Πόσοι μας προτιμάνε;

Ξεκίνησε από meteo_xampos, 06 Ιουλ 2016, 10:02:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

meteo_xampos

Καλησπέρα σας!!! Θα ήθελα να ανοίξουμε αυτό το thread για να δούμε τι γίνεται σχετικά με τη προτίμηση των μαθητών στη κατεύθυνσή μας φέτος... Φέτος ότι μαθητές έχω ξεκινήσει μου λένε για στόχο τα οικονομικά ή γυμναστική ακαδημία... Κανένας πληροφορική... Πέρυσι είχα κατά τύχη μάλλον ένα παιδάκι που από την αρχή ήθελε πληροφορική, και κάποια στιγμή μέσα στη χρονιά κατάλαβε ότι το επιστήμης υπολογιστών του Ηρακλείου δεν είναι στη κατεύθυνσή του... Φέτος, 2 παιδάκια θα τα είχα ακόμα αλλά μου είπαν ότι προτιμάνε να πάνε στη θετική για να περάσουν στο επιστήμης υπολογιστών στο Ηράκλειο!!! 5-6 παιδιά από το φροντιστήριο βάλανε πρώτη προτίμηση ΗΜΜΥ και πληροφορικές... Γενικά παρατηρώ μια μείωση της κίνησης στην πόλη μου προς τα οικονομικά-πληροφορική... Μήπως θα πρεπε η Ιστορία που είναι διδασκόμενο 3ωρο να αλλάξει και να βάλουν στη θέση της Φυσική και να μπαίνουν τα παιδιά σε όλες τις σχολές πληροφορικής και πολυτεχνεία και φυσικές ; Λέω εγώ τώρα... Για πείτε κι εσείς τι γίνεται...

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα

και εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης η κατεύθυνση δεν έχει πολλά παιδιά .. ακόμη και στα μεγάλα φροντιστήρια τα τμήματα είναι λίγα .. οι περισσότεροι προτειμούν θετική κατεύθυνση ..

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 06 Ιουλ 2016, 10:53:58 ΜΜ
Καλησπέρα

και εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης η κατεύθυνση δεν έχει πολλά παιδιά .. ακόμη και στα μεγάλα φροντιστήρια τα τμήματα είναι λίγα .. οι περισσότεροι προτειμούν θετική κατεύθυνση ..

Αθήνα (Νότια Προάστια): πτώση 30-40%...Αν και γενικά υπάρχει μία πτώση στο κόσμο που πάει φροντιστήριο, αλλά στην κατεύθυνση μας ειναι πιο έντονο...

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 07 Ιουλ 2016, 08:01:05 ΠΜ
Αθήνα (Νότια Προάστια): πτώση 30-40%...Αν και γενικά υπάρχει μία πτώση στο κόσμο που πάει φροντιστήριο, αλλά στην κατεύθυνση μας ειναι πιο έντονο...

Καλημέρα

υπάρχει μία "θεωρία" που λέει πως επειδή οι μαθητές που επιλέγουν την κατευθυνσή μας είναι μέτριου επιπέδου ίσως κάποιοι αρχίσουν από Σεπτέμβρη .. επίσης ίσως είναι και οικονομικοί οι λόγοι .. μακάρι έστω το Σεπτέμβρη να ανέβει λίγο η κίνηση   

evry

Κάτι μου λέει πως όταν βγουν οι βάσεις αρκετοί θα αλλάξουν κατεύθυνση.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Καρκαμάνης Γεώργιος

Δυστυχώς και φέτος παρατηρείται ελάχιστη κίνηση στην ομάδα προσανατολισμού που μας ενδιαφέρει.
Σύμφωνα με τα περσινά στατιστικά που είχε δημοσιοποιήσει το Υπουργείο Παιδείας, το 37,8% των μαθητών έχει επιλέξει τις Ανθρωπιστικές Σπουδές ενώ ακολουθούν η Ομάδα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών με 35,8% και Οικονομίας- Πληροφορικής με 26,4%.

Η εκτίμησή μου είναι πως και φέτος θα κινηθούμε στα ίδια επίπεδα

pvs

Γενικά παρατηρείται μία πτώση στα φροντιστήρια σε όλες τις κατευθύνσεις. Αυτό οφείλεται ναι μεν στην οικονομική κατάσταση αλλά κυρίως στις απίστευτα χαμηλές τιμές ιδιαίτερων που προσφέρουν κυρίως νέοι πτυχιούχοι. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλά παιδιά να κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα. Σε ότι αφορά την κατεύθυνση μας η δική μου εικόνα είναι η ίδια με την περσινή (σε ότι αφορά την ποσότητα), σε ότι αφορά την ποιότητα (χειρότερα από πέρυσι). Γενικά τη δική μας κατεύθυνση την προτιμούν σχεδόν αποκλειστικά μόνο όσοι θέλουν οικονομικά.

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Καλημέρα πιστεύω ότι για αρχή το νέο λύκειο έδειξε ότι τα οικονομικά και την πληροφορική δεν είναι στις προτιμήσεις των μαθητών. Το βασικό πρόβλημα είναι οι σχολές του εν λόγω  κύκλου σπουδών που είναι περιορισμένες, όμως μην βιαζομ αστε να βγάλουμε πορίσματα , τα αποτελέσματα για να είναι αξιόλογα πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα. Κάποια άτομα θυμούνται ότι και ή τεχνολογική στο παλαιό Λύκειο δεν είχε το κόσμο που την προτιμούσε από την αρχή . Καλό καλοκαίρι σε όλους
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

petrosp13

Η τεχνολογική όμως έδινε πρόσβαση σε όλες τις δυνατές σχολές
Η υπάρχουσα κατεύθυνση απαιτεί παιδιά που έχουν αποφασίσει από τα 17 τους το τι θέλουν να κάνουν στην ζωή τους
Οικονομικά ή Πληροφορική χωρίς εναλλακτική λύση
Εκεί είναι το πρόβλημα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

petrosp13

Και φυσικά, 36% και 10.000 αριστούχοι στην Χημεία κατεύθυνσης
Τι άλλο να πεις;
Το ντροπιαστικό προηγούμενο σύστημα που επέτρεπε στα παιδιά να διαλέξουν τον ευκολότερο δρόμο, γεγονός που αποτρέπεται πλέον με τέτοιου είδους τακτικές
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

epsilonXi

Σε φροντιστήριο όπου η γ λυκείου είναι γύρω στα 80 παιδιά, ξεκίνησα πέρσι με 1 τμήμα 8 ατόμων... στη συνέχεια ήρθαν άλλοι 3 και έσπασε το τμήμα και γίνανε δύο... φέτος ξεκινάω ακριβώς έτσι, 1 τμήμα, 8 άτομα... με το προηγούμενο σύστημα, από το 2003 που ξεκίνησα εκεί, δεν είχα ποτέ λιγότερα από 4 τμήματα, τις περισσότερες χρονιές 5 ή 6

εγώ φέτος θα κάνω άλλη δουλειά, αυτή θα την έχω για απογευματινή ημιαπασχόληση

dpa2006

Παράθεση από: pvs στις 14 Ιουλ 2016, 07:29:53 ΜΜ
Γενικά παρατηρείται μία πτώση στα φροντιστήρια σε όλες τις κατευθύνσεις. Αυτό οφείλεται ναι μεν στην οικονομική κατάσταση αλλά κυρίως στις απίστευτα χαμηλές τιμές ιδιαίτερων που προσφέρουν κυρίως νέοι πτυχιούχοι. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλά παιδιά να κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα. Σε ότι αφορά την κατεύθυνση μας η δική μου εικόνα είναι η ίδια με την περσινή (σε ότι αφορά την ποσότητα), σε ότι αφορά την ποιότητα (χειρότερα από πέρυσι). Γενικά τη δική μας κατεύθυνση την προτιμούν σχεδόν αποκλειστικά μόνο όσοι θέλουν οικονομικά.

Αυτό αποτελεί μια μεγάλη αλήθεια.
Και δεν οφείλεται μόνο σε αποφοίτους καθηγητικών σχολών,αλλά και σε απόφοιτους πολυτεχνικών και άλλων σχολών που δεν έχουν πλέον απασχόληση.
Είχα δει κολλημένη σε στύλο διαφήμιση Πολιτικού Μηχανικού με μονοψήφιο αριθμό...
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

vasilis723

Πως σχολιάζετε την εισαγωγή στο 2ο πεδίο των τμημάτων της πληροφορικής; ποιο παιδί πλέον θα επιλέγει το 5 πεδίο; Μόνο όσοι θέλουν Οικονομικές σχολές;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: vasilis723 στις 01 Σεπ 2016, 05:57:41 ΜΜ
Πως σχολιάζετε την εισαγωγή στο 2ο πεδίο των τμημάτων της πληροφορικής; ποιο παιδί πλέον θα επιλέγει το 5 πεδίο; Μόνο όσοι θέλουν Οικονομικές σχολές;

Να σου πω, αν προτιμάει Πληροφορική και δεν κόφτεται για το Πολυτεχνείο, έχει πλέον σε μας όλες τις επιλογές και δεν εξετάζεται σε Φυσική, Χημεία

Γιατί όχι λπν;

tsabatman

Γνώμη μου είναι ο.τι το πεδίο μας θα το επιλέγουν κατά βάση μαθητές χαμηλών δυνατοτήτων. Δε νομίζω επίσης ο,τι θα προτιμήσει κάποιος για να περάσει πληροφορική να δώσει φυσική χημεία μαθηματικά.