ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΕΞΕ

Ξεκίνησε από ΤΙΜ, 21 Αυγ 2019, 01:21:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

epsilonXi

Κώδικας: php
επίλεξε χ
περίπτωση <= 1 , 10..20 , 30..40 , >= 50
   !δεν κάνεις τίποτα
περίπτωση < 10
   !τι κάνεις στο (0,10)
περίπτωση < 30
   !τι κάνεις στο (20,30)
περίπτωση αλλιώς
   !τι κάνεις στο (40,50)
τέλος_επιλογών


με λίγη θέληση, όλα γίνονται  :D
σα να έχεις ανοιχτήρι, αλλά προτιμάς ν' ανοίξεις την κονσέρβα με νυχοκόπτη

P.Tsiotakis


gthal

Παρατηρώ πάντως μια εμμονή με την ΕΠΙΛΕΞΕ.
Τα σχολεία βάζουν διαγωνίσματα με την ΕΠΙΛΕΞΕ, τα φροντιστήρια επίσης, η ΟΕΦΕ το ίδιο,
η ΕΠΙΛΕΞΕ εξετάζεται σε διάγραμμα, σε πρόγραμμα, αλλά και με κάθε τρόπο σύνταξής της: με τις δύο τελείες .. με συγκριτικό τελεστή, με διακριτές τιμές, με ΑΛΛΙΩΣ και χωρίς. Ότι θες θα το βρεις. Την έχουν ξετινάξει.
Λες και τόσα χρόνια, πραγματικά, αυτό που έλειπε από το μάθημα ήταν αυτή η εντολή και δεν είχαμε τι να εξετάσουμε. Κι επιτέλους, ελευθερώθηκε, την ξεκλειδώσανε και μπουκάραμε όλοι διψασμένοι να δώσουμε τα θέματα με ΕΠΙΛΕΞΕ που με υπομονή φτιάχναμε στα σκοτεινά τόσα χρόνια !
Αν πέσει και στις εξετάσεις δε, τι να πω... τότε το μάθημα βρήκε ξανά την ισορροπία του και το νόημα που είχε χάσει.

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα μου δημιουργεί μια θλίψη όλο αυτό. Αυτή η μαζική τάση προς κάτι (a.k.a. το κυνήγι των SOS - ή ακόμα καλύτερα, η δημιουργία τους) που μάλιστα αυτό το κάτι είναι τόσο επουσιώδες... γιατί επουσιώδης είναι η ΕΠΙΛΕΞΕ, γιατί μπορώ να κάνω τα πάντα χωρίς αυτή και δικαιούμαι και μπορώ να μην τη χρησιμοποιήσω ποτέ, παρότι θα τη μάθω για να κατανοώ κώδικα που την έχει (και μπορεί να με βολέψει κι εμένα σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις) αλλά ωστόσο θα με εξετάσεις εξoνυχιστικά πάνω σε αυτή και θα με βάλεις να κάνω και μαγικά μαζί της - όχι τίποτα απλά.
Χάνουμε την ουσία μου φαίνεται.

Ειρωνικός ακούγομαι παραπάνω, ναι. Γιατί φέτος βιώνω μακράν τη δυσκολότερη διδακτικά χρονιά (εξαντλητική θα έλεγα) στη 15ετία που ασχολούμαι με το μάθημα, με την υπέρογκη ύλη που έχει προστεθεί (στο σχολείο ίσως τα πράγματα να είναι καλά από άποψη χρόνου, στο φροντιστήριο πάντως είναι πολύ-πολύ δύσκολα) και τη θεωρητική χροιά που φέρει αυτή η νέα ύλη κι εμάς να μην ξέρουμε ακόμα πώς και πότε θα πούμε τον αντικειμενοστραφή, την εκσφαλμάτωση και τις πολλές σελίδες θεωρίας των δυναμικών δομών και τι προβλήματα θα μας προκύψουν στο εγχείρημα αυτό.
Ε, μέσα σ' όλο αυτό, σ' εμένα μοιάζει ειρωνεία το ότι ο κόσμος ποντάρει τόσο στην ΕΠΙΛΕΞΕ.
Κι η ειρωνεία είναι ότι θα πέσει και στις εξετάσεις, να το δεις!
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

panosz

Παράθεση από: gthal στις 23 Ιαν 2020, 01:24:42 ΠΜ
....... Γιατί φέτος βιώνω μακράν τη δυσκολότερη διδακτικά χρονιά (εξαντλητική θα έλεγα) στη 15ετία που ασχολούμαι με το μάθημα, με την υπέρογκη ύλη που έχει προστεθεί (στο σχολείο ίσως τα πράγματα να είναι καλά από άποψη χρόνου, στο φροντιστήριο πάντως είναι πολύ-πολύ δύσκολα) και τη θεωρητική χροιά που φέρει αυτή η νέα ύλη κι εμάς να μην ξέρουμε ακόμα πώς και πότε θα πούμε τον αντικειμενοστραφή, την εκσφαλμάτωση και τις πολλές σελίδες θεωρίας των δυναμικών δομών και τι προβλήματα θα μας προκύψουν στο εγχείρημα αυτό.
..............

+10.
Panos

gpapargi

Παράθεση από: gthal στις 23 Ιαν 2020, 01:24:42 ΠΜ
Παρατηρώ πάντως μια εμμονή με την ΕΠΙΛΕΞΕ.
Τα σχολεία βάζουν διαγωνίσματα με την ΕΠΙΛΕΞΕ, τα φροντιστήρια επίσης, η ΟΕΦΕ το ίδιο,
η ΕΠΙΛΕΞΕ εξετάζεται σε διάγραμμα, σε πρόγραμμα, αλλά και με κάθε τρόπο σύνταξής της: με τις δύο τελείες .. με συγκριτικό τελεστή, με διακριτές τιμές, με ΑΛΛΙΩΣ και χωρίς. Ότι θες θα το βρεις. Την έχουν ξετινάξει.
Λες και τόσα χρόνια, πραγματικά, αυτό που έλειπε από το μάθημα ήταν αυτή η εντολή και δεν είχαμε τι να εξετάσουμε. Κι επιτέλους, ελευθερώθηκε, την ξεκλειδώσανε και μπουκάραμε όλοι διψασμένοι να δώσουμε τα θέματα με ΕΠΙΛΕΞΕ που με υπομονή φτιάχναμε στα σκοτεινά τόσα χρόνια !
Αν πέσει και στις εξετάσεις δε, τι να πω... τότε το μάθημα βρήκε ξανά την ισορροπία του και το νόημα που είχε χάσει.

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα μου δημιουργεί μια θλίψη όλο αυτό. Αυτή η μαζική τάση προς κάτι (a.k.a. το κυνήγι των SOS - ή ακόμα καλύτερα, η δημιουργία τους) που μάλιστα αυτό το κάτι είναι τόσο επουσιώδες... γιατί επουσιώδης είναι η ΕΠΙΛΕΞΕ, γιατί μπορώ να κάνω τα πάντα χωρίς αυτή και δικαιούμαι και μπορώ να μην τη χρησιμοποιήσω ποτέ, παρότι θα τη μάθω για να κατανοώ κώδικα που την έχει (και μπορεί να με βολέψει κι εμένα σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις) αλλά ωστόσο θα με εξετάσεις εξoνυχιστικά πάνω σε αυτή και θα με βάλεις να κάνω και μαγικά μαζί της - όχι τίποτα απλά.
Χάνουμε την ουσία μου φαίνεται.

Ειρωνικός ακούγομαι παραπάνω, ναι. Γιατί φέτος βιώνω μακράν τη δυσκολότερη διδακτικά χρονιά (εξαντλητική θα έλεγα) στη 15ετία που ασχολούμαι με το μάθημα, με την υπέρογκη ύλη που έχει προστεθεί (στο σχολείο ίσως τα πράγματα να είναι καλά από άποψη χρόνου, στο φροντιστήριο πάντως είναι πολύ-πολύ δύσκολα) και τη θεωρητική χροιά που φέρει αυτή η νέα ύλη κι εμάς να μην ξέρουμε ακόμα πώς και πότε θα πούμε τον αντικειμενοστραφή, την εκσφαλμάτωση και τις πολλές σελίδες θεωρίας των δυναμικών δομών και τι προβλήματα θα μας προκύψουν στο εγχείρημα αυτό.
Ε, μέσα σ' όλο αυτό, σ' εμένα μοιάζει ειρωνεία το ότι ο κόσμος ποντάρει τόσο στην ΕΠΙΛΕΞΕ.
Κι η ειρωνεία είναι ότι θα πέσει και στις εξετάσεις, να το δεις!

Η βλακεία φίλε είναι ανίκητη.

Παλαιότερα αυτή κακή χρήση της επίλεξε σε θέματα πανελληνίων οδήγησε τελικά στο να βγει από την ύλη και έτσι χάσαμε ένα εργαλείο που κάποια ήδη επιλογής τα αντιμετωπίζει με πιο κομψό τρόπο.

Κατά τα άλλα ξέρουμε να λέμε ότι η ουσία του μαθήματος είναι ο αλγόριθμος και όχι οι τεχνικές λεπτομέρειες μιας γλώσσας.

akalest0s

Παράθεση από: gthal στις 23 Ιαν 2020, 01:24:42 ΠΜ
Χάνουμε την ουσία μου φαίνεται.
Έλα υπερβολές! ΔΕ ΘΕΛΩ ΗΤΤΟΠΑΘΕΙΕΣ!   ;D
(Εννοείται θα πέσει η ΕΠΙΛΕΞΕ, τσάμπα χύνεται τόσο -ηλεκτρονικό και μη- μελάνι για πάρτη της, φέτος;:D)
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

droopy

#36
Καλησπέρα,

μετά την ΕΠΙΛΕΞΕ λέει το συμπληρωματικό υλικό ότι η έκφραση μπορεί να είναι:

Αριθμητική Πράξη
Μόνο μία; π.χ χ^2 ή είναι αποδεκτό και παραπάνω π.χ χ^2 + 3  ή το Χ+Υ (δεν επιτρέπεται λόγω της ύπαρξης δύο μεταβλητών;)

Συγκριτική πράξη
Μόνο μία; π.χ χ<2 ή είναι αποδεκτό και το χ>=2 και χ=<5. Στον διερμηνευτή της ΓΛΩΣΣΑΣ το κάνει δεκτό. Καταλαβαίνω ότι γίνεται με:
Επίλεξε χ
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2..5
...
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΙΩΣ
....
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΙΛΟΓΩΝ

αλλά από που προκύπτει ότι δεν επιτρέπεται το
ΕΠΙΛΕΞΕ χ>=2 και χ=<5
  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΗΘΗΣ
.....
  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΨΕΥΔΗΣ
.....
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΙΛΟΓΩΝ

Προκύπτει από τον ενικό - συγκριτική πράξη και όχι συγκριτικές;

Ευχαριστώ πολύ

alkisg

Νομίζω ότι απλά δεν έκατσαν να γράψουν τον "ορισμό" του τι λέμε έκφραση γενικά, και αρκέστηκαν σε 3 παραδείγματα.

Έκφραση μπορεί να είναι οποιοσδήποτε συμβατός συνδυασμός άλλων εκφράσεων, συγκριτικών πράξεων, αριθμητικών πράξεων, λογικών πράξεων, μεταβλητών, σταθερών, κλήσεων συναρτήσεων, κλπ κλπ. Πού να κάτσουν να γράψουν όλο αυτό. Έτσι έδωσαν παραδείγματα και όχι τυπικό ορισμό.

droopy

Επομένως τα παρακάτω θα τα βάλουμε ΣΩΣΤΑ

Δεξιά της εντολής ΕΠΙΛΕΞΕ επιτρέπεται να υπάρχει μία σύνθετη έκφραση

Δεξιά της εντολής ΕΠΙΛΕΞΕ επιτρέπεται να υπάρχει αριθμητική παράσταση με δύο μεταβλητές