Συζήτηση για το 2ο θέμα

Ξεκίνησε από Dem, 31 Μαΐου 2007, 02:53:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Dem

στο δευτερο θεμα ηθελε συγκεκριμενο τροπο που θα χρησιμοποιησει το προγραμμα το υποπρογραμμα???
θα χρησιμοποιησουμε μια τεταρτη μεταβλητη και θα εκχωρησουμε την τιμη απο τη διαδικασια πραξεις(η λυση που βλεπω στα site) η θα στειλουμε και τη μεταβλητη γ στο υποπρογραμμα και θα κανουμε την αν ετσι
αν α>=β τοτε
     γ<-2*α-β
αλλιως
     γ<-2*α+β
τελος_αν
?????????????????????????????????????

kLee

ΘΕΜΑ 2ο:
α.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Υπολογισμοί
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ:α, β, γ, αποτ 
ΑΡΧΗ
  ΔΙΑΒΑΣΕ α, β
  ΚΑΛΕΣΕ Πράξη(α, β, αποτ)
  γ <-- α + αποτ
  ΓΡΑΨΕ γ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Πράξη (χ, ψ, ζ)
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ: χ, ψ, ζ
ΑΡΧΗ
  ΑΝ χ>=ψ ΤΟΤΕ
    ζ <-- χ-ψ
  ΑΛΛΙΩΣ
    ζ <-- χ+ψ
  ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

β.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Υπολογισμοί
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ:α, β, γ, ζ
ΑΡΧΗ
  ΔΙΑΒΑΣΕ α, β
  ΑΝ α>=β ΤΟΤΕ
    ζ <-- α-β
  ΑΛΛΙΩΣ
    ζ <-- α+β
  ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
  γ <-- α + ζ
  ΓΡΑΨΕ γ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός

Dem

ευχαριστω για τις λυσεις αλλα θελω να μου πειτε αν ειναι σωστο αυτο που εκανα!!!!!!
η τελοσπαντων τι νομιζετε εσεις οτι ειναι............

Dem

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ:α,β,γ
ΑΡΧΗ
    ΔΙΑΒΑΣΕ α,β
    ΚΑΛΕΣΕ ΠΡΑΞΕΙΣ(α,β,γ)
    ΓΡΑΨΕ γ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΑΞΕΙΣ(α,β,γ)
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ:α,β,γ
ΑΡΧΗ
    ΑΝ α>=β τοτε
        γ<-2*α-β
    ΑΛΛΙΩΣ
        γ<-2*α+β
    ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ
??????

kLee

"α. Να ξαναγράψετε το πρόγραμμα, ώστε να επιτελεί την ίδια λειτουργία χρησιμοποιώντας διαδικασία αντί συνάρτησης."

Δεν ορίζει ρητά να μετατρέψεις τη δεδομένη συνάρτηση σε ισοδύναμη διαδικασία και μετά να τη χρησιμοποιήσεις στο πρόγραμμα. Επιπλέον βγάζεις σωστά αποτελέσματα.

Εγώ θα το έπερνα σωστό, αλλά μάλλον εδώ θα πρέπει να τοποθετηθεί συνάδελφος που διορθώνει γραπτά...
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός

Laertis

Φίλε Ανδροκλή,

ήρθε διευκρίνιση στο 2α ώστε να μετατρέπεται και η συνάρτηση σε διαδικασία. Ήταν λοιπόν απαραίτητη η μετατροπή σε διαδικασία
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Dem

δηλαδη το μονο που ηθελε ηταν να γραψουμε αντι για συναρτηση διαδικασια και να χρησιμοποιησουμε μια επιπλεον μεταβλητη στο προγραμμα???
η λυση μου ειναι λαθος δηλαδη????

kLee

Παράθεση από: Laertis στις 31 Μαΐου 2007, 03:23:50 ΜΜ
Φίλε Ανδροκλή,

ήρθε διευκρίνιση στο 2α ώστε να μετατρέπεται και η συνάρτηση σε διαδικασία. Ήταν λοιπόν απαραίτητη η μετατροπή σε διαδικασία

Γιώργο καλησπέρα,

Παραθέτω και τη διευκρίνηση:
"Να ξαναγράψετε το πρόγραμμα ώστε να επιτελεί την ίδια λειτουργία χρησιμοποιώντας διαδικασία αντί της συνάρτησης, την οποία διαδικασία και να κατασκευάσετε."

Το πρόβλημα όμως είναι στη μορφή της διαδικασίας - ο "κοινός" νους (κι εγώ επίσης  :D :P) θα έφτιαχνε διαδικασία που θα έκανε ότι και η συνάρτηση. Αλλά εδώ δε διευκρινίζεται κατά τη γνώμη μου τη μορφή ακριβώς θα έχει αυτή η διαδικασία...
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός

tomtoub

Στο (γ) υποερώτημα πειράζει που έκανα πίνακα τιμών?

Dem

ρε γαμωτο γιατι να μου ερθει να γραψω αυτο..............γιατι να μην σκεφτω ''κοινα''????????????
το προτιμησα γιατι δεν χρησιμοποιω τεταρτη μεταβλητη και γιατι το θεωρησα ''πιο ισοδυναμο''......................

pav_rod

Συμφωνώ με τον Ανδροκλή. Το ζητούμενο ήταν το πρόγραμμα με τη χρήση της διαδικασίας να κάνει την ίδια λειτουργία με αυτήν που έκανε με τη χρήση της συνάρτησης. H λύση του Dem κάνει την ίδια λειτουργία. Επομένως θεωρώ ότι ότι η απάντηση του Dem είναι απόλυτα σωστή και έτσι πρέπει να ληφθεί.
ΠΕ 19
MSc καθηγητής Πληροφορικής

Peandbal

Μια ακόμα λύση για το 2ο θέμα με τρεις μεταβλητές

ΘΕΜΑ 2ο:
α.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Υπολογισμοί
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ:α, β, γ
ΑΡΧΗ
  ΔΙΑΒΑΣΕ α, β
  γ <-- 0
  ΚΑΛΕΣΕ Πράξη(α, β, γ)
  γ <-- α + γ
  ΓΡΑΨΕ γ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Πράξη (χ, ψ, ζ)
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ: χ, ψ, ζ
ΑΡΧΗ
  ΑΝ χ>=ψ ΤΟΤΕ
    ζ <-- χ-ψ
  ΑΛΛΙΩΣ
    ζ <-- χ+ψ
  ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

β.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Υπολογισμοί
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ:α, β, γ
ΑΡΧΗ
  ΔΙΑΒΑΣΕ α, β
  γ <-- 0
  ΑΝ α>=β ΤΟΤΕ
    γ <-- α-β
  ΑΛΛΙΩΣ
    γ <-- α+β
  ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
  γ <-- α + γ
  ΓΡΑΨΕ γ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Dem

νομιζω δεν χρειαζεται μηδενισμος του γ
εγω αυτο εκανα μονο την εντολη εκχωρησης γ<-γ+α την εκανα μεσα στην αν της διαδικασιας
:(  :o

evry

Βασικά ναι μεν είναι λάθος αυτό που έκανες, αλλά δε νομίζω ότι θα σου κόψουν πολλές μονάδες (το πολύ δυο θα έλεγα). Άσε που πολλοί βαθμολογητές δεν θα το πάρουν και χαμπάρι ;)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pav_rod

Γιατί είναι λάθος αυτό που έκανε ο Dem? Είναι ισοδύναμη η λύση του με την αρχική λειτουργία του προγράμματος.
ΠΕ 19
MSc καθηγητής Πληροφορικής