Ημερήσια 2010

Ξεκίνησε από Γιαννούλης Γιώργος, 28 Μαΐου 2010, 08:49:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πιστεύετε ότι η λύση με πίνακες στο Θέμα Γ  :

Είναι λάθος - να κοπούν 3-5 μονάδες
30 (8.7%)
Είναι λάθος - να κοπούν 1-2 μονάδες
23 (6.7%)
Είναι σωστή αλλά όχι ιδανική - να κοπούν 1-2 μονάδες
29 (8.5%)
Είναι σωστή αλλά όχι ιδανική - να μην κοπούν μονάδες
108 (31.5%)
Είναι σωστή - να μην κοπούν μονάδες
153 (44.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 341

P.Tsiotakis

Παράθεση από: amavidis στις 28 Μαΐου 2010, 04:13:19 ΜΜ
Είπα να μη γράψω κάτι άλλο για το θέμα αλλά ζητώ συγνώμη...  έχω διατυπώσει την άποψή μου ήδη από τα πρώτα post και μάλλον δεν αλλάζει. 
Αναφερόμενος στους αρκετούς αξιέπαινους μαθητές που μας διαβάζουν θα έλεγα ότι οι διευκρινήσεις σε ζητήματα εξετάσεων δεν δίνονται όταν οι μαθητές έχουν απορίες αλλά όταν η διατύπωση των θεμάτων είναι ελλειπής. Στην προκειμένη περίπτωση πιστεύω πως σωστά ΔΕΝ δόθηκε διευκρίνηση εφόσον η σωστή λύση (σύμφωνα με την κρίση μου) προέρχεται από τη θεωρία. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι για όσους ακολούθησαν άλλες λύσεις πρέπει να τους κόψουμε τα πόδια!
Όσον αφορά στους συναδέλφους, ας αφήσουμε τους εκνευρισμούς και τις προσωπικές κόντρες , μάλλον δεν είναι αυτό το θέμα μας.

λίγες μονάδες, 3-5 στις 20

builder

Παιδιά αν δείτε την άποψή μου σε προηγούμενα post είναι ότι ΔΕΝ πρέπει να πάμε με πίνακα.
Ο λόγος που γράφω κάτι τελευταίο είναι ότι είμαστε σε λάθος δρόμο λόγω έντασης και κούρασης.
Είναι κρίμα να υπάρχει τέτοιο ύφος μεταξύ συναδέλφων που έδωσαν και δίνουν με τον τρόπο τους.
Ξεχωρίστε 2 πράγματα παρακαλώ:

1. Τι κάνουμε τώρα στη βαθμολόγηση των γραπτών των μαθητών που και οι δικοί μου μαθητές
    9/10 πήγαν με πίνακα;
    Πρόταση: 1-3 μόρια το πολύ διότι κάποιος που έλυσε το τελευταίο υποερώτημα ζορίστηκε
                    χωρίς πίνακα και του αξίζει
2. Λέμε στους επόμενους μαθητές ότι όλες τις ασκήσεις που θα λύνουν με άγνωστο πλήθος επαναλήψεων
    πάνε και με πίνακα (βάζοντας αυθαίρετα μεγάλη τιμή στο μήκος); Που βασιζόμαστε; Σε άλλη μία π@π@ριά
   του σχολικού βιβλίου την οποία θα την περπατήσουμε από το χεράκι για να λυτρωθούμε;
Έτσι τα βλέπω τα πράγματα-δεν περιμένω από μαθητές να σκέφτονται ως προγραμματιστές. Ας βρούμε κοινό
παρονομαστή πρώτα εμείς και μετά απαιτούμε από τους μικρούς ήρωες. Γιατί ήρωας και μάγκας ήταν όποιος
έγραψε τα φετινά θέματα-όχι παπαγάλος.
Επιτροπή τα συγχαρητήρια μου,
και εγώ θα το τολμούσα με ελάχιστο κόστος για τους μαθητές και με μεγαλύτερο για την κοινότητα
που αφυπνίστηκε απότομα...
Γιώργος


P.Tsiotakis

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 28 Μαΐου 2010, 04:12:57 ΜΜ
δε θυμάμαι να προσπάθησα να επιβάλω την άποψή μου σε κανέναν

Ακόμη κι αν η άποψή μου στηρίζεται στο διδακτικό πακέτο και όσα ισχυρίζομαι σε αυτό το φορουμ 7 χρόνια

petrosp13

Ακόμα και οι 3-5 είναι πολλές
1-2 είναι το λογικό, για την "απροσεξία" τους

Αν και θα είναι σκάνδαλο να υποδειχθεί ότι είναι αδύνατη η χρήση πινάκων
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Katerina m

Αν στο θέμα γ που ζητούσε αλγόριθμο, κάποιος μαθήτης αποφάσιζε να απαντήσει στο θέμα γράφοντας πρόγραμμα
( νομίζω πως υπάρχει αυτό το δικαίωμα) και όχι αλγόριθμο, θα έπρεπε υποχρεωτικά να δηλώσει τους πίνακες. Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν θα έπρεπε να δηλώσει αυθαίρετα ένα μεγάλο μέγεθος στοιχείων στους πίνακες, και να διαβάσει το
συνολικό αριθμό των αθλητών κάνοντας (αυθαίρετα) έλεγχο ορθής καταχώρησης για να μην ξεπεραστεί το μέγεθος του πίνακα. Μια τέτοια υλοποίηση θα ήταν λάθος???

P.Tsiotakis

Παράθεση από: builder στις 28 Μαΐου 2010, 04:15:04 ΜΜ
Παιδιά αν δείτε την άποψή μου σε προηγούμενα post είναι ότι ΔΕΝ πρέπει να πάμε με πίνακα.
Ο λόγος που γράφω κάτι τελευταίο είναι ότι είμαστε σε λάθος δρόμο λόγω έντασης και κούρασης.
Είναι κρίμα να υπάρχει τέτοιο ύφος μεταξύ συναδέλφων που έδωσαν και δίνουν με τον τρόπο τους.
Ξεχωρίστε 2 πράγματα παρακαλώ:

1. Τι κάνουμε τώρα στη βαθμολόγηση των γραπτών των μαθητών που και οι δικοί μου μαθητές
    9/10 πήγαν με πίνακα;
    Πρόταση: 1-3 μόρια το πολύ διότι κάποιος που έλυσε το τελευταίο υποερώτημα ζορίστηκε
                    χωρίς πίνακα και του αξίζει
2. Λέμε στους επόμενους μαθητές ότι όλες τις ασκήσεις που θα λύνουν με άγνωστο πλήθος επαναλήψεων
    πάνε και με πίνακα (βάζοντας αυθαίρετα μεγάλη τιμή στο μήκος); Που βασιζόμαστε; Σε άλλη μία π@π@ριά
   του σχολικού βιβλίου την οποία θα την περπατήσουμε από το χεράκι για να λυτρωθούμε;
Έτσι τα βλέπω τα πράγματα-δεν περιμένω από μαθητές να σκέφτονται ως προγραμματιστές. Ας βρούμε κοινό
παρονομαστή πρώτα εμείς και μετά απαιτούμε από τους μικρούς ήρωες. Γιατί ήρωας και μάγκας ήταν όποιος
έγραψε τα φετινά θέματα-όχι παπαγάλος.
Επιτροπή τα συγχαρητήρια μου,
και εγώ θα το τολμούσα με ελάχιστο κόστος για τους μαθητές και με μεγαλύτερο για την κοινότητα
που αφυπνίστηκε απότομα...
Γιώργος

Γιώργο, να προσθέσω οτι μάλλον υπήρχαν παιδιά που εξ ορισμού έπαιρναν πίνακα 100000000 θέσεων και μετά κατέβαιναν, αυτό δείχνει μεθοδολογία που λύνει έτσι τις ασκήσεις

Σούλας Βασίλης

Παράθεση από: nef στις 28 Μαΐου 2010, 04:10:26 ΜΜ
ΑΣΧΕΤΟ: Ο αλγόριθμος του φόρουμ είναι με πίνακες; Γιατί αν είναι, πρέπει σε κάποιο συγκεκριμένο αριθμό σελίδων να αποτρέπονται τα επόμενα ποστ  ???

Ίσως το μέγεθος του πίνακα να είναι {Ο αριθμός όλων των σελίδων του ιντερνετ} +1

Σωστά δεν είναι σε πίνακες λόγω της πραγματικότητας του προβλήματος. Σε μαθητικό αγώνα στο άλμα εις μήκος όμως μπορεί με πίνακες λόγω της πραγματικότητας του προβλήματος. Περιμένεις αυξανόμενο αριθμό μαθητών με την πάροδο του χρόνου;;;;
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

pgrontas

Για την αντιγραφή και τον διαχωρισμό μπορείς αν το πρόβλημα σου επιτρέπει να δηλώσεις πίνακες με παραπανήσιες θέσεις (όσες του αρχικού) και να δουλέψεις με αυτές. Αλλιώς, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πίνακες. Έτσι κι αλλιώς σύμφωνα με το βιβλίο δεν είναι όλες οι δομές για όλα τα προβλήματα.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

nef

Ήρεμα παιδιά, έχουμε ξεπεράσει και το troktiko


(συμφωνώ με τον Γιώργο- builder)

P.Tsiotakis

Παράθεση από: petrosp13 στις 28 Μαΐου 2010, 04:15:49 ΜΜ
Ακόμα και οι 3-5 είναι πολλές
1-2 είναι το λογικό, για την "απροσεξία" τους

Αν και θα είναι σκάνδαλο να υποδειχθεί ότι είναι αδύνατη η χρήση πινάκων

υποδείχθηκε

lsourtzo

Παίδες ... και εμένα σχεδόν όλοι οι μαθητές μου το έκαναν με πίνακες ....
μάλιστα ξέρω ότι και σε πολλά σχολεία οι εκεί καθηγητές έδωσαν στα παιδιά τους λύσης με πίνακες ...
πέρα από αυτό όμως ... φυσικά και το θέμα έπρεπε να γίνει  χωρίς πίνακες ...

τώρα όσον αναφορά την διόρθωση είναι το θέμα .. καλό θα ήταν επειδή κάθε καθηγητής κουβαλάει τα δικά του μυαλά να δοθούν σαφείς οδηγίες από το υπουργείο για το πόσα μόρια θα πρέπει να αφαιρεθούν σε αυτήν την περίπτωση ...

γιατί αλλιώς ηα μαθητές δεν γράφουν εξετάσεις .. αλλά λόττο ... σε ποιόν καθηγητή θα πέσουν και τι άποψη έχει επί του θέματος ...
νομίζω ότι προς εκεί πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας ..και όχι για το άν πρέπει να κοπούν μόρια ...

dimpapadop

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 28 Μαΐου 2010, 04:10:13 ΜΜ
10:45 αν δεν απατώμαι


Παναγιώτη ... ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10.45 δεν είχατε εξετάσει κανέναν; σε αυτούς τί κάνατε;

επίσης, η δυνατή αποχώρηση από τα ΓΕΝΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ είναι 10.00' είναι δυνατόν να δόθηκε οδηγία 10.45; οι μαθητές των κανονικών εξεταστικών δλδ?

ΑΥΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ... δεν μορώ να το πιστέψω

maggie

Παράθεση από: amilikas στις 28 Μαΐου 2010, 04:12:45 ΜΜ
Ναι, οταν μιλαμε για μια γλωσσα προγραμματισμου που δεν διδασκουμε (διδασκουμε ΓΛΩΣΣΑ) μπορουμε να κανουμε πολλα πραγματα. Μεχρι και πινακες που αυξομειωνονται κατα βουληση. Ολα θα ηταν ευκολα τοτε. Αυτο λεω.
Φίλε amika. Στατική δομή είναι αυτή που δεν αλλάζεις μέγεθος. Αυτή την έννοια έχει η στατική δομή. Όχι ότι το μέγεθος πρέπει να είναι γνωστό κατά το προγραμματισμό. Μπορείς κάλλιστα να την ορίσεις σε οποιοδήποτε μέγεθος σου πει ο χρήστης. Απο εκεί και πέρα δεν αλλάζει. Αυτό σημαίνει στατική δομή. Δυναμική δομή είναι αυτή που αλλάζει σε μέγεθος πέρα από το αρχικό. Στον αλγοριθμό μας ο χρήστης δίνει αριθμό ν αθλητών. Μπορείς να ορίσεις πίνακα[ν]. Δεν αντιβαίνει στους κανονισμους της στατικής δομής. Δεν μπορείς να πεις όμως αύξησε το μέγεθος το πίνακα[ν] κατά ένα όπως στην λίστα. Αυτό είναι το δυναμικό.

gpapargi

Καλά τα λέει η Maggie (το έχουμε αναφερει ξανά στο παρελθόν)  αλλά δεν είναι σημείο αναφοράς η C.  Στη ΓΛΩΣΣΑ δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο (αυτήν είχα στο νου μου και είπα κακώς γενικά για γλώσσες). Το θέμα είναι το εξής: είναι δυνατόν να έχουμε άλλα σε ΓΛΩΣΣΑ και άλλα σε ψευδογλώσσα; Μπορείς να δίνεις λύσεις σε ψευδογλώσσα που δεν μεταφέρονται σε ΓΛΩΣΣΑ;
Η λύσεις με πολύ μεγάλο πίνακα έρχονται σε αντίθεση με αρκετά σημεία του βιβλίου. Δεν ειναι δυνατόν όλα να τα βάζεις σε πίνακα. Αν ήταν έτσι τότε να μην διδάσκουμε έυρεση μεγίστου στις εντολές επανάληψης. Να τα βάζουμε όλα σε πίνακες και να τελειώνουμε.


P.Tsiotakis

Παράθεση από: Katerina m στις 28 Μαΐου 2010, 04:16:31 ΜΜ
Αν στο θέμα γ που ζητούσε αλγόριθμο, κάποιος μαθήτης αποφάσιζε να απαντήσει στο θέμα γράφοντας πρόγραμμα
( νομίζω πως υπάρχει αυτό το δικαίωμα) και όχι αλγόριθμο, θα έπρεπε υποχρεωτικά να δηλώσει τους πίνακες. Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν θα έπρεπε να δηλώσει αυθαίρετα ένα μεγάλο μέγεθος στοιχείων στους πίνακες, και να διαβάσει το
συνολικό αριθμό των αθλητών κάνοντας (αυθαίρετα) έλεγχο ορθής καταχώρησης για να μην ξεπεραστεί το μέγεθος του πίνακα. Μια τέτοια υλοποίηση θα ήταν λάθος???

και πάλι, περιορίζεις τη λύση, χωρίς να έχεις το δικαίωμα
παραμένει λάθος κατά τη γνώμη μου