http://ptsiotakis.blogspot.com

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 08 Μαΐου 2008, 11:24:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

Σας ενημερώνω ότι στα μέσα Ιουνίου θα είναι διαθέσιμο το νέο Α τεύχος (πιθανώς με νέο εξώφυλλο), του βιβλίου:
το οποίο μεταξύ άλλων, θα:

- αριθμεί περίπου 450 σελίδες σε 36 κεφάλαια
- περιέχει εκατοντάδες ερωτήματα ανάπτυξης, προτάσεις σωστού/λάθους,
συμπλήρωσης κενού, πολλαπλής επιλογής, κατανόησης αλγοριθμικών δομών,  εύρεσης λαθών, αντιστοίχησης και σταυρόλεξα
- περιέχει 150 λυμένες ασκήσεις και 440 για επίλυση (με ασκήσεις τετραδίου μαθητή και εξετάσεων έως και το 2008)
- έχει κριτήρια αξιολόγησης και απαντήσεις για όλα τα προηγούμενα

περισσότερες πληροφορίες στο http://ptsiotakis.blogspot.com   :)


nclpao13

Καλησπέρα σας. Είμαι καθηγητής του μαθήματος σε φροντιστήριο. Συγχαρητήρια για τα βιβλία σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σκέφτεστε να κατηγοριοποιήσετε τα λυμένα παραδείγματα. Χρησιμοποιώ το βοήθημά σας και παρατηρώ ότι οι μαθητές μου πελαγώνουν ιδιαίτερα στους πίνακες που υπάρχουν αρκετά λυμένα. Βέβαια από πλευράς μου αναλύω και εξηγώ όσο μπορώ τα κυριότερα σημεία...Με κάθε σεβασμό

P.Tsiotakis

Ένα πράγμα που δε μου άρεσε ποτέ ούτε ως μαθητής και περισσότερο ως καθηγητής, είναι η κατηγοριοποίηση και οι λεζάντες στις ασκήσεις. Είναι ζητούμενο της εποχής μας η κονσερβοποίηση και η παπαγαλία αλγορίθμων ώστε να λύνονται δεκάδες ασκήσεις χωρίς σκέψη.
Κάθε άσκηση είναι διαφορετική και χρειάζεται κάποια εργαλεία για την επίλυσή της (πχ εύρεση μεγίστου, άθροισμα ανα γραμμή κλπ). Τα εργαλεία αυτά χρησιμοποιούνται σε όλες τις ασκήσεις κατά το δοκούν. Κατά συνέπεια δεν πρόκειται ποτέ σε δικό μου υλικό να δεις:"κατηγορία 75: ασκήσεις με γνωστό πλήθος επαναλήψεων και χρήση μετρητή..." και άλλα τέτοια.

Αυτό δε σημαίνει οτι δεν υπάρχει ομαδοποίηση των ασκήσεων. Στην ενότητα των μονοδιάστατων πινάκων υπάρχουν έστω 10 μεθοδολογίες. Θα αναλυθούν και θα παρουσιαστούν ασκήσεις που τις χρησιμοποιούν. Στη συνέχεια θα παρουσιαστούν πολλές άλλες άλυτες ασκήσεις για χρήση και αφομοίωση των εργαλείων. Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να παρουσιάσω τη δομή της ενότητας των πινάκων (Β τεύχος), αλλά περίπου έχει φανεί απο την πρώτη έκδοση του βιβλίου.

Για το Α τεύχος , όπως φαίνεται απο το κείμενο που υπάρχει στην ιστοσελίδα που αναφέρεται σε προηγούμενο μήνυμα έχει γίνει ομαδοποίηση των ασκήσεων κατά κατηγορία και κατά βαθμό δυσκολίας.

Αυτό που εννοείς πάντως στο μήνυμά σου, μάλλον θα το έχεις, καθώς η πολυδιάσπαση του υλικού του βιβλίου σε πολλά κεφάλαια (πρόταση των εκδοτών) με την φιλοσοφία του "κεφάλαιο ανα διδακτική ενότητα", μάλλον κινείται στην κατεύθυνση της κατηγοριοποίησης που προτείνεις . Το έργο του διδάσκοντος θα είναι πιο εύκολο, καθώς θα εστιάζει σε συγκεκριμένο θέμα αλλά και για το μαθητή θα είναι πιο εύκολο αφού υπάρχουν και αρκετές πιο εύκολες ασκήσεις και πιο αναλυτική μεθοδολογία σε σημεία που χρειαζόταν (πχ κεφάλαιο μετατροπών δομών επανάληψης).

Ελπίζω να σε κάλυψα, είμαι στη διαθεσή σου και θα ήθελα πολύ τις εντυπώσεις σου όταν ξεφυλλίσεις το βιβλίο...

ΤΙΜ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΣΑΣ ΕΚΤΙΜΩ ΠΟΛΥ , ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΣΑΣ , ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑ ΛΥΣΟΥΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ( ? ) .
ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΜΠΗΚΑΝ  ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ Η ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ? ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ?
ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ .
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

P.Tsiotakis

Αγαπητέ φίλε, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Όπως θα δεις στον δικτυακό κόμβο, οι ασκήσεις του Α' τεύχους αυξήθηκαν κατά 50%. Αντίστοιχα, έχουν προστεθεί ερωτήσεις Σ/Λ, εύρεσης λαθών και κατανόησης αλγοριθμικών δομών. Πολλές ασκήσεις που ήταν λυμένες πλέον προτείνονται για επίλυση, στη θέση τους έχουν τοποθετηθεί άλλες και έχει γραφεί νέα -πλούσια- μεθολογία. Τέλος, έχουν προστεθεί τα θέματα των εξετάσεων 2006 (επαναληπτικά), 2007 (όλα) και 2008 (ημερήσια και εσπερινά).

Κατά συνέπεια, δε μπήκα στη διαδικασία να φτιάξω κάποια αναφορά αλλαγών διότι δε θα ήταν λειτουργική. Η ανανέωση (προσθήκες) είναι σε κλίμακα 50% ...

ΤΙΜ

ΣΥΝΕΠΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ !
ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΟΜΟΣ ?
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ

meteo_xampos

Εγώ πάντως θα το κάνω παραγγελία κατευθείαν με το που βγεί. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με το βοήθημά σου Παναγιώτη!!! Ανυπομονώ για το νέο, για να το ξεσκονίσω!!! :-)
Χαράλαμπος, Ιεράπετρα.

petrosp13

Υπάρχει κανένα νεότερο για την ημερομηνία κυκλοφορίας του βιβλίου και την τιμή του;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis


Για κάποιον απροσδιόριστο και άγνωστο σε μένα λόγο, το Α τεύχος του προαναφερθέντος βιβλίου θα κυκλοφορήσει στις 20 Ιουνίου.

Για περισσότερες διευκρινήσεις, μπορείτε να επικοινωνείτε και με το  210-3302600.

Η τιμολόγηση γίνεται από τις εκδόσεις και δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο, αυτή τη στιγμή.

pgiannitsios

Παναγιώτη ενημέρωσε μας για το πότε θα είναι διαθέσιμο το βιβλίο διότι δεν υπάρχει ακόμα στα βιβλιοπωλεία και η ζήτηση είναι μεγάλη! Γιατί υπάρχει αυτή η καθυστέρηση?
Παντελής Γιαννίτσιος

P.Tsiotakis

Γεια σου Παντελή, χαθήκαμε

Αν διαβάσεις πίσω από τις λέξεις στο παραπάνω -προφητικό- post πιθανώς θα πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς, τα υπόλοιπα με mail.
Το τηλέφωνο των εκδόσεων είναι 210-3301251

Παρακολούθησε το blog του βιβλίου...

pgiannitsios

Τελικά το βιβλίο είναι διαθέσιμο από σήμερα, αλλά νομίζω ότι άξιζε η αναμονή.
Εύχομαι να συνεχίσει την επιτυχημένη πορεία της πρώτης έκδοσης.
Παντελής Γιαννίτσιος

veni

Παναγιώτη συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου.
Έχεις εντοπίσει κάποια μαργαριτάρια από τον πρώτο τόμο της νέας έκδοσης;
Εάν ανακοινώσεις κάποιες διορθώσεις ενημέρωσέ μας!
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

P.Tsiotakis

#13
Γιώργο γεια σου,

έχω εντοπίσει 4 σημεία που θέλουν διόρθωση, τα ανάρτησα στο blog.
Αν έχεις βρει κάποιο μαργαριτάρι, στείλτο να το συμπεριλάβω.

Εντυπώσεις;

P.Tsiotakis