Δομημένος Προγραμματισμός ΕΠΑΛ

Ξεκίνησε από ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ, 18 Ιουν 2015, 10:46:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ

Καλησπέρα συνάδελοι,

ήθελα να ρωτήσω υπάρχει εδώ κάποια ομάδα που να ασχολείται με το μάθημα του Δομημένου Προγραμματισμού στο ΕΠΑΛ; ή αν υπάρχει κάποιο άλλο blog;

Ευχαριστώ!

Λαμπράκης Μανώλης

καλησπέρα συνάδελφε

δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το αν υπαρχει ομάδα που ασχολείται με το μάθημα, πάντως εγώ προσωπικά έχω όρεξη να αρχίσουμε και κάτι παραπάνω από ανταλλαγή απόψεων - αυτή σίγουρα υπάρχει ... έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου ??


Γιάννης Αναγνωστάκης

Και γω
Παράθεση από: mkouv στις 19 Ιουν 2015, 12:29:40 ΠΜ
καλησπέρα συνάδελφε

δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το αν υπαρχει ομάδα που ασχολείται με το μάθημα, πάντως εγώ προσωπικά έχω όρεξη να αρχίσουμε και κάτι παραπάνω από ανταλλαγή απόψεων - αυτή σίγουρα υπάρχει ... έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου ??



Είμαι και γω πολύ θετικός σε αυτό

ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ

Μου ζητήθηκε να κάνω μάθημα σε ένα παιδί που θα παέι Γ Λυκείου στο ΕΠΑΛ . Το μάθημα που διδάσκεται λοιπόν λέγεται δομημένος προγραμματισμός αλλά δεν έχω το έχω ξαναδιδάξει και θέλω να βρω υλικό . Είχα την απορία λοιπόν αν υπάρχει κάποιο blog που να ασχολείται με το συγκεκριμένο μάθημα για να βοηθηθώ απο κει. Ένα καλό βοήθημα που θα μπορούσα να πάρω ...κλπ. Το μόνο που γνωρίζω είναι το σχολικό βιβλίο που του έριξα μια ματιά από το ψηφιακό σχολείο.

Γιάννης Αναγνωστάκης


Νίκος Αδαμόπουλος


ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Μοιάζει καθόλου με την Αναπτυξη Εφαρμογών του Γενικού ή καμία σχέση;

Λαμπράκης Μανώλης

Βασικά είναι η μισή ύλη του ΑΕΠΠ .... δομές ακολουθίας, επιλογής και επανάληψης, σε ασκήσεις όχι ιδιαίτερα υψηλής δυσκολίας (το θέμα γ συνήθως μόνο δομή επιλογής και το θέμα δ μία επενάληψη με αθροιστές, μετρητές, και κανένα Max/min), υποπρογράμματα, αν και συνήθως δεν μπαινουν και πολλά... όχι πίνακες-αναζήτηση-ταξινόμηση κτλ κτλ....η διαφορά είναι πως κάνουν pascal, οπότε θα πρέπει να φρασκάρεις το συντακτικό της αν δεν το έχεις πρόσφατο ... αν δεις τα θέματα των πανελλαδικών θα μπεις γρήγορα στο πνεύμα


Καρκαμάνης Γεώργιος

Τι εννοούν  "σημειώσεις 100 σελίδων" άραγε και πως θα δίνονται;

Λαμπράκης Μανώλης

καλησπέρα σε όλους

αύριο θα αρχίσω μάθημα σε ένα παιδί επάλ ... έχει κάποιος εικόνα στο τι θα μπορώ να του διδάξω την καλοκαιρινή περίοδο ??? αν κατάλαβα καλά στον προγραμματισμό θα βγει νέο βιβλίο και κάποιες σημειώσεις ?? όπως και νά χει υποθέτω θα έχει και ψευδογλώσσα ώστε να αρχίσω βασικές πρέξεις, εντολές εισόδου - εξόδου, δομή ακολουθίας σωστά ??
αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω παρακαλώ ας το μοιραστεί


Λαμπράκης Μανώλης

συνάδελφοι κάποιος να γνωρίζει κάτι για τοα καινούριο βιβλίο του δομημένο προγραμματισμού ??? σε ποια γλώσσα θε είναι ή όποια πληροφορία γνωρίζει ??

G.S.

Υπάρχει καμία ενημέρωση σχετικά με την ύλη και με τα βιβλία ? υπάρχουν αλλαγές ?
Σιαφάκας Γιώργος
ΠΕ19

Γιάννης Αναγνωστάκης

Δεν βλέπω να αλλάζει κάτι για την φετινή Γ Λυκείου

Μάλλον οι αλλαγές θα ισχύσουν για την φετινή Β Λυκείου...

polikarpos

το νεο ΑΠΣ όντως περιλαμβάνει PYTHON
www.sepchiou.gr
moodle.sepchiou.gr
museum.sepchiou.gr