Απαντήσεις σε ασκήσεις, ερωτήσεις Σ-Λ, αντιστοίχησης...

Ξεκίνησε από meteo_xampos, 05 Νοε 2009, 11:36:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

meteo_xampos

Καλησπέρα σας... Πέρυσι κυκλοφόρησε άφθονο υλικό, κυρίως από μια καθηγήτρια την
οποία ευχαριστούμε πάρα πολύ που παρέσυρε και εμάς να ασχοληθούμε με το μάθημα,
την Ιωάννα... Φέτος, προτείνω να ξεκινήσουμε μια προσπάθεια για να έχουμε τις λύσεις από
τις ασκήσεις που ανεβάσαμε πέρυσι, καθώς και να προσπαθήσουμε να τις εμπλουτίσουμε...
Ξεκινάω με το κεφάλαιο 6...
Περιμένω σχόλια και πιθανές ενστάσεις...

gdrados

14.Το δίκτυο ISDN παρέχει περισσότερους από 2 τρόπους σύνδεσης.       Σ
Είναι σωστό γιατί έχουμε 2B+1D, 30B+1D και 23Β+1D (Βόρεια Αμερική και Ιαπωνία)   
 

Διαφωνώ, θεωρώ οτι είναι λάθος καθώς η εκφώνηση λέει για το δίκτυο ISDN κι οχι την τεχνολογία ISDN.
Αυτό σημαίνει ότι γίνεται αναφορά στην υλοποίηση κάποιου συγκεκριμένου δικτύου, ανεξαρτήτως τοποθεσίας. Για κάθε υλοποίηση δικτύου ISDN έχουμε 2 τρόπους σύνδεσης, την PRI και την ΒRI.
Άλλωστε, αν δεις στη σελ. 203 ακριβώς πριν την τελευταία παράγραφο λεει " Το δίκτυο ISDN παρέχει δύο τύπους πρόσβασης, τη διεπαφή βασικού ρυθμού και τη διεπαφή πρωτεύοντος ρυθμού".
         
19.Στη συσκευή τερματισμού δίκτυο (ΝΤ1) μπορούν να συνδεθούν και ψηφιακές και αναλογικές συσκευές.     Λ


Διαφωνώ, θεωρώ οτι είναι Σωστό (δες σχ. βιβλίο σελ.204 τις 4 τελευταίες γραμμές.)


30.Οι ταχύτητες στις συνδέσεις xDSL εξαρτώνται από την απόσταση με σχέση ανάλογη.   Σ           


Διαφωνώ, καθώς αυτό θα σήμαινε οτι όσο αυξάνεται η απόσταση αυξάνεται και η ταχύτητα, ενώ ξέρουμε οτι ισχύει το αντίθετο.

34.Η εγκατάσταση και λειτουργία του DSL είναι μια διαδικασία ακριβή και περίπλοκη.     Σ           

Διαφωνώ, δες σχ. βιβλίο σελ.213 τον πίνακα με τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα

Αυτές τις παρατηρήσεις έχω να κάνω ως προς τις απαντήσεις σου στο κομμάτι Σ-Λ. Θα επανέλθω και με νέο ποστ μόλις έχω λίγο χρόνο να δω και τα υπόλοιπα.
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

meteo_xampos

Καλημέρα σας... grdados...
14. ΟΚ, συμφωνώ κι εγώ...
19. Για να συνδεθεί μια αναλογική συσκευή στο ΝΤ1 πρέπει να υπάρξει παρεμβολή του τερματικού προσαρμογέα, γι'αυτό το
έβαλα λάθος...
30. Έχεις δίκιο, μου ξέφυγε μάλλον αυτό, και να φανταστείς στους μαθητές το έλεγα Λ... :)
34. Αυτό και αν μου ξέφυγε...

Ωραία χαίρομαι που ξεκινάμε, επιφυλάσσομαι εντός της εβδομάδας για το κεφάλαιο 7.1.


gdrados

Παράθεση από: meteo_xampos στις 12 Νοε 2009, 10:05:01 ΠΜ
Καλημέρα σας... grdados...
14. ΟΚ, συμφωνώ κι εγώ...
19. Για να συνδεθεί μια αναλογική συσκευή στο ΝΤ1 πρέπει να υπάρξει παρεμβολή του τερματικού προσαρμογέα, γι'αυτό το
έβαλα λάθος...
30. Έχεις δίκιο, μου ξέφυγε μάλλον αυτό, και να φανταστείς στους μαθητές το έλεγα Λ... :)
34. Αυτό και αν μου ξέφυγε...

Ωραία χαίρομαι που ξεκινάμε, επιφυλάσσομαι εντός της εβδομάδας για το κεφάλαιο 7.1.


Καλημέρα, σε σχέση με το 19 καταλαβαίνω αυτό που λες (κι εγώ είχα τον ίδιο προβληματισμό), όμως θεωρώ ότι πρέπει να το βάλουμε σωστό για 2 λόγους:
1. Γιατί το αναφέρει ρητά στο βιβλίο (επιστημονικότατο επιχείρημα έτσι; ), έχοντας το οτι χρειάζεται και ΤΑ σαν απλή επισήμανση
2. Σε αρκετές υλοποιήσεις του ΝΤ1 (όπως αυτή του NetMod στην Ελλάδα) ο ΤΑ ενσωματώνεται στο ΝΤ1, οπότε η εμπειρία όσων μαθητών έχουνε δει ISDN υλοποίηση, αλλά κυρίως των καθηγητών τους που σίγουρα την προλάβανε (και αυτοί θα κληθούν να διορθώσουν), είναι με ένα τερματικό μηχάνημα πάνω στο οποίο συνδέονται και αναλογικές και ψηφιακές συσκευές....
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

gdrados

Ερωτήσεις Αντιστοίχησης

Άσκηση 2
ΛΥΣΗ
1-->β, 2-->α, 3-->δ, 4-->γ

Διαφωνώ, θεωρώ ότι είναι
1-->δ, 2-->α, 3-->β, 4-->γ
Η PSTN χρησιμοποιεί την ήδη υπάρχουσα υποδομή, ενώ στην ISDN χρειάζεται να γίνει μετατροπή(π.χ. εγκατάσταση ΝΤ1 στον χρήστη) , η οποία έχει χαμηλό κόστος εγκατάστασης και λειτουργίας

ʼσκηση 3
ΛΥΣΗ
1-->β, 2-->γ,3-->δ,4-->α

Διαφωνώ, θεωρώ οτι είναι
1-->β, 2-->γ, 3-->α, 4-->δ
η PSTN δεν περνάει την τηλεφωνία πάνω από IP, και χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο (και σύμφωνα με το βιβλίο) για απομακρυσμένη πρόσβαση...

ʼσκηση 4
ΛΥΣΗ
1-Δ-V, 2-Α-I, 3-E-II, 4-B-ΙΙΙ, 5-Γ.

Διαφωνώ, με βάση τον πίνακα του βιβλίου (ο οποίος έχει 2 ενδείξεις για την απόσταση στο ADSL και καμία στην ADSL Lite.....αλλά την SDSL τη δίνει ρητά 3km) θεωρώ ότι είναι:
1-Δ-V, 2-Α-I, 3-E-IV, 4-B-ΙΙΙ, 5-Γ-II
και ότι έχουνε κάνει τυπογραφικό και το 6,6-7,5 km ανήκει στην ADSL Lite.
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

meteo_xampos

Καλημέρα σας και πάλι μετά από καιρό... Gdrados...
Άσκηση 2... Την πήγα σύμφωνα με τα πινακάκια του βιβλίου σε ότι αφορά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της κάθε μεθόδου...
Άσκηση 3... Πάλι μου ξέφυγε...
Άσκηση 4... Συμφωνώ... Άλλωστε γιατί έχω δυο φορές σε αυτά που έστειλα είχα επιλογή ΙΙ...
Στέλνω και του κεφαλαίου 7.1 με την ελπίδα να μην έχω απροσεξίες και πάλι...  8)

Gelate giati xanomaste

#6
Είμαι νέος στην παρέα όσο και στο μάθημα.
Πάντως ασχολήθηκα εντατικά τελευταία και με βοηθησατε
σε αυτό όλοι σας. Ας συνεχίσουμε όλοι μαζί !!!!!

Με την 7_1 συμφωνώ σε όλες μαζί σου meteo_xampos

στέλνω για την 7_2 απαντήσεις
συγχωρήστε με για τυχόν λάθη - περιμένω διορθώσεις

meteo_xampos

Γεια σας και πάλι μετά από αρκετό καιρό... Νίκο, μια χαρά μου φαίνονται... Για δείτε και για το
κεφάλαιο 7.3 με επιφύλαξη για τα τελευταία 4 πολλαπλής επιλογής...

cathy

#8
Κι εγώ καινούρια παιδιά και φυσικά παιδεύομαι....

Όσον αφορά τις απαντήσεις του 7.1.1, στα σωστό-λάθος, το 15 πιστεύω πως είναι λάθος. Ο κόμβος διατηρεί έναν πίνακα με μία καταχώρηση για κάθε νοητό κύκλωμα και όχι έναν πίνακα για κάθε νοητό κύκλωμα (σελ. 222 κάτω κάτω...)


Επίσης, για το 7.2, σωστό-λάθος:
  - Ερώτηση 1 --> Σωστό (σελ.224, 4η γραμμή της παραγράφου)
  - Ερώτηση 12 --> Λάθος (το επίπεδο Εφαρμογής του TCP/IP αντιστοιχεί στα επίπεδα εφαρμογής, παρουσίασης και συνόδου του OSI.
  - Ερώτηση 37 --> Σωστό (σελ. 229, στην παράγροφο για το επίπεδο μεταφοράς, προς το τέλος)

Αυτα....προς το παρόν!

gdrados

Παράθεση από: cathy στις 13 Δεκ 2009, 08:33:55 ΜΜ
Κι εγώ καινούρια παιδιά και φυσικά παιδεύομαι....

Όσον αφορά τις απαντήσεις του 7.1.1, στα σωστό-λάθος, το 15 πιστεύω πως είναι λάθος. Ο κόμβος διατηρεί έναν πίνακα με μία καταχώρηση για κάθε νοητό κύκλωμα και όχι έναν πίνακα για κάθε νοητό κύκλωμα (σελ. 222 κάτω κάτω...)


Επίσης, για το 7.2, σωστό-λάθος:
  - Ερώτηση 1 --> Σωστό (σελ.224, 4η γραμμή της παραγράφου)
  - Ερώτηση 12 --> Λάθος (το επίπεδο Εφαρμογής του TCP/IP αντιστοιχεί στα επίπεδα εφαρμογής, παρουσίασης και συνόδου του OSI.
  - Ερώτηση 37 --> Σωστό (σελ. 229, στην παράγροφο για το επίπεδο μεταφοράς, προς το τέλος)

Αυτα....προς το παρόν!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στις επισημάνσεις σου, απλώς να συμπληρώσω τα εξής για το 7.2
Ερώτηση 14 --> Σωστό (βλ. σελ.35 για το OSI και σελ.226 ιστορικό σημείωμα για το TCP/IP)

Ερώτηση 31 --> Σωστό (την αντιστοίχηση λογικών σε φυσικές διευθύνσεις ΔΕΝ  την κάνει το πρωτόκολο ΙΡ, αλλά το επίπεδο δικτύου -με τη χρήση των πρωτοκόλων ARP και RARP. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Σ αυτό το σημείο έχουν κάνει λάθος στην αντίστοιχη σελίδα του βιβλίου κι έχουνε μπερδέψει το επίπεδο δικτύου με το πρωτόκολο ΙΡ)

Ερώτηση 45--> Σωστό (εδώ η ερώτηση θέλει να δείξει τη στρωματοποιημένη διάρθρωση του μοντέλου TCP/IP. Δείτε την επισήμανση στην κορυφή της σελ. 231)
Αυτά κι από μένα προς το παρόν
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

meteo_xampos

Γεια σας και πάλι... Ωραία χαίρομαι που συνεχίζουμε... Γεια σου Κατερινιώ... :)
Λοιπόν, ανεβάζω τις μέχρι στιγμής σωστές απαντήσεις (όπως μέχρι στιγμής έχουν διασταυρωθεί),
μέχρι και το κεφάλαιο 7.4...

meteo_xampos

Ανεβάζω και το 7.4... Με πιασε όρεξη... :)

Gelate giati xanomaste

#12
Γεια σε όλους σας.... με τις διορθώσεις στην 7.2 με βρίσκετε σύμφωνο

Τώρα για την 7.3 διαφωνώ στις εξής:
1.       Το TCP πρωτόκολλο παρέχει υπηρεσίες προσανατολισμένες σε σύνδεση.    Σ   σελ 233
3.   Κάθε segment αποτελείται από την επικεφαλίδα (Ε), που δημιουργεί το
πρωτόκολλο IP, και τα προς μετάδοση δεδομένα που ήρθαν από το επίπεδο εφαρμογής.      
Λ     οχι το IP  αλλά το TCP     σελ 234 πάνω
5.   Ο Αριθμός Σειράς στην επικεφαλίδα του τμήματος TCP προσδιορίζει τη θέση με την οποία έφτασε το τμήμα στον προορισμό του.        Λ


Gelate giati xanomaste

Για την 7.4
13.   Το πρωτόκολλο UDP υποστηρίζει την επαναμετάδοση των δεδομένων που έχουν χαθεί   Λ       
 
στέλνω την 7.5

Gelate giati xanomaste

η όρεξη ήρθε και σε μένα......ανεβάζω και την 7.6
Θα ήθελα να σχολιασετε το εξής:
12. Ποιο είναι το τμήμα Δικτύου στη διεύθυνση κλάσης C 127.10.14.118

γίνεται να είναι κλάσης C και να αρχίζει με 127 ;;; Νομίζω η κλάση αυτή αρχίζει με 192 και πάνω.