Επιλογή Τμήματος -Αποφαση

Ξεκίνησε από bill_diama, 01 Ιουλ 2022, 07:33:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bill_diama

Καλησπέρα! εδωσα εδωσα πανελληνιες και θελω να περασω σε ενα τμημα πληροφορικης προφανως και ειδα προγραμματα σπουδων οπου δεν καταλαβα και πολλα πραγματα αφου δεν τις καταλληλες γνωσεις ακομα! επισης κοιταξα για επαγγελματικα δικαιωματα(σε ολατα τα τμηματα ειναι παρομοια)
Εγραψα 15400 μορια αλλα εχω και αδερφο στην αθηνα οποτε αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι να επιδιωξω μετεγγραφη για καποιο ψηλο τμημα πληροφορικης(ΕΚΠΑ,ΟΠΑ,ΠΑΠΕΙ,ΧΑΡΟΚΟΠΟΙΟ) Η να μην ρισκαρω και να παω στο ΠΑΔΑ (μηχανικος πληροφορικης και υπολογιστων?)Ευχαριστώ πολύ! 

Angelo

Γεια σου bill_diama, κι εγώ φοιτητής από Οκτώβρη, οπότε take my words with a grain of salt.

Παράθεση από: bill_diama στις 01 Ιουλ 2022, 07:33:16 ΜΜΗ να μην ρισκαρω και να παω στο ΠΑΔΑ
Τι να ρισκάρεις ακριβώς; Δεν έχεις κάτι να χάσεις αν βάλεις τις 5 σχολές πρώτες και 6η το ΠΑΔΑ, εκτός αν θέλεις να βγεις μηχανικός και σ'αρέσουν τα μαθήματα στο ΠΑΔΑ.

Παράθεση από: bill_diama στις 01 Ιουλ 2022, 07:33:16 ΜΜειδα προγραμματα σπουδων οπου δεν καταλαβα και πολλα πραγματα
Σίγουρα όμως είδες διαφορά μεταξύ των σχολών Πληροφορικής (ΕΚΠΑ, ΠΑΠΕΙ, ΟΠΑ κλπ) και ΠΑΔΑ. Αν όχι, δες πρόγραμμα του ΠΑΔΑ. Δεν θα έβαζα ΠΑΔΑ πρώτο στη θέση σου, αν ήθελα Πληροφορική.

Επίσης, τα 15400 για ποια σχολή είναι; Δεν δίνουν όλες την ίδια βαρύτητα φέτος.

bill_diama

το γνωριζω οτι τα μορια διαφοροποιουνται αναλογως των συντελεστων βαρυτητας της καθε σχολης πχ ΕΚΠΑ πιανω  15215,
ΟΠΑ πιανω 15350, χαροκοποιο πιανω 15395. Εγω θελω να ασχοληθω με πληροφορικη και το μονο τμημα που πιανω ειναι το ΠΑΔΑ  αλλα επειδη εχω αδερφο στην αθηνα μπορω να παω σε σχολη (με τα μορια μου +2750)  μπορω να βαλω καποιο αντιστοιχο τμημα στην τριπολη,κερκυρα,λαμια και να παρω μετεγγραφη για ΕΚΠΑ,ΟΠΑ,ΠΑΠΕΙ,ΧΑΡΟΚΟΠΟΙΟ. Απλα δεν γνωριζω αμα αξιζει το ρισκο της μετεγγραφης αφου στην τελικη  περνεις ενα χαρτι πληροφορικης σε οποια σχολη και να πας και αυτο που εχει σημασια ειναι ποσο θα το εξελιξης εσυ μετα το πανεπιστημιο!! 


 



Angelo

Παράθεση από: bill_diama στις 02 Ιουλ 2022, 09:24:36 ΠΜΕγω θελω να ασχοληθω με πληροφορικη και το μονο τμημα που πιανω ειναι το ΠΑΔΑ
Είσαι σίγουρος; Το ΠΑΠΕΙ ψηφιακά συστήματα μπορεί να το χεις, αν μειωθούν αρκετά οι βάσεις δηλαδή.

Παράθεση από: bill_diama στις 02 Ιουλ 2022, 09:24:36 ΠΜΑπλα δεν γνωριζω αμα αξιζει το ρισκο της μετεγγραφης αφου στην τελικη  περνεις ενα χαρτι πληροφορικης σε οποια σχολη και να πας και αυτο που εχει σημασια ειναι ποσο θα το εξελιξης εσυ μετα το πανεπιστημιο!!
Θα συμφωνήσω με το τελευταίο (αν και δεν ξέρω την ποιότητα στα Πανεπιστήμια επαρχίας), πάντως αν έχεις σπίτι Αθήνα θα σου έρθει σίγουρα πιο φθηνά. Νοικιάζεις ένα σπίτι επαρχία για ένα χρόνο και επιστρέφεις στην πρωτεύουσα. :)