Έκτακτη Γενική Συνέλευση της Π.Ε.ΚΑ.Π. στις 16/3/2011

Ξεκίνησε από skoud, 03 Μαρ 2011, 08:38:04 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mariaS

έχει βγει επίσημη ενημέρωση στο site ή στο blog της ΠΕΚΑΠ για το αποτέλεσμα της συνέλευσης;


skoud

#121
Απόφαση έκτακτης Γενικής Συνέλευσης ΠΕΚΑΠ:

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=234

http://pekap.blogspot.com/2011/03/16-2011.html

http://www.pekap.gr/Images/UploadedFiles/ΑΠΟΦΑΣΗ%20ΓΣ%2016-3-2011.pdf

Στη ΓΣ αποφασίστηκε ότι σε περίπτωση δημοσιοποίησης του επίσημου σχεδίου με το οποίο δεν θα ικανοποιούνται οι θέσεις μας, να διεξαχθεί νέα ΓΣ.
Έως τότε, η ΓΣ εξουσιοδότησε το ΔΣ να κάνει μια σειρά από ενέργειες σύμφωνα με τις προτάσεις που έγιναν στη ΓΣ αλλά και στην διαβούλευση που προηγήθηκε και για τις οποίες το ΔΣ ζήτησε να βοηθήσουν όλοι οι συνάδελφοι που μπορούν και ενδιαφέρονται.

(Υπάρχουν διαθέσιμα στο http://www.ustream.tv/channel/pekapone δύο βίντεο από την ΓΣ)
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

arliba

#122
Παράθεση από: mirtilo στις 06 Μαρ 2011, 10:12:26 ΠΜ
Νομίζω η ερώτηση που πρέπει να τεθεί στην Γ.Σ. είναι:
Ποιόν τρόπο αντιδράσης πρέπει να έχει ο κλάδος σε περίπτωση που αποφασιστεί να είναι ο διευθυντής manager με δυνατότητα αναφοράς όποτε και σε όποιον θέλει, και με δυνατότητα επιβολής χρηματικών ποινών ;

με επιλογές από "κανέναν τρόπο" μέχρι .....

Δεν ξέρω αν ετέθει η ερώτηση στην Γ.Σ. μιας και δεν συμμετείχα. Με το νέο μισθολόγιο πάντως, και με τις κρίσεις που θα περνάμε για να αλλάζουμε κλιμάκια, ενεργοποιήται ουσιαστικά αυτή η δυνατότητα επιβολής χρηματικών ποινών, από τον διευθυντή ή από ποιόν δεν ξέρουμε ακόμα. Παρόλαυτά, και για την ώρα, "ο κανένας τρόπος αντίδρασης" είναι η πλειοψηφία.

Θα ήθελα να έβαζα μια τέτοια ψηφοφορία εδώ στο στέκι, αλλά "Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόµατί µου". Πάντως ίσως και κανένας να μην επιτρέπεται να θέσει το  θέμα αυτό σε ψηφοφορία ή συζήτηση εδώ μέσα, αφού, ΑΝ το συγκεκριμένο θέμα θεωρηθεί πολιτικό και ότι δεν άπτεται της πληροφορικής, τότε, σύμφωνα και με την Ψ7, απαγορεύεται να συζητηθεί. Από την άλλη βέβαια, δεν ξέρω και πόσοι από αυτούς τους 38 που ψήφισαν στην Ψ7 είναι ακόμα ενεργοί.

Η συγκεκριμένη Ψ7 πληρεί την πρώτη προδιαγραφή των ψηφοφορίών Ψ, δίνει δηλαδή το δικαίωμα να αλλάξουμε γνώμη, δεν πληρεί όμως την δεύτερη, αυτή των ανοικτών επιλογών. Παρόλαυτά βαφτίζεται και αυτή καταχρηστικά ως Ψ (ούτως ή άλλως όλες οι Ψ μέχρι τώρα, ακόμα και αυτές που έβαλα εγώ, καταχρηστικά έχουν έτσι βαφτιστεί) και το αποτέλεσμά της παρουσιάζεται στα κείμενα.
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.

jimmyspe19

get a life, επιτέλους

Παράθεση από: arliba στις 16 Δεκ 2011, 09:19:36 ΠΜ
Θα ήθελα να έβαζα μια τέτοια ψηφοφορία εδώ στο στέκι, αλλά "Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόµατί µου". Πάντως ίσως και κανένας να μην επιτρέπεται να θέσει αυτό το  θέμα αυτό σε ψηφοφορία ή συζήτηση εδώ μέσα, αφού, ΑΝ το συγκεκριμένο θέμα θεωρηθεί πολιτικό και ότι δεν άπτεται της πληροφορικής, τότε, σύμφωνα και με την Ψ7, απαγορεύεται να συζητηθεί.

arliba

#124
Παράθεση από: jimmyspe19 στις 16 Δεκ 2011, 11:25:37 ΠΜ
get a life, επιτέλους

Το θέμα της πολιτικής συζήτησης  έχει τεθεί εδώ μέσα πολύ πριν παρουσιαστώ εγώ ή έσυ.

Οι αποφάσεις για απαγόρευση ή έστω περιορισμό της πολιτικής συζήτησης έχουν παρθεί,
και έχουν επιβληθεί εκ των άνω (από τους κανονισμούς του ΠΣΔ).

Η Ψ7 δεν είναι παρά το επιστέγασμα αυτών των αποφάσεων.

Φαίνεται να υπάρχει μια αρχικοποιημένη πλειοψηφία εδώ μέσα.

Δηλαδή επειδή απαγορεύεται εξ αρχής η πολιτική, μαζεύονται άτομα μη πολιτικά.
Αυτά σχηματίζουν την πλειοψηφία, και κατά συνέπεια η πλειοψηφία ξανααποφασίζει
ότι απαγορεύεται η πολιτική.

Οι αρχικοποιημένες πλειοψηφίες, που προκύπτουν από κανόνες που έχει θέσει
αυθαίρετα μια αριστοκρατική μειοψηφία, είναι μη δημοκρατικές εν τη γενέση τους.

φυσικά αν υπήρξε μεγάλη ή μικρή απαγόρευση εδώ μέσα, και κατά πόσο
αρχικοποιημένη είναι τελικά η πλειοψηφία, μόνο με προσεκτική ανάγνωση του φόρουμ
μπορούμε να το διαπιστώσουμε, και με την προυπόθεση βέβαια πάντα ότι
δεν έχουν διαγραφεί μηνύματα.
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.

gollum

ΈΛΕΟΣ! Προτείνω στους διαχειριστές, permanent ban και διαγραφή των μηνυμάτων.

tom

Δεν νομίζεις ότι είναι υπερβολή με το που γράφεσαι σε ένα forum να προτείνεις τόσο ακραίες λύσεις; Χαλάρωσε λίγο.

Άσε να εντοπίσουμε εμείς το "πρόβλημα" και να το αντιμετωπίσουμε. Πολλές φορές είναι σαν την Λερναία Ύδρα. Του κόβεις ένα κεφάλι και βγάζει άλλο. Στο τέλος θα το κάψουμε και θα ησυχάσουμε ;-)

Παράθεση από: gollum στις 16 Δεκ 2011, 11:38:26 ΠΜ
ΈΛΕΟΣ! Προτείνω στους διαχειριστές, permanent ban και διαγραφή των μηνυμάτων.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

arliba

#127
Παράθεση από: gollum στις 16 Δεκ 2011, 11:38:26 ΠΜ
ΈΛΕΟΣ! Προτείνω στους διαχειριστές, permanent ban και διαγραφή των μηνυμάτων.

σε ενοχλούσε που έβαζα ψηφοφορίες.
σταμάτησα.
Τι θες τώρα, να μην μιλάω και καθόλου; Εντάξει, σταματάω και να μιλάω.

Τον διάλογό σας μέσα..... >:(
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.

P.Tsiotakis


Laertis

Έτσι νομίζω κι εγώ Παναγιώτη, μιας και διέπεται από " κανόνες που έχει θέσει
αυθαίρετα μια αριστοκρατική μειοψηφία, άρα είναι μη δημοκρατικές εν τη γενέση τους."


Το forum είναι αντιδημοκρατικό, εγώ και οι υπόλοιποι διαχειριστές αποτελούμε την ολιγαρχία που αποφασίζει και διατάζει και οι συνάδελφοι δε μπορούν να εκφραστούν μαζικά μέσω των bot ψηφοφοριών.
Ποιός ο λόγος να υπάρχει ένα τέτοιο κακό forum ;
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Με κάθε σεβασμό τόσο στην ομάδα διαχείρισης όσο και στα υπόλοιπα μέλη του Στεκιού, αντί να συζητάμε τη διαγραφή του μήπως θα ήταν καλύτερα η ενότητα των Γενικών Θεμάτων και της Γενικής συζήτησης να μην είναι δυνατόν να διαβάζονται από όλους, αλλά μόνο στα μέλη που είναι συνδεδεμένα;

Άλλωστε τα θέματα που έχουν ενδιαφέρον και χρησιμότητα τόσο για μαθητές, όσο και για συναδέλφους βρίσκονται στις κατηγορίες των Σχολείων. Έτσι θα μπορούμε αν μη τι άλλο να προστατευόμαστε από εγγραφές μελών που απλά κάτι διάβασαν, ταυτίστηκαν ή εναντιώθηκαν σε αυτό που διάβασαν και αποφασίζουν να εγγραφούν για να λάβουν μέρος. Ίσως να είναι απαραίτητη μια ηλεκτρονική διεύθυνση από το σχολικό δίκτυο, για να ξέρουμε ότι το μέλος αυτό ανήκει στην εκπαιδευτική κοινότητα (εκπαιδευτικός - μαθητής).

Το λέω γιατί η εμφάνιση μέλους με ψευδώνυμο τον χαρακτηρισμό που απήυθηνα σε άλλη συζήτηση, σε συνδυασμό με την καχυποψία που έχω και τον εκνευρισμό που έχουμε όλοι μας από τα τεκτενόμενα στην καθημερινότητα μας, δεν μου μοιάζει τυχαία. Το αντίθετο μάλιστα.

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να κλείσει το Στέκι, όπως σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να υποδείξω στην ομάδα διαχείρισης πως να κάνει τη δουλειά της. Θα παρακαλούσα δε, αν είναι δυνατόν να μην αναπτυχθεί κουβέντα περί θέσπισης ψηφοφορίας επί της πρότασης. Δεν είναι πρόταση προς ψήφιση, δεν είναι προταση προς τα υπόλοιπα μέλη του Στεκιού, είναι μια πρόταση προς την ομάδα διαχείρισης και μόνο, που την κάνω δημόσια γιατί δεν μπορώ να ψάξω όλους τους διαχειριστές και να τους στείλω Π.Μ. Δεν απαιτώ να εφαρμοστεί. Απλά την καταθέτω.

Με εκτίμηση, Στράτος

-----------------
edit
-----------------

Πέραν του γεγονότος ότι από τα πολλά εκτός θέματος μηνύματα έχουμε χαλάσει πολλές συζητήσεις, όπως αυτή για παράδειγμα.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

P.Tsiotakis

εννοείται πως το να κλείσουμε το forum ήταν αστείο
θαρρώ όμως πως και η διαγραφή μελών αναφέρθηκε σε αυτό το ύφος

αναρωτιέμαι που να χάθηκε και εκείνη η ψυχή, ο mirtilo...

stratosg

Α πα πα!! Τέτοια αστεία... Με κοψοχόλιασες... Έγραψε από κάτω και ο Γιώργος... Πολύ θελει νομίζεις να το πάθεις το έμφραγμα;  ;D
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 16 Δεκ 2011, 09:58:06 ΜΜ
αναρωτιέμαι που να χάθηκε και εκείνη η ψυχή, ο mirtilo...
Έχω μια αίσθηση (μπορεί και υποψία) ότι ο mirtilo μπορεί να ζει ανάμεσά μας...

arliba

#134
Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 16 Δεκ 2011, 10:20:17 ΜΜ
Έχω μια αίσθηση (μπορεί και υποψία) ότι ο mirtilo μπορεί να ζει ανάμεσά μας...

εγώ είμαι το Mirtilo. Άλλαξα ψευδόνυμο. Έχεις κανεις πρόβλημα;
κάτσε να δω αν θυμάμαι τον κωδικό του Mirtilo. Μπα....τον ξέχασα...sorry.

αλλά αλήθεια, εγώ είμαι. Ως απόδειξη, αυτή ήταν η τελευταία κουβέντα του.

Παράθεση από: mirtilo στις 11 Μαρ 2011, 12:55:27 ΠΜ
Τα voting trees ίσως είναι η λύση στο πρόβλημα του χάους και τις αταξίας που παρατηρήται όταν μιλάνε πολλοί μαζί και κάνουν προτάσεις προς ψήφιση.
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.