Υπουργικό Συμβούλιο για το Νέο Σχολείο

Ξεκίνησε από poursali, 04 Μαρ 2010, 03:55:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Vangelis

Διαβάστε την παράγραφο Β1  για το ψηφιακό σχολέιο να ξέρετε τι μας περιμένει.

Vangelis

Πάει και η επιτροπή γενικών εξετάσεων τα θέματα θα επιλέγονται πο Βάση θεμάτων και θα έχοευν σταθμισμένη δυσκολία.   Προβλέπετε πολύ δουλεία για την απομνημόνευση όλων των θεμάτων.

toufeki

#17
Μωρέ δεν τελείωσε. Ένα διάλειμμα κάνουν οι άνθρωποι. Θα συνεχίσουν μετά.



pgrontas

Παναγιώτη, ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί με αυτά που γράφουμε.  :police:
Τα πράγματα είναι από μόνα τους δύσκολα και νομίζω ότι με σχόλια όπως το παραπάνω, χάνουμε την ουσία.
Εξάλλου μπορεί να μπουν και μαθητές εδώ, οπότε ας προσέχουμε λίγο.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

toufeki

#19
Ωραία αν μας ενοχλεί αυτή η φράση την διαγράφω.
Εξάλλου είναι θέμα ταμπού ως γνωστόν.
Έχει κυκλοφορήσει ελεύθερο σε όλη την επικράτεια και κανένας από τους αξιοσέβαστους συναδέλφους δεν τόλμησε να το καυτηριάσει.
Θαρρείς και ο μαθητής δεν μπορεί να το αγοράσει από οποιοδήποτε περίπτερο.
Αλλά θα μου πεις εμείς δεν είμαστε περίπτερο.
Εμείς πρέπει για να είμαστε τυπικά εντάξει στις υποχρεώσεις μας.
Και βεβαίως μην ακουμπήσουμε και κανένα θέμα που καίει γιατί μπορεί να κάψει και μας τους ίδιους.


Λυπάμαι.   

iliasthes

Παράθεση από: poursali στις 04 Μαρ 2010, 06:15:30 ΜΜ
τωρα τελειωσε, αν και ελεγε μεχρι τις 8

Μέχρι τις 8 θα πληρωθούν υπερωρίες και έξοδα παράστασης, χαχα.

toufeki

...Μας νοιάζει άραγε (ή λέει τίποτα αυτό) για την κατάντια της κοινωνίας μας ότι όλα τα μέσα μαζικής εξαθλίωσης παίζουν αυτές τις 2-3 μέρες 70% Τζούλια, 29.9% αναγκαιότητα των μέτρων περικοπής και 0,1% παίχτηκε σε ολόκληρο το σύμπαν το πολυαναμενόμενο υπουργικό συμβούλιο;
Αυτό γιατί δεν το σχολιάζουμε και μας πειράζει μια ανώδυνη  Αριστοφανική πρόταση, η  οποία στο κάτω κάτω γράφτηκε για καθαρά λόγους εγρήγορσης συνειδήσεων;

Wizard

#22
"Πιστοποίηση των γνώσεων ξένης γλώσσας και χρήσης Η/Υ"

Πώς τους ξέφυγε και είπαν την αλήθεια;  :P

EDIT: Ωπ, η Διαμαντοπούλου στο Αlter: "Περνάμε στην πιστοποίηση του υπολογιστή"
Έτσι όπως το είπε, ακούγεται σαν quality check εργοστασίου  :laugh:

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αγαπητά μου αδέλφια, αλήτες, πουλιά, εγώ δεν είδα τίποτε και δεν θέλησα να ενημερωθώ ΕΠΙΤΗΔΕΣ.
Προτίμησα να περάσω λίγη ώρα με τη σύζυγό μου.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

καλα τυχαιο ειναι το γεγονος οτι μετα απο τετοια μετρα συνεδριασαν για το θεμα της παιδειας?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Wizard

Τι είναι αυτά που γράφονται;;; Από που προκύπτουν τα παρακάτω; Εκτός από τα πολλά γέλια που έβαλα (πού είναι οι κιμωλίες, οέο;), καλύτερα να πάρω ένα χρόνο άδεια αν τελικά είναι αληθή :o

Από esos.gr

Οι μαθητές και των τριών τάξεων του Γυμνασίου το Σεπτέμβριο που θα ανοίξουν τα σχολεία θα βρουν στο θρανίο τους κι έναν Ηλεκτρονικό Υπολογιστή , τελευταίας τεχνολογίας και αντί του μαυροπίνακα με τις κιμωλίες τον διαδραστικό. (σ.σ. για την προμήθεια των υπολογιστών το υπ.Παιδείας θα κάνει σχετικό διαγωνισμέ τέλος του μήνα).

Ο κάθε Ηλεκτρονικός Υπολογιστής θα αντιστοιχεί σε δύο μαθητές, οι οποίοι και θα τον χρεωθούν.

Προκειμένου και οι εκπαιδευτικοί να είναι προετοιμασμένοι , το υπ. Παιδείας θα ξεκινήσει επιμόρφωση όλων των εκπαιδευτικών  , 200 ωρών,προκειμένου να είναι σε θέση να οργανώνουν  το μάθημά τους σε δικτυακή πλατφόρμα . –Σύμφωνα με τα σχέδια του υπ. Παιδείας θα μπορούν οι μαθητές απ το σπίτι του να συνδέεται μ αυτή τη πλατφόρμα για τα μαθήματα που έκαναν το πρωί


Οι εκπαιδευτικοί που θα αρνηθούν την επιμόρφωση δεν θα μπορούν να εξελιχθούν .

toufeki

Λάμπρο μου, προφανώς το "πουλί" είμαι εγώ ε;

Σημ: Είμαι αδιόρθωτος. Τι να κάνω;  >:D

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγκώ ντεν προτσοποποιεί. Εγκό αγκαπά γκερμανούς φόκους.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

toufeki

Λάμπρο έτσι και αλλιώς πουλί είμαι.
Τώρα την άνοιξη όμως είμαι αηδόνι.  :angel:


Σημ: Ψάχνω να βρω αηδόνι για το κλουβί μου αλλά δεν βρίσκω.
Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανένας;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λυπάμαι... εγώ ξέρω μόνο που πουλάνε κλουβιά!!! Τα αηδόνια συνήθως αυτοπροστατεύονται για να μη μεταλλαχθούν σε κροκόδειλους.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...