Διδασκαλία μέσω τηλεδιάσκεψης

Ξεκίνησε από Αφροδίτη, 11 Μαρ 2020, 07:29:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pgrontas

Από ό,τι έχω διαβασει στο zoom δεν ισχύει το 40λεπτο για δύο συμμετέχοντες. Για περισσότερους ισχύει. Το δεύτερο το έχω επιβεβαιώσει ο ίδιος το πρώτο όχι.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

bagelis

Παράθεση από: evry στις 19 Μαρ 2020, 10:33:14 ΠΜ

Αύριο έχω μάθημα στο Skype Meetings με 120 φοιτητές και ελπίζω να το σηκώσει. (Στην ΑΣΣΟΕ χρησιμοποιούν το skype meetings).

Πάντως η γυναίκα μου, που κάνει δεύτερο πτυχίο στην ΑΣΣΟΕ, χθες είχε δύο τηλεδιασκέψεις και δεν δούλεψε καμία, δεν έγινε μάθημα...

akalest0s

Παράθεση από: mikezante στις 19 Μαρ 2020, 10:10:35 ΠΜ

Ο λόγος που βαζω πρώτο το Skype είναι η ελεύθερη ανταλλαγή αρχείων, πράγμα που βολεύει αν θελουμε να έχουμε άμεση αλληλεπίδραση.


Και στο zoom μπορείς να πάρεις/δώσεις αρχεία χωρίς πρόβλημα. Όσο το έχω δοκιμάσει δουλεύει. Δεν έχω δει κάποιον περιορισμό.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

evry

Τέλεια, έτσι δώσε μου κουράγιο... να δω τι με περιμένει αύριο  :-\ , λογικά στο μάθημα του 1ου έτους θα γίνεται χαμός, αλλά ελπίζω σε αυτό του 3ου να είναι λιγότεροι.

Παράθεση από: bagelis στις 19 Μαρ 2020, 11:16:32 ΠΜ
Πάντως η γυναίκα μου, που κάνει δεύτερο πτυχίο στην ΑΣΣΟΕ, χθες είχε δύο τηλεδιασκέψεις και δεν δούλεψε καμία, δεν έγινε μάθημα...
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tdrivas

Η δικιά μου σειρά μετά από αρκετά έτη χρήσης:

1. Zoom
2. GoToMeeting
3. Webex
4. LifeSize

Ειδικά για τα 2 πρώτα όποιος/α θέλει ας στείλει pm για τυχόν καθοδήγηση/απορίες/προβλήματα
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

tsak

Η μέχρι τώρα εμπειρία με το Skype είναι καταπληκτική για  τα 4 έως 7 παιδιά που έχω κάθε φορά πάντως. Η δυνατότητα για share screen ουσιαστικά υποκαθιστά αυτό που έκανα στον πίνακα και μπορώ να πω ότι πάω και πιο γρήγορα (όχι βιαστικά) στο κλείσιμο πλέον της ύλης. Ούτε ο έλεγχος της δουλειάς των μαθητών μου είναι πρόβλημα.
Μόνο για τα τεστ της θεωρίας που θέλω να βάλω σιγά σιγά προβληματίζομαι.

dpa2006

#21
Skype for Business Online limits


Εναλλακτικά Microsoft Teams


Οδηγίες για το Microsoft Teams σε PDF


Feature                                                                        Maximum limit
Number of teams a user can createSubject to a 250 object limit¹
Number of teams a user can be a member of1,000
Number of members in a team5,000
Number of owners per team100
Number of org-wide teams allowed in a tenant5
Number of members in an org-wide team5,000
Number of teams a global admin can create500,000
Number of teams an Office 365 tenant can have500,000²
Number of channels per team200 (includes deleted channels)³
Number of Private channels per team30
Channel conversation post sizeApproximately 28 KB per post4



Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά στο άνωθεν λινκ και εδώ
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

methenitis

Εγω για τεστ (θεωρίας ανάπτυξης , σωστο-λαθος-multiple choice) χρησιμοποιώ το classroom της google. Με έχει βολέψει. (επανάληψης θεωρίας)

Για μάθημα, μεταξύ skype και zoom , προτίμησα το zoom.

Εδωσα και 17 ευρώ για ενα μήνα και δεν έχω πρόβλημα με την ώρα.

(να αναφέρω οτι την ύλη δεν την έχω τελειώσει , μου έχει μείνει αντικειμενοστρέφια και εκσφαλμάτωση) αλλά , και να μην τα βγάλουν , σε 2 βδομάδες τα βγάζω.
Το άγχος μου ήταν οι ασκήσεις , άρα όλα οκ

akalest0s

Για όσους ενδιαφέρονται, ένας οδηγός εγκατάστασης του zoom, για να βοηθήσετε άλλους καθηγητές του σχολείου σας.
(μαζί και ένας οδηγός χρήσης του edmodo, είναι ο ίδιος που έβαλα στο θέμα υποστήριξης edmodo)
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

George Eco

Webex φυσάει και είναι προσβάσιμο από  κινητά pc και tablet κλπ...
Zoom επίσης καλό, αλλά η δωρεάν έκδοση κόβει στο σαραντάλεπτο τη διάσκεψη και θέλει να ξαναμπείς και να μπουν και τα παιδάκια. Δε ξέρω αν λόγω ημερών αλλάξει κάτι.

Skype αποφύγετε. Σέρνεταιιιιιιιιιι
Messenger είναι η εύκολη λύση να ενημερώνετε τα παιδιά για webex ή zoom. Χωράει το πολύ 8 άτομα. Δύσκολο κι αν ΕΝΑΣ έχει κινητο δε διαμοιράζεσαι οθόνη γιατί έτσι.


rafoc

Παράθεση από: George Eco στις 26 Μαρ 2020, 08:39:13 ΜΜ
Webex φυσάει και είναι προσβάσιμο από  κινητά pc και tablet κλπ...
Zoom επίσης καλό, αλλά η δωρεάν έκδοση κόβει στο σαραντάλεπτο τη διάσκεψη και θέλει να ξαναμπείς και να μπουν και τα παιδάκια. Δε ξέρω αν λόγω ημερών αλλάξει κάτι.

Skype αποφύγετε. Σέρνεταιιιιιιιιιι
Messenger είναι η εύκολη λύση να ενημερώνετε τα παιδιά για webex ή zoom. Χωράει το πολύ 8 άτομα. Δύσκολο κι αν ΕΝΑΣ έχει κινητο δε διαμοιράζεσαι οθόνη γιατί έτσι.

Να προσθέσω και τα
https://jitsi.org/news/make-it-live-with-video/
https://meet.jit.si/

dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ

Παράθεση από: Κώστας Τ. στις 14 Μαρ 2020, 10:09:58 ΠΜ
Skype + share screen + διερμηνευτης γλωσσας και κωδικας εκει.
Ισα ισα που ειναι απο τις λιγες φορες οπου τρεχουμε και τον κωδικα, οχι μονο γραψιμο στον πινακα - χαρτι.

Αρεσει πολυ στα παιδια, σε σχεση με τα αλλα μαθηματα εχουμε μεγαλο πλεονεκτημα με αυτον τον τροπο.

+ φυσικα μου παιρνει το 1/3 του χρονου να γραψω τον κωδικα στον διερμηνευτη παρα στον πινακα (+ετοιμες εντολες στο πλαϊ)

Ακριβως οπως τοσα βιντεο που εχουν φτιαξει συναδελφοι εδω μεσα (τα οποια μας εχουν σωσει πολλες φορες)

Τωρα για πιο θεωρητικα κεφαλαια, εχω φτιαξει παρουσιασεις σε power point (φυσικα παλι με skype + share screen)


Θα συμφωνησω με τον συναδελφο, ισως ειναι και καλυτερα το μαθημα ετσι κι εγω αυτον τον τροπο ακολουθω !