Δύσκολες ασκήσεις εκτός λογικής πανελληνίων

Ξεκίνησε από Κωστας τζιαννης, 06 Μαΐου 2017, 02:55:17 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πέτρος Κ.

Παράθεση από: Κωστας τζιαννης στις 31 Μαΐου 2018, 06:26:32 ΠΜ
Δινεται ενας πινακας ακεραιων 100 θεσεων.ταξινομηστε τον ως προς την συχνοτητα των στοιχειων του ως εξης:
1)το στοιχειο που υπαρχει περισσοτερες φορες στον πινακα μπαινει πρωτο και αυτο που υπαρχει τις λιγοτερες τελευταιο.
2)αν 2 η περισσοτεροι αριθμοι εχουν την ιδια συχνοτητα ταξινομουνται κατα αυξουσα σειρα δλδ πρωτος μπαινει ο μικροτερος

Πράγματί ωραία ασκησούλα.  :) Νά μία λίγο μικρότερη (σε έκταση) λύση:
Αλγόριθμος ασκηση
θεσεις ← 10

ΓΡΑΨΕ "αρχικός πινακας:"
ΓΙΑ ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ θεσεις
    πινακ[ι] ← ΤΥΧΑΙΟΣ_ΑΚΕΡΑΙΟΣ(0, 10) 
    συχν[ι] ← 0
    Εμφάνισε πινακ[ι]
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
Εμφάνισε "-----"

!Ευρεση συχνοτήτων.
ΓΙΑ ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ θεσεις
   ΓΙΑ ξ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ θεσεις
      ΑΝ πινακ[ι] = πινακ[ξ] ΤΟΤΕ
        συχν[ι] ← συχν[ι] + 1
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

! Ταξινόμηση.
  ΓΙΑ ι ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ θεσεις
    ΓΙΑ ξ ΑΠΟ θεσεις ΜΕΧΡΙ ι ΜΕ_ΒΗΜΑ -1
      ΑΝ συχν[ξ - 1] < συχν[ξ] Η (συχν[ξ - 1] = συχν[ξ] ΚΑΙ πινακ[ξ - 1] > πινακ[ξ]) ΤΟΤΕ
        τεμπ ← συχν[ξ] 
        συχν[ξ] ← συχν[ξ - 1] 
        συχν[ξ - 1] ← τεμπ
        τεμπ ← πινακ[ξ] 
        πινακ[ξ] ← πινακ[ξ - 1] 
        πινακ[ξ - 1] ← τεμπ
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

ΓΡΑΨΕ "τελικός πινακας:"
  ΓΙΑ ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ θεσεις
    ΓΡΑΨΕ πινακ[ι] 
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Τέλος  ασκηση



Κωστας τζιαννης

ναι πολυ καλος!!απλα ηθελα να αποθηκευει και τα στοιχεια που εμφανιζονται μονο μια φορα.δηλαδη εκανα εξτρα ερωτημα χωρις να το ζηταει.η λυση σου φυσικα ειναι πολυ πιο συντομη και καλυτερη.βρισκω αρκετες τετοιες ασκησεις σε ξενα σαιτ η απο εδω μεσα παλια θεματα ξεχασμενα που μου φαινονται ενδιαφερον και οταν εχω χρονο τις ανεβαζω εδω.

Κωστας τζιαννης

ΑΣΚΗΣΗ ΣΥΝΔΥΑΣΜΩΝ(και για μαθητες αλλα δυσκολη)

να φτιαξεις προγραμμα σε γλωσσα που θα εμφανιζει  ολους τους 6ψηφιους αριθμους που αποτελουνται ΜΟΝΟ απο τους αριθμους 1,2,4,6
πχ 111111 ,124624 κτλ

Κωστας τζιαννης

#48
ΑΣΚΗΣΗ ΜΕΓΙΣΤΟ ΓΙΝΟΜΕΝΟ
Δινεται πινακας ακεραιων 20 θεσεων Α[20].να φτιαξετε προγραμμα σε γλωσσα που θα εμφανιζει το μεγιστο γινομενο που μπορουμε να παρουμε αν πολλαπλασιασουμε μεταξυ τους 5 στοιχεια του πινακα.(θελω πολυ να δω καποιον να τη λυνει αυτη την ασκηση με τιμιο τροπο)

Κωστας τζιαννης

#49
------ΑΣΚΗΣΑΡΑ --------
ΦΟΝΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

καποιοι ανθρωποι Ν σε πληθος(το δινει ο χρηστης) καθονται σε ενα δωματιο σχηματιζοντας εναν κυκλο.θα παιξουν ενα παιχνιδι με ενα σπαθι και μονο ενας θα φυγει ζωντανος απο το δωματιο.αρχικα ο πρωτος κραταει ενα σπαθι,σκοτωνει τον διπλανο του που βρισκεται στα δεξια του και δινει το σπαθι στον πιο κοντινο ζωντανο που βρισκεται στα δεξια του(δλδ αρχικα στον 3ο).ο τριτος με τη σειρα τους σκοτωνει τον 4ο και δινει το σπαθι του στον 5ο κ.ο.κ .ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΠΟΙΟΣ θα ειναι ο μονος που θα μεινει στο τελος ζωντανος(δλδ να εμφανισετε 'ο 1 θα μεινει ζωντανος ' η 'ο 6 θα μεινει ζωντανος κτλ'.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ1:εστω οτι εχω Ν=5  αρα αρχικα 1,2,3,4,5 ζωντανοι.ο 1ος σκοτωνει τον 2ο και δινει το σπαθι στον 3ο.ο 3ος τον 4ο και δινει το σπαθι στον 5ο.ο 5ος τον 1ο και δινει το σπαθι στον 3ο.ο 3ος σκοτωνει τον 5ο και ειναι ο μονος που εμεινε ζωντανος.αρα ο 3ος νικησε.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2: αν Ν=10 τοτε ζωντανος στο τελος θα  μεινει μονο ο 5ος.

taxata

Παράθεση από: Κωστας τζιαννης στις 31 Μαΐου 2018, 04:18:18 ΜΜ
ΑΣΚΗΣΗ ΜΕΓΙΣΤΟ ΓΙΝΟΜΕΝΟ
Δινεται πινακας ακεραιων 20 θεσεων Α[20].να φτιαξετε προγραμμα σε γλωσσα που θα εμφανιζει το μεγιστο γινομενο που μπορουμε να παρουμε αν πολλαπλασιασουμε μεταξυ τους 5 στοιχεια του πινακα.(θελω πολυ να δω καποιον να τη λυνει αυτη την ασκηση με τιμιο τροπο)

επειδή η "γλώσσα" μου είναι στυφή ... υλοποίηση σε python3 ... no cheat !!
from random import randint
nums = []
for i in range(20):
    nums.append(randint(1,100))
print (nums)
n = 20
mmax = 1
for i in range(0,n-4):
    for j in range(i+1,n-3):
        for k in range(j+1,n-2):
            for l in range(k+1,n-1):
                for m in range(l+1,n):
                    mul = nums[i] * nums[j] * nums[k] * nums[l] * nums[m]
                    if mul > mmax:
                        mmax = mul
                        factors = [nums[i], nums[j], nums[k], nums[l], nums[m]]                     
print (mmax, factors)
Τάσος_Χατζηπαπαδόπουλος
Κύριε δεν έχω internet
http://users.sch.gr/chatzipap/

Κωστας τζιαννης

Παράθεση από: taxata στις 01 Ιουν 2018, 09:18:52 ΜΜ
επειδή η "γλώσσα" μου είναι στυφή ... υλοποίηση σε python3 ... no cheat !!
from random import randint
nums = []
for i in range(20):
    nums.append(randint(1,100))
print (nums)
n = 20
mmax = 1
for i in range(0,n-4):
    for j in range(i+1,n-3):
        for k in range(j+1,n-2):
            for l in range(k+1,n-1):
                for m in range(l+1,n):
                    mul = nums[i] * nums[j] * nums[k] * nums[l] * nums[m]
                    if mul > mmax:
                        mmax = mul
                        factors = [nums[i], nums[j], nums[k], nums[l], nums[m]]                     
print (mmax, factors)


ΕΙΠΑ ΜΕ ΤΙΜΙΟ ΤΡΟΠΟ ΡΕ ΧΑΧΑΧ (εννοουσα να μην χρησιμοποιηθουν 5 for το ενα μεσα στο αλλο)ΑΛΛΑ ΑΝΤΕ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ PYTHON περναει!!!

taxata

#52
 >:D Η Ταξινόμηση και πολ/μος μου φάνηκε κλεψιά 15504 δοκιμές είναι το "τίμιο" μεροκάματο τώρα για τα 5 for το χώρεσε ίσα ίσα στο idle. Θεώρησα ότι ο αλγοριθμικός σου στόχος ήταν να υλοποιηθούν όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί μεταξύ καθορισμένου πλήθους θετικών στοιχείων .
Τάσος_Χατζηπαπαδόπουλος
Κύριε δεν έχω internet
http://users.sch.gr/chatzipap/

Κωστας τζιαννης

Παράθεση από: taxata στις 01 Ιουν 2018, 10:04:41 ΜΜ
>:D Ταξινόμηση και πολ/μος μου φάνηκε κλεψιά 15504 δοκιμές είναι το "τίμιο" μεροκάματο

χαχ η εξυπνη λυση ειναι αρκετα πιο πολυπλοκη απο ταξινομηση και πολλαπλασιαμο.πρεπει να ελεγξεις πολλα πραγματα γιατι αν εχεις αρνητικους αριθμους πρεπει να προσεξεις ποιους απο αυτους θα παρεις (αν παρεις) και ποιους και ποσους θετικους.αλλα επειδη προκαλεις θα ανεβασω και γω μια ανωμαλη λυση

nikolasmer

Πραγματικά υπέροχες ασκήσεις.  :o
Μήπως θα μπορούσες Κώστα να φτιάξεις ένα αρχείο με εκφωνήσεις και προτεινόμενες λύσεις ;
Θα ήθελα να τις μοιράζω σε μερικούς "πεινασμένους" μαθητές .
Μπράβο και πάλι . Αξιολογότατες .
Ευχαριστούμε Κώστα .
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

Κωστας τζιαννης

νικο δεν νομιζω οτι ειναι για μαθητες καποιες ξεφευγουν.βασικα ολες σχεδον αλλες περισσοτερο αλλες λιγοτερο.στις περισσοτερες εχω ανεβασει λυσεις αλλα επειδη ειναι προχειρες δουλευουν σωστα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι οι καλυτερες σε ολες τις ασκησεις.εξαλλου  απλα τις βρηκα σε ξενα σαιτ ή απο παλια θεματα εδω που πια εχουν ξεχαστει.δεν ειναι δικες μου.σε μερικες απλα εβαλα προσθετα ερωτηματα και τις δυσκολεψα.ναι απλα επειδη θα πνιγομαι αυτες τις μερες δεν εχω ξερω ποτε θα μπορεσω να τις ανεβασω με σωστες διατυπωσεις να μην υπαρχουν ασαφειες κτλ.εννοειται οτι ο καθενας μπορει να τις κανει copy paste και να τις βαλει σε ενα word.αλλα μολις βρω χρονο θα τις ανεβασω κι εγω οργανωμενα

nikolasmer

Παράθεση από: Κωστας τζιαννης στις 01 Ιουν 2018, 10:34:01 ΜΜ
νικο δεν νομιζω οτι ειναι για μαθητες καποιες ξεφευγουν.βασικα ολες σχεδον αλλες περισσοτερο αλλες λιγοτερο.στις περισσοτερες εχω ανεβασει λυσεις αλλα επειδη ειναι προχειρες δουλευουν σωστα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι οι καλυτερες σε ολες τις ασκησεις.εξαλλου  απλα τις βρηκα σε ξενα σαιτ ή απο παλια θεματα εδω που πια εχουν ξεχαστει.δεν ειναι δικες μου.σε μερικες απλα εβαλα προσθετα ερωτηματα και τις δυσκολεψα.ναι απλα επειδη θα πνιγομαι αυτες τις μερες δεν εχω ξερω ποτε θα μπορεσω να τις ανεβασω με σωστες διατυπωσεις να μην υπαρχουν ασαφειες κτλ.εννοειται οτι ο καθενας μπορει να τις κανει copy paste και να τις βαλει σε ενα word.αλλα μολις βρω χρονο θα τις ανεβασω κι εγω οργανωμενα
+1
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

Κωστας τζιαννης

Παράθεση από: taxata στις 01 Ιουν 2018, 10:04:41 ΜΜ
>:D Η Ταξινόμηση και πολ/μος μου φάνηκε κλεψιά 15504 δοκιμές είναι το "τίμιο" μεροκάματο τώρα για τα 5 for το χώρεσε ίσα ίσα στο idle. Θεώρησα ότι ο αλγοριθμικός σου στόχος ήταν να υλοποιηθούν όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί μεταξύ καθορισμένου πλήθους θετικών στοιχείων .

λοιπον ανεβαζω την δικη μου λυση η οποια ειναι ακομα πιο ανωμαλη απο τη δικη σου χαχα.καποια στιγμη θα ανεβασω και την φυσιολογικη.ΑΥΤΗ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΜΑΛΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΣΟΒΑΡΑ!!!!

Κωστας τζιαννης

#58
ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΛΗ!!

να φτιαξετε προγραμμα σε γλωσσα που θα διαβαζει 3 μη αρνητικους ακεραιους x,y,z και θα βρισκει το αθροισμα ολων των αριθμων οι οποιοι εχουν σαν ψηφια: το 4 το πολυ χ φορες,το 5 το πολυ y φορες και το 6 το πολυ z φορες. ακομα θα πρεπει οι αριθμοι αυτοι να  μην εχουν κανενα αλλο ψηφιο δλδ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ αριθμους με ψηφια 0,1,2,3,7,8,9
παραδειγμα χ=1,y=1,z=1 τοτε
4+5+6+45+54+56+65+46+64+456+465+546+564+645+654=3675 αρα το αθροισμα ειναι 3675

lxart

 :-[Συγνώμη, όταν λέτε "ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΛΗ!!", εννοείτε για κάποιο περιοδικό (ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ, ΤΕΣΤ κλπ.), με το οποίο περνάμε την ώρα μας, η για Πανελλήνιες Εξετάσεις;
Ελπίζω να αναφέρεστε στο πρώτο.