προστασία στο ασύρματο ίντερνετ

Ξεκίνησε από gimnasio, 10 Νοε 2011, 08:37:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gimnasio

πως μπορεί κάποιος να προστατευτεί από τα προγράμματα που σπάνε τους κωδικούς και χρησιμοποιούν το ασύρματο ίντερνετ;

tallis

Χρησιμοποιώντας κρυπτογράφηση WPA2 και έναν καλό κωδικό με χαρακτήρες,νούμερα και σύμβολα είναι σχεδόν αδύνατον να σπαστεί ο κωδικός του ασύρματου δικτύου.
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

Λάμπρος Μπουκουβάλας

μην είσαι σίγουρος για το "εντελώς"!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

yiannis

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 11 Νοε 2011, 09:04:13 ΠΜ
μην είσαι σίγουρος για το "εντελώς"!

Πρακτικά όμως, με WPA2, ένα key με μήκος πχ 36 χαρακτήρες, μικρά+κεφαλαία γράμματα, αριθμούς και σύμβολα δεν σπάει. Αν δε, το αλλάζεις μια φορά κάθε 5-6 μήνες είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες να το ξεκλειδώσει κάποιος.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

P.Tsiotakis


sarakiniotis

Το πιο σίγουρο ειναι το mac address filtering . Αφήνει να μπουν στο δίκτυο σου μόνο τους υπολογιστές με τις mac addresses που έχεις δηλώσει. Οι mac addresses είναι μοναδικές

Το εχω δοκιμάσει και δουλευει


poursali

100% ασφάλεια δεν υπάρχει.. προσωπικά βάζω wpa2, mac filter και επιπλέον τσεκάρω το "hide SSID" ;)
το μόνο σίγουρο είναι ότι θα σπάσουν πολλά άλλα δίκτυα γύρω μου πριν σπάσει το δικό μου, άρα πρακτικά είναι 100% :P
εκτός βέβαια αν με βάλουν στόχο, οπότε καλά κάνω που αλλάζω κωδικό κάθε 11 λεπτά... εντάξει το παράκανα τώρα το παραδέχομαι :D
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

eara

αστειευόμενος.... αλλά μιλώντας πάντα σοβαρά....
1. πάρε τον ασύρματο ρούτερ και ένα "βαριό" και κοπάνα το μέχρι να βεβαιβωθείς ότι αποκλείεται πλέον να λειτουργήσει ξανά (προσοχή είναι επικύνδινο, μπορεί να τραυματιστείς)...
2. με φτιάρι και κασμά άνοιξε ένα λάκο βάθους 1-2 μέτρα και θάψε τον ρούτερ... ή δώσε τον για ανακύκλωση (πιο οικολογική προσσέγγιση).
Έτσι έχεις ασφαλίσει το εργαστήριο από το να σου σπάσουν τον ρούτερ 100%!!!.... αλλά όχι από το κάποιος άλλος να σου βάλει τον δικό του :)
Απόλυτη ασφάλεια στα δίκτυα δεν υπάρχει.... τουλάχιστον θεωρητικά....