Σημειώσεις ΑΕΠΠ για τη νέα ύλη

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 23 Οκτ 2019, 11:32:19 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Μανώλη μήπως σου είναι εύκολο  να μας στείλεις τις λύσεις  των ασκήσεων στο τέλος των  σημειώσεων σου
Σε ευχαριστώ πολύ
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους

Κώστα λύσεις δεν έχω κάπου έτοιμες, και εγώ τώρα τις λύνω στην παράδοση και πιο πολύ αποτελούν θέμα συζήτησης με τους μαθητές... Τις κάνω ταυτόχρονα με το συμπληρωματικο υλικό, πιο πολύ τη θεωρία κοιτάω από εκεί.. Τώρα τις ανανεώνω λιγάκι, η πρώτη έκδοση ήταν διερευνητική περισσότερο και σιγά σιγά θα βελτιωθεί μαζί με τις παρατηρήσεις και τις διευκρινίσεις που θα μας απαντήσουν επίσημα από το υπουργείο

thaaanos

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 23 Οκτ 2019, 11:32:19 ΠΜ
Καλημέρα σε όλους

το καλοκαίρι έγραψα κάποι..snip ...του θα γίνει τώρα παράλληλα με την διδασκαλία του)

Μανώλης

Συνάδελφε τώρα τι άδεια χρήσης έχουν οι σημειώσεις σου, σόρρυ αν είναι άκυρη η ερώτηση λολ

ΥΓ το αρχείο Διορθώσεις έχει περισσότερα λάθη ?!? κάτι κενά λείπουν με πρώτη ματιά

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα

άδεια χρήσης ?? δηλαδή ?? χεχε .. όποιος θέλει τις χρησιμοποιεί, δεν υπάρχει κάποια άδεια (αν κατάλαβα καλά) .. στις διορθώσεις θα κάνεις ένα κόπο να δεις το αρχείο και να τις αλλάξεις στο αρχικό ..  αν και τώρα τα μισά και βάλε μάλλον δε χρειάζονται με την περικοπή της ύλης .. στο τέλος της χρονιάς ίσως ανεβάσω το τελικό διορθωμένο αν και εφόσον μείνουν όλα αυτά ..

alkisg

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 03:35:14 ΠΜ
άδεια χρήσης ?? δηλαδή ?? χεχε .. όποιος θέλει τις χρησιμοποιεί, δεν υπάρχει κάποια άδεια (αν κατάλαβα καλά) ..

Μανώλη εξαιρετική η πρόθεση αλλά δεν πάει έτσι! Το default είναι πως ό,τι βρούμε στο Internet ΔΕΝ μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε καθόλου, ούτε καν για προσωπική χρήση!

Για να μην κάνω thread hijacking, άνοιξα ένα θέμα για τις άδειες χρήσης εδώ:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8266.0

Λαμπράκης Μανώλης

#20
Καλησπέρα σε όλους

Ανεβάζω μία ανανεομένη έκδοση των σημειώσεων, στην οποία έχουν γίνει οι απαραίτητες διορθώσεις της προηγούμενης έκδοσης,  η μητέρα μου (φιλόλογος) διόρθωσε τα "γλωσσικά" θέματα και οι ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ ΚΑΡΑΜΑΟΥΝΑΣ   και ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ με βοήθησαν στον αρχικό έλεγχο των ασκήσεων. Επίσης έχω προσθέσει κάποιες επαναληπτικές ασκήσεις στο τέλος για εξάσκηση.

ΥΓ1: το αρχείο είναι σε μορφή .docx άρα όποιος θέλει μπορεί και να το χρησιμοποιήσει και να το αλλάξει όπως επιθυμεί, εγώ προσφέρω το γενικό format
ΥΓ2: το ανεβάζω από τώρα έτσι ώστε όποιoς επιθυμεί να το χρησιμοπιήσει να το τσεκάρει πρώτα , έχουμε κάνει έναν αρχικό έλεγχο αλλά στην πράξη φαίνονται καλύτερα αυτά, όλο και κάτι θα έχει ξεφύγει
ΥΓ3: καλό θα είναι να δείτε και τις ασκήσεις πριν τις δώσετε, εγώ τις έγραψα με βάση το πως κάνω εγώ το μάθημα, οπότε πχ κάποιες ασκήσεις μπορεί να είναι κάπως γενικές στην εκφώνηση και να τις έχω βάλει με σκοπό να τις συζητήσουμε στην τάξη, καλό είναι να προσθαφαιρέσετε ό,τι θέλετε

καλή ξεκούραση και διακοπές σε όλους

Μανώλης

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Και πάλι μπράβο. Και πάλι ευχαριστώ.

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 04 Αυγ 2020, 03:07:07 ΜΜ
Καλησπέρα σε όλους

Ανεβάζω μία ανανεομένη έκδοση των σημειώσεων, στην οποία έχουν γίνει οι απαραίτητες διορθώσεις της προηγούμενης έκδοσης,  η μητέρα μου (φιλόλογος) διόρθωσε τα "γλωσσικά" θέματα και οι ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ ΚΑΡΑΜΑΟΥΝΑΣ   και ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ με βοήθησαν στον αρχικό έλεγχο των ασκήσεων. Επίσης έχω προσθέσει κάποιες επαναληπτικές ασκήσεις στο τέλος για εξάσκηση.

ΥΓ1: το αρχείο είναι σε μορφή .docx άρα όποιος θέλει μπορεί και να το χρησιμοποιήσει και να το αλλάξει όπως επιθυμεί, εγώ προσφέρω το γενικό format
ΥΓ2: το ανεβάζω από τώρα έτσι ώστε όποις επιθυμεί να το χρησιμοπιήσει να το τσεκάρει πρώτα , έχουμε κάνει έναν αρχικό έλεγχο αλλά στην πράξη φαίνονται καλύτερα αυτά, όλο και κάτι θα έχει ξεφύγει
ΥΓ3: καλό θα είναι να δείτε και τις ασκήσεις πριν τις δώσετε, εγώ τις έγραψα με βάση το πως κάνω εγώ το μάθημα, οπότε πχ κάποιες ασκήσεις μπορεί να είναι κάπως γενικές στην εκφώνηση και να τις έχω βάλει με σκοπό να τις συζητήσουμε στην τάξη, καλό είναι να προσθαφαιρέσετε ό,τι θέλετε

καλή ξεκούραση και διακοπές σε όλους

Μανώλης
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λαμπράκης Μανώλης

Να είσαι καλά Λάμπρο, εύχομαι να βοηθήσουν

George Eco

Μανώλη φτιάχνω δικές μου, ωστόσο σου έχω πει κάποια στιγμή θα τις δω. Αν έχω κάνει να σου προτείνω θα στου στείλω προσωπικό μήνυμα.
Για την ώρα όμως, ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους, που παράγετε και μοιράζεστε υλικό. Ελπίζω κι εγώ με το καλό να συνεισφέρω.

Λαμπράκης Μανώλης

¨Ολοι έχουμε πάρει αρκετά νομίζω από την ομάδα εδώ πέρα, αν μπορώ να δώσω κάτι πίσω αυτό με κάνει χαρούμενο

kLee

Να είσαι καλά, θα σου στείλω feedback
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: kLee στις 01 Δεκ 2020, 11:39:57 ΠΜ
Να είσαι καλά, θα σου στείλω feedback

Σε ευχαριστώ, αν και πάλι φέτος ένα μεγάλο μέρος δεν θα χρειαστεί  :angel: >:D

dpa2006

Σε υπερ-ευχαριστούμε μας λύνεις τα χέρια...!!!
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Λαμπράκης Μανώλης

Να είσαι καλά συνάδελφε ευχαριστώ ... ας φανεί χρήσιμο ό,τι έχει μείνει (για να δούμε αν τα διδάξουμε όλα αυτά κάποια χρονιά)