Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

Παράθεση από: xdinola στις 21 Ιουν 2010, 11:30:37 ΠΜ

Συγνώμη που επανέρχομαι
αλλά ...
πώς μπορούν να διαγραφούν όλες οι απουσίες μιας συγκεριμένης ημέρας για ένα μαθητή;
Αν τις μηδενίσω το e-school βγάζει μήνυμα λάθους.

Ευχαριστώ.


αριστερά πατάς να επιλέξεις τη γραμμή και *βαράς* το delete.
σε ρωτάει για επιβεβαίωση.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

cristosx

το θέμα με τη χρονιά το ξέρω. Μου εξαφάνιζε ορισμένους μαθητές από τις καταστάσεις και διαπίστωσα ότι τους έσβηνε τη διαγωγή και την ενημέρωση φοίτητης. Με εφαρμογη ξανά ενημέρωσης φοίτησης και διαγωγής εμφανίστηκαν πίσω από την e-school-ηκότρυπα. Καλά κουράγια !!!!

xdinola

Παράθεση από: poursali στις 21 Ιουν 2010, 12:01:31 ΜΜ
αριστερά πατάς να επιλέξεις τη γραμμή και *βαράς* το delete.
σε ρωτάει για επιβεβαίωση.

Ευχαριστώ

mour

Είναι δυνατόν να γίνει ομαδική "απαλλαγή" μαθημάτων. Πχ Οικιακή Οικονομία, Μουσική που δεν διδάχτηκαν λόγω ελλείψεως καθηγητή? Μπορεί να γίνει ανά μαθητή αλλά είναι μεγάλη φασαρία

olga_kar

Παράθεση από: geonipap στις 20 Ιουν 2010, 11:09:36 ΜΜ
Δήλωσες ότι το μάθημα οικιακή οικονομία δε διδάσκεται;
...α) Τα στατιστικά σας τα βγάζει σωστά; Γιατί έγω και εκεί έχω πρόβλημα
   β) Στον έλεγχο προόδου όταν βάζεις εμφάνιση μαθημάτων με κλάδους γιατί τις ξένες γλώσσες τις εμφανίζει 2 φορές

μα που να το δηλώσω ότι δεν διδάσκεται? δεν ειναι οπως η δ-βαση. απ'οτι ειδα δεν υπάρχει τέτοια δυνατοτητα.
τα στατιστικα απο αυριο θα τα δω.
αυτο για τον ελεγχο προοδου το ειδα και εγω. but this is the least of my problems...

geonipap

Παράθεση από: olga_kar στις 21 Ιουν 2010, 06:03:56 ΜΜ
μα που να το δηλώσω ότι δεν διδάσκεται? δεν ειναι οπως η δ-βαση. απ'οτι ειδα δεν υπάρχει τέτοια δυνατοτητα.
τα στατιστικα απο αυριο θα τα δω.
αυτο για τον ελεγχο προοδου το ειδα και εγω. but this is the least of my problems...
Yπάρχει τέτοια δυνατότητα. Αν πας αρχεια --> τμήματα και επιλέξεις μαθήματα αρίστερα έχει μια στήλη και γράφει δεν διδάσκεται και το τικάρεις.
Έλεγξε κανένας τα στατιστικά. Εμένα πάντως δεν μου τα βγάζει σωστά. Ευτυχώς είμαστε μικρό σχολείο.
Όσο για τα απολυτήρια και τα αποδεικτικά απολύσης τελικά χειρόγραφα. Δεν τα βγάζει καθόλου καλά.

olga_kar

Παράθεση από: geonipap στις 21 Ιουν 2010, 06:46:57 ΜΜ
Yπάρχει τέτοια δυνατότητα. Αν πας αρχεια --> τμήματα και επιλέξεις μαθήματα αρίστερα έχει μια στήλη και γράφει δεν διδάσκεται και το τικάρεις.
Έλεγξε κανένας τα στατιστικά. Εμένα πάντως δεν μου τα βγάζει σωστά. Ευτυχώς είμαστε μικρό σχολείο.
Όσο για τα απολυτήρια και τα αποδεικτικά απολύσης τελικά χειρόγραφα. Δεν τα βγάζει καθόλου καλά.
κοιτα να δεις! και εγω που νομιζα οτι τα κοταξα ολα. νομιζω πως ειχα μπει και στα τμηματα. λες? θα το δω αυριο. παντως ευχαριστω.  στην απαλλαγη ομως συνεχιζει και κανει χαζα.  μετα το σημερινο update της εφαρμογης (σωθηκαμε τωρα) απ'οτι ειδα αν καποιος μαθητης εχει απαλλαγη σ'ενα μαθημα,ενω δεν το συνοπολογιζει για μεσους ορους και ουτε το προσθετει  στο συνολο των μαθηματων που κοβεται ο μαθητης, που ειναι και το φυσιολογικο δηλαδη, συνεχιζει και τυπώνει τον τιτλο του μαθηματος (μαζι με τα αλλα που εχει κοπει ο μαθητης) στην κατασταση των μαθητων που παραπεμπονται . αφου ομως δεν το προσμετραει πλεον στο συνολο των μαθηματων που κοπηκε καποιος, μικρο το κακο...

geonipap

Παράθεση από: olga_kar στις 21 Ιουν 2010, 07:08:15 ΜΜ
κοιτα να δεις! και εγω που νομιζα οτι τα κοταξα ολα. νομιζω πως ειχα μπει και στα τμηματα. λες? θα το δω αυριο. παντως ευχαριστω.  στην απαλλαγη ομως συνεχιζει και κανει χαζα.  μετα το σημερινο update της εφαρμογης (σωθηκαμε τωρα) απ'οτι ειδα αν καποιος μαθητης εχει απαλλαγη σ'ενα μαθημα,ενω δεν το συνοπολογιζει για μεσους ορους και ουτε το προσθετει  στο συνολο των μαθηματων που κοβεται ο μαθητης, που ειναι και το φυσιολογικο δηλαδη, συνεχιζει και τυπώνει τον τιτλο του μαθηματος (μαζι με τα αλλα που εχει κοπει ο μαθητης) στην κατασταση των μαθητων που παραπεμπονται . αφου ομως δεν το προσμετραει πλεον στο συνολο των μαθηματων που κοπηκε καποιος, μικρο το κακο...
Δεν νομίζω να είναι και τόσο μικρό το κακό. Αφου εμφανίζει ότι χρωστάει το συγκεκριμένο μάθημα. Θα το κάνει αυτό και το Σεπτέμβρη και στο τέλος θα τον έχει ότι μένει στην ίδια τάξη!

fgmarg

- Για τους κατ' οίκον διδαχθέντες, επειδή έχω και εγώ μια κοπελιά, περνάς τους βαθμούς στην εξέταση προφορικά από επιτροπή και μετά τους ίδιους στα γραπτά. Μετά ακολουθείς τη διαδικασία έκδοσης αποτελεσμάτων.
- Σε όσους όσους μαθητές έχουν απαλλαγή (πχ Θρησκευτικά). Ενώ δέχεται την απαλλαγή, δεν υπολογίζει το βαθμό στο ΜΟ, στο τέλος εμφανίζει τον μαθητή ότι χρωστά το μάθημα. Όπως λέει και ένας συνάδελφος, τον Σεπτέμβρη πάλι θα βγάλει ότι ο μαθητής χρωστά το μάθημα και θα τον απορρίψει?
- Και το τελευταίο: σας έχει παραπονεθεί κανένας συνάδελφος από Λύκειο ότι μαθητές που ήταν το 2008-09 στη Γ' Γυμνασίου δεν μπορεί να τους διασταυρώσει στην Α' Λυκείου? Όπως όλοι, φαντάζομαι, έκανα και εγώ αναγκαστική μετάπτωση τον Νοέμβριο του 2009 από τη δ-Βάση. Πέρασαν έτσι στο e-σκουλήκι μόνο μαθητές φετινοί. Τώρα από το Λύκειο που συστεγαζόμαστε μου ζητούν (μετά από οδηγία της υποστήριξης του e-σκουληκιού) να περάσω και τους μαθητές της Γ' τάξης του 2008-09, μαζί με βαθμούς κλπ.!!! Μου φαίνεται κουφό και βέβαια δεν πρόκειται να το κάνω.

mgbfw

Θα ήθελα να θέσω ένα πρόβλημα αναφορικά με το eschool και την ενημέρωση τελικής επίδοσης. Ενώ όλα μέχρι στιγμής στη πλατφόρμα δούλεψαν σωστά τα περισσότερα (διασταυρώσεις μαθητών, καταχώρηση βαθμολογιών, έκδοση ελέγχων 1ου και 2ου τριμήνου, ενημέρωση διαγωγής και φοίτησης, συγχρονισμός), σήμερα που πήγα να δοκιμάσω την ενημέρωση τελικής επίδοσης (3η επιλογή), μου εμφάνιζε να απορρίπτονται ή παραπέμπονται μαθητές οι οποίοι κανονικά δεν θα έπρεπε να απορρίπτονται βάσει των βαθμολογιών (γραπτών και προφορικών). Έχει κανείς καμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει; Είναι του συστήματος λάθος ή δικιά μου λάθος παραμετροποίηση; Έστειλα mail στο eschoolsupport αλλά απάντηση δεν έλαβα ακόμη και οι από πάνω πιέζουν για αποτελέσματα!
Κουράστηκαν πολύ όλη τη χρονιά και θέλουν ξεκούραση τα λαμόγια!!!  >:(

Καμιά ιδέα αδέρφια;  :-\

poursali

mgbfw, για δες το συννημένο.
για γέλια.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

olga_kar

Παράθεση από: geonipap στις 21 Ιουν 2010, 07:16:24 ΜΜ
Δεν νομίζω να είναι και τόσο μικρό το κακό. Αφου εμφανίζει ότι χρωστάει το συγκεκριμένο μάθημα. Θα το κάνει αυτό και το Σεπτέμβρη και στο τέλος θα τον έχει ότι μένει στην ίδια τάξη!
ουσιαστικα δεν θεωρει οτι το χρωσταει. το βγαζει στην κατασταση μόνο στην περιπτπωση που ο μαθητης χρωσταει αλλα μαθηματα. δηλαδη εμφανιζει μονο τον τιτλο διπλα στους αλλους τιτλους μαθηματων που χρωσταει αλλα στο πλήθος μαθημάτων δεν το προσμετραει.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Επίσης από κάποιο γυμνάσιο μου είπαν ότι δε μπορούν να βγάλουν στους ελέγχους τα μαθήματα ομαδοποιημένα σε κλάδους. ΚΑμιά ιδέα;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

tropheus

Συνάδελφοι Αριστεία - Βραβεία βγάζει σε κάποιον σωστά αποτελέσματα;
Σε εμένα απλά εμφανίζει όλους τους μαθητές των τμημάτων  >:(

ark

Έχουμε εγκαταστήσει το eschool σε έναν υπολογιστή όπου υπάρχει και η δ-βάση και δούλευε χωρίς προβλήματα.
Παρουσιάστηκε όμως πρόβλημα στο δίκτυο. Ανεβάσαμε νέο server δικτύου. Με την εκκίνηση του υπολογιστή στο νέο δίκτυο δεν δουλεύει πλέον το eschool (δεν έχουμε αλλάξει ονόματα χρηστών αλλά με την εισαγωγή στο νέο domain είναι σαν να έχουμε νέο χρήστη).
Ερωτήσεις :
1)       Χρειάζεται να ξαναγίνει εγκατάσταση του eschool;
2)       Αν πρέπει να γίνει εγκατάσταση πάλι, υπάρχουν κάποιες ενέργειες που πρέπει να προηγηθούν; Δημιουργεί προβλήματα η εγκατάσταση εκ νέου στον ίδιο υπολογιστή της εφαρμογής;
3)       Υπάρχουν κάποιες ενέργειες που θα μπορούσαν να γίνουν και να λειτουργήσει η εφαρμογή χωρίς να εγκατασταθεί ξανά;
4)       Είχαμε λάβει back up μέσα από τις επιλογές που δίνει το eschool. Πως θα χρησιμοποιηθεί αυτό;