όλο το σχολείο μου στο edmodo, γυμνάσιο και λύκειο (ιδιωτικό), και τώρα μου ζητάνε να φτιάξω και το δημοτικό.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά δουλεύω 2 βδομάδες 24/7, για να φέρω το σχολείο μου από το μηδέν στο είναι, από την απόλυτη ηλεκτρονική ανυπαρξία στο να μπορεί να γίνει μάθημα (και να πουλάει τη μούρη του μετά, αλλά αυτό δεν το λέμε), και στο τέλος μου λες ότι θα βρω και το μπελά μου. Αυτό μου έλειπε!

(Δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει πιο πολύ εδώ ή στο παραπάνω λινκ του Άλκη, η ερώτησή μου)
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

παρις

Tα των καταγγελιων δεν τα ξερω.
Ειδα οτι το πληνετ της Χιου το προτεινει. Αρα καποιος στην Χιο δεν εχει προβλημα.
Στο ιδιωτικο κανετε οτι θελετε λογικα.
Στο δημοσιο ειμαστε κατω απο εγκυκλιους και στον παραλογισμο του καθενα γονιου. αλλα και του διευθυντη που κανει οτι γραφουν τα εγγραφα.
Θα ελεγα αν συμφωνησει ο Διευθυντης να το βαζουμε. Αλλιως ισως ερθουμε σε αντιπαραθεσεις.
Το edmodo δεν εχει ερθει με καποιο εγγραφο. Στο δημοσιο αν καποιος θελει να σου κανει φασαρια για διαφορους λογους,  ισως μπορει.
Μπορουν να σου πουν, παραδειγμα, ειπαμε να κανετε e class, e-me, εισαι εκτος υλης.
Σιγουρα ο Αλκης αυτα τα ξερει καλυτερα απο μενα

akalest0s

Παράθεση από: παρις στις 26 Μαρ 2020, 06:24:30 ΜΜ
Στο ιδιωτικο κανετε οτι θελετε λογικα.
Στο δημοσιο ειμαστε κατω απο εγκυκλιους και στον παραλογισμο του καθενα γονιου.
Κατάλαβα τι λες, αλλά και στα ιδιωτικά μια χαρά παραλογισμούς ζούμε.. από γονείς, διευθυντές, ιδιοκτήτες...
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

παρις

Παράθεση από: akalest0s στις 26 Μαρ 2020, 06:37:09 ΜΜ
Κατάλαβα τι λες, αλλά και στα ιδιωτικά μια χαρά παραλογισμούς ζούμε.. από γονείς, διευθυντές, ιδιοκτήτες...
Τα ιδιωτικα αν θεωρουνται ανεξαρτητες δομες βαζουν και third party λογικα πιο ευκολα. Ειναι θεμα διευθυντη σε εμας. Αν πεσεις στην περιπτωση θα παρει και το μερος του αλλου. Καλο ειναι να ενημερωνουμε τι ξεκιναμε να κανουμε.
Δουλευω third party. Αλλα χωρις account και χωρις να μπλεκω με mail γονιων. Εργαστηριακα.

παρις

Επισης φιλε το να πηγαινεις με τα εγγραφα του Υπουργειου αυτο τον καιρο, και μιλαω για το δημοσιο, ειναι ατου. Ειναι προστασια. Δεν ξερεις τι μπορει να σου καταλογισει ο αλλος. Πχ αν απο Δευτερα- Τριτη ερθει νεο λογισμικο λειτουργικο για τα Δημοτικα, τι θα κανεις;
Μπορει ανετα να σου πει καποιος, τι ειναι αυτα που κανεις; Και δεν μιλαω για σενα, που η δουλεια σου ειναι εξαιρετικη