Οδηγίες Μελέτης Μαθητή

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 18 Σεπ 2016, 07:47:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis



Παράρτημα Α
Οδηγίες Μελέτης Μαθητή

ολγα

Με αυτό (που μοιράστηκε για πρώτη φορά στους μαθητές) τι κάνετε; Κάνετε μια επιλογή ασκήσεων για την τάξη;
Έχουμε καμιά επίσημη οδηγία;
Στο εξώφυλλο γράφει "ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α". Θα υπάρξει και ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β;


meteo_xampos

Καλημέρα σας!!! ΑΠορία... Δεν έχουμε διαγράμματα ροής;; Και με τη στοίβα χρόνου εκτέλεσης τι γίνεται θα ναι εντός ύλης τελικά;

Λαμπράκης Μανώλης

καλημέρα σας ...

το βιβλίο αυτό θα δωθεί στους μαθητές ή είναι για τους καθηγητές ?? πάντως με μία γρήγορη ματιά που έριξα έχει αρκετά πράγματα μέσα, τα οποία μέχρι τώρα θεωρώ έλειπαν από το βιβλίο και το τετράδιο μαθητή .. ίσως αυτό οδηγήσει στην αναβάθμιση των θεμάτων ... κατά την γνώμη μου τα δύο τελευταία χρόνια τα θέματα "ήταν στάσιμα" με επίπεδο δυσκολίας ... δεν λέω να μπουν δύσκολα θέματα που δεν λύνονται όπως άλλα μαθήματα, αλλά θέματα που να ξεχωρίζει ο καλός και διαβασμένος μαθητής

ολγα

#5
Παράθεση από: ολγα στις 22 Σεπ 2016, 11:35:23 ΜΜ
Στο εξώφυλλο γράφει "ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α". Θα υπάρξει και ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β;
Άκυρη η ερώτησή μου, καθώς μπερδεύτηκα νομίζοντας ότι είναι το περσινό. Σήμερα πρόσεξα ότι το περσινό (σε ηλεκτρονική μορφή) "ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗ"  που δε μοιράστηκε πέρυσι γράφει: "ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β".
Ωστόσο μήπως ξέρει κανείς αν θα μοιραστεί αργότερα και το περσινό δηλ. το "ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β" στους μαθητές;

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 23 Σεπ 2016, 11:19:48 ΠΜ
καλημέρα σας ...

το βιβλίο αυτό θα δωθεί στους μαθητές ή είναι για τους καθηγητές ??

Στο σχολείο μας μοιράστηκε στους μαθητές.

Obelix

Θα δοθεί και το παλιό Τετράδιο Μαθητή στους μαθητές;Μέχρι τώρα έχει δοθεί μόνο το παράρτημα και το βιβλίο.

Laertis

Έχουν δοθεί και τα τρία βιβλία στην ΑΕΠΠ: Βιβλίο Μαθητή, Τετράδιο Μαθητή και Οδηγίες Μελέτης Μαθητή.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 23 Σεπ 2016, 11:19:48 ΠΜ
καλημέρα σας ...

το βιβλίο αυτό θα δωθεί στους μαθητές ή είναι για τους καθηγητές ?? πάντως με μία γρήγορη ματιά που έριξα έχει αρκετά πράγματα μέσα, τα οποία μέχρι τώρα θεωρώ έλειπαν από το βιβλίο και το τετράδιο μαθητή .. ίσως αυτό οδηγήσει στην αναβάθμιση των θεμάτων ... κατά την γνώμη μου τα δύο τελευταία χρόνια τα θέματα "ήταν στάσιμα" με επίπεδο δυσκολίας ... δεν λέω να μπουν δύσκολα θέματα που δεν λύνονται όπως άλλα μαθήματα, αλλά θέματα που να ξεχωρίζει ο καλός και διαβασμένος μαθητής

τώρα που το μελέτησα λίγο καλύτερα εγώ προσωπικά περιμένω ανεβασμένα θέματα φέτος ... πλέον οι μαθητές έχουν πολλές ασκήσεις και μεθοδολογίες στα χέρια τους .. μέχρι τώρα το υλικό που είχαν ήταν κατά την γνώμη μου "φτωχό"

pvs

Έχει μελετήσει κάποιος την άσκηση 14 στη σελίδα 46? Έχω μια απορία ως προς την επίλυση. Το ασανσέρ ξεκινά όταν γεμίσει (όταν το σύνολο των ατόμων δεν ξεπερνά τα 8 άτομα ή αν το συνολικό βάρος δεν υπερβαίνει τα 900 κιλά) ή όταν δεν υπάρχει άλλο άτομο για να
επιβιβασθεί στον όροφο που έχει σταματήσει Το ζήτημα είναι πως φτιάχνουμε το παρακάτω σημείο:
Επίσης σε κάθε στάση, εκτός από την πρώτη, το πρόγραμμα εμφανίζει το μήνυμα "Υπάρχει άτομο να εξέλθει; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)", αν η απάντηση είναι "ΝΑΙ" σηματοδοτείται η επιβίβαση (λογικά εννοεί αποβίβαση) στο ασανσέρ. Η παραπάνω διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρι να δοθεί η απάντηση "ΟΧΙ".
Ερώτηση - απορία, όταν αποβιβάζεται ένα άτομο δεν θα πρέπει να αφαιρούμε τα συνολικά κιλά? Χωρίς πίνακα δεν νομίζω ότι γίνεται καθώς δεν έχουμε αποθηκέυσει το βάρος των ατόμων που βρίσκονται στο ασανσέρ και δεν ξέρουμε πόσα άτομα θα κατέβουν σε κάθε όροφο.

akis_taz

Καλησπέρα σε όλους.
Καλή προσπάθεια στο παράρτημα να συμπληρωθούν κενά, αλλά όπως φαίνεται, πάλι θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε πολλές λεπτομέρειες για τις οποίες θα γίνεται θέμα.
Σελ 25, νομίζω υπάρχει ασάφεια στην εκφώνηση των ασκήσεων 4 και 5.
Στην 4 πρέπει να αλλάξεις το ποσοστό των κρατήσεων ανάλογα με το ύψος του μισθού, αλλά για να υπολογίσεις το μισθό, πρέπει να έχεις υπολογίσει τις κρατήσεις.  :o
Στην 5 δεν ξεκαθαρίζει πόσες πρέπει να είναι δικαιολογημένες απουσίες, όταν το σύνολό τους είναι κάτω από 100 και 160 αντίστοιχα.

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: pvs στις 25 Σεπ 2016, 11:02:01 ΜΜ
Έχει μελετήσει κάποιος την άσκηση 14 στη σελίδα 46? Έχω μια απορία ως προς την επίλυση. Το ασανσέρ ξεκινά όταν γεμίσει (όταν το σύνολο των ατόμων δεν ξεπερνά τα 8 άτομα ή αν το συνολικό βάρος δεν υπερβαίνει τα 900 κιλά) ή όταν δεν υπάρχει άλλο άτομο για να
επιβιβασθεί στον όροφο που έχει σταματήσει Το ζήτημα είναι πως φτιάχνουμε το παρακάτω σημείο:
Επίσης σε κάθε στάση, εκτός από την πρώτη, το πρόγραμμα εμφανίζει το μήνυμα "Υπάρχει άτομο να εξέλθει; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)", αν η απάντηση είναι "ΝΑΙ" σηματοδοτείται η επιβίβαση (λογικά εννοεί αποβίβαση) στο ασανσέρ. Η παραπάνω διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρι να δοθεί η απάντηση "ΟΧΙ".
Ερώτηση - απορία, όταν αποβιβάζεται ένα άτομο δεν θα πρέπει να αφαιρούμε τα συνολικά κιλά? Χωρίς πίνακα δεν νομίζω ότι γίνεται καθώς δεν έχουμε αποθηκέυσει το βάρος των ατόμων που βρίσκονται στο ασανσέρ και δεν ξέρουμε πόσα άτομα θα κατέβουν σε κάθε όροφο.

Καλησπέρα σε όλους

πολύ μπερδεμένη μου φαίνεται και εμένα η άσκηση αυτή ... δεν πρόλαβα να σχεδιάσω μία λύση, αλλά μου φαίνεται πως η εκφωνηση είναι πολύπλοκη ... υποθέτω θα έχει μία δομή 8 παναλήψεων και εμφαωευμένες κάποιες δομές για τους ελέγχους που ζητάει ... απλά μου φαίνεται δύσκολο το κομμάτι που θέλει με την ερώτηση για το αν υπάρχουν άτομα να εισάλθουν/εξέλθουν καθώς θεωρώ συνδιάζεται και με τις υπόλοιπες συνθήκες και θα χρειαστούμε τριπλή συνθήκη, δηλαδή κάτι του στυλ

Όσο απ='ναι' και άτομα<8 και άτομα+βάρος<=900 επανάλαβε

έχετε καμιά ιδέα εσείς ??

Καρκαμάνης Γεώργιος

Γιατί το βιβλίο "Οδηγίες Μελέτης Μαθητή" δεν μοιράστηκε όμως σε όλα τα Λύκεια;


ozorgnax

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 25 Οκτ 2016, 11:22:16 ΜΜ
Γιατί το βιβλίο "Οδηγίες Μελέτης Μαθητή" δεν μοιράστηκε όμως σε όλα τα Λύκεια;
Εγώ προσωπικά πληροφορήθηκα την ύπαρξή του από αυτό το φόρουμ οπότε έψαξα να δω αν το έχουμε και το έδωσα στα παιδιά. Δεν είχε έρθει ακόμα όταν μοιράζαμε τα βιβλία στην αρχή της χρονιάς, αλλά το στείλανε με μια συμπληρωματική παραγγελία αργότερα και από ότι έμαθα το ίδιο έγινε και σε άλλα λύκεια της περιοχής. Πιστεύω ότι μπορεί κάποιοι συνάδελφοι να μην το έχουνε πάρει είδηση.

nikolasmer

Δεν είπαμε να μη χρησιμοποιούμε αλγόριθμους οι οποίοι δεν κάνουν αποτίμηση των λογικών τελεστών . Μήπως θα έπρεπε να επισημανθεί ότι η σειριακή αναζήτηση είναι λίγο fail από το " οδηγίες μελέτης μαθητη";
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός