Πρόβλημα με το gcompris-qt

Ξεκίνησε από alkisg, 18 Σεπ 2018, 12:43:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gdrados

Σε περίπτωση που δεν ανοίγει ούτε στον server;
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

alkisg

Άνοιξε τερματικό και επικόλλησε την παρακάτω εντολή. Τρέχει έτσι;

LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 /usr/games/gcompris-qt

gdrados

:~$ LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 /usr/games/gcompris-qt
exeCount set to:  3
Σφάλμα κατάτμησης (segmentation fault) (core dumped)
Αυτό ήταν το αποτέλεσμα
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

Δημήτρης Γκίνης

Βρε μπας και φταίει η τελευταία έκδοση του gcompris ;

alkisg

@Δημήτρης, το παλιό gcompris που ήταν σε gtk δεν είχε κανένα θέμα. Το gcompris-qt προσπαθεί να χρησιμοποιήσει hardware επιτάχυνση και πολλές φορές παθαίνει τέτοια. Δεν έχω δει διαφορά ανάμεσα στο gcompris-qt 0.81-2 και το 0.96-1. Εκεί που δοκιμάζαμε τους clients στο IRC που έβγαζαν σφάλμα κατάτμησης, τα είχα δοκιμάσει και τα 2 με το ίδιο αποτέλεσμα.

@gdrados, κάνε δύο ακόμα δοκιμές:
1) Τρέχεις /usr/games/gcompris-qt --opengl-renderer και βλέπεις αν παίζει,
2) Αν όχι, κάνεις login ως teacher σε έναν client, τρέχει εκεί το gcompris-qt ώστε να κάνει την αρχικοποίησή του, μετά logout, πας στον server, κάνεις login ως teacher και ξαναπροσπαθείς.
Αν το (2) παίξει, τότε είναι πιο απλό, κάποιο bug στον κώδικα αρχικοποίησης και όχι στην opengl.


gdrados

1)/usr/games/gcompris-qt --opengl-renderer
exeCount set to:  14
renderer set to:  "opengl"
Σφάλμα κατάτμησης (segmentation fault) (core dumped)

2)Το έκανα σε ένα client που μπορεί να το τρέξει, αρχικοποιήθηκε αλλά στον server δεν είχε αποτέλεσμα. Επίσης ούτε η λύση για τους clients στο lts.conf είχε κάποιο αποτέλεσμα. Όσοι παίζανε παίζουνε, οι υπόλοιποι τίποτα...

Υ.Γ. Συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση απλώς τώρα ξαναπήγα σε αυτό το σχολείο
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

alkisg

Μου φαίνεται ότι αυτό δεν έχει σχέση με γραφικά και είναι κάποιο άλλο bug του gcompris-qt.
Αν κάποια στιγμή έχουμε και οι δύο πολύ χρόνο, να το δούμε live μέσω IRC, αλλά θα χρειαστεί compile, debugging κλπ, δεν νομίζω ότι με ένα σκέτο "core dumped" θα μπορέσουν να βγάλουν άκρη οι developers του gcompris-qt για να το φτιάξουν.

gdrados

Οπότε φαντάζομαι ότι ούτε και η παράμετρος --software-renderer του gcompris θα έχει αποτέλεσμα ε;
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

alkisg

Νομίζω πως είναι ισοδύναμη με το LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1, οπότε δεν νομίζω να κάνει κάτι. Όμως, αν κάποιος τρέξει μια φορά --software-renderer, τότε το θυμάται για πάντα σ' αυτόν τον χρήστη, οπότε μπορεί να έχει πρόβλημα σε άλλον υπολογιστή που δεν χρειάζεται software rendering. Επομένως το --software-renderer ας μην το χρησιμοποιούμε ποτέ.

Δοκίμασα να βάλω σε Ubuntu 18.04 το παλιό gcompris που ήταν βασισμένο σε gtk, και φάνηκε να δουλεύει. Αν λοιπόν κάποιος δεν βγάλει άκρη με το gcompris-qt, ας έρθει από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να δοκιμάσουμε και το παλιό gcompris.

παρις

Μια φωτογραφια απο το κεντρικο menu του ubuntu μπορει να ανεβασει κανεις; Εχω μια εκδοση 0.96 κατι και εχει αλλαξει αρκετα απο το παλιο.

Δημήτρης Γκίνης

#25
Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2019, 02:39:17 ΜΜ
@Δημήτρης, το παλιό gcompris που ήταν σε gtk δεν είχε κανένα θέμα. Το gcompris-qt προσπαθεί να χρησιμοποιήσει hardware επιτάχυνση και πολλές φορές παθαίνει τέτοια. Δεν έχω δει διαφορά ανάμεσα στο gcompris-qt 0.81-2 και το 0.96-1. Εκεί που δοκιμάζαμε τους clients στο IRC που έβγαζαν σφάλμα κατάτμησης, τα είχα δοκιμάσει και τα 2 με το ίδιο αποτέλεσμα.
Άλκη, σε νέα εγκατάσταση 18.04 32bit, εμφανίστηκε σε 2 fat το ίδιο πρόβλημα όπως και σε εκείνο το σχολείο με τα "δαιμονισμένα" μηχανάκια που έλεγες (πιθανότατα θα έβγαζε και segmentation fault αλλά δεν έκατσα να ασχοληθώ) και το αντιμετώπισα ως εξής:
1) Έσβησα τους 2 χρήστες (7 και 8, με sudo deluser --remove-home username) και τα όλα τα σχετικά με αυτούς αρχεία που συνδεόταν σε αυτά τα μηχανάκια.
2) Συνδέθηκα σε αυτά με τον χρήστη 2, στο αντίστοιχα μηχάνημα (νο2) του οποίου το gcompris-qt έτρεχε κανονικά. Το gcompris έτρεξε και επιβεβαίωσα έτσι ότι δεν ήταν πρόβλημα hardware.
3) Ξαναέφτιαξα τους 2 αυτούς χρήστες (7 και 8.) και τους συνέδεσα διαδοχικά στο νο2 τρέχοντας κάθε φορά το gcompris.
4) Συνέδεσα του χρήστες 7 και 8 στα αντίστοιχα μηχανήματα και όλα καλά.

alkisg

Δημήτρη νομίζω ότι αυτό το συγκεκριμένο χρειάζεται να αναφερθεί ως bug στο gcompris. Δυστυχώς εγώ δεν το έχω αναπαραγάγει, οπότε θα χρειαστεί να βρεθεί κάποιο PC όπου να μπορούμε να δοκιμάσουμε patches κλπ, δηλαδή και να παρουσιάζει το πρόβλημα και να είναι συχνά διαθέσιμο.

Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: alkisg στις 14 Νοε 2019, 08:59:19 ΠΜ
Δημήτρη νομίζω ότι αυτό το συγκεκριμένο χρειάζεται να αναφερθεί ως bug στο gcompris. Δυστυχώς εγώ δεν το έχω αναπαραγάγει, οπότε θα χρειαστεί να βρεθεί κάποιο PC όπου να μπορούμε να δοκιμάσουμε patches κλπ, δηλαδή και να παρουσιάζει το πρόβλημα και να είναι συχνά διαθέσιμο.
Μου έχει τύχει σε 2 σχολεία από τα οποία κανένα δεν είναι κοντά μου/εύκολο να πάω.
Αν κάποια στιγμή μου εμφανιστεί πάλι θα προσπαθήσω να πάρω το μηχανάκι στο γραφείο για να το πασπατέψουμε.
Μέχρι τότε, σε όποιον εμφανιστεί μπορεί να ακολουθήσει το workaround που έγραψα.

demetriox

Καλημέρα Άλκη και σε όλους τους συναδέλφους...

Πήρα για το εργαστήριο 3 μηχανάκια σε προσφορά (50€) https://www.cosmodata.gr/product/335223/pc-refurbish-efkeries/pc-lenovo-thinkcentre-m70e-sff-intel-core-2-duo-e7xxx-4gb-ram-500gb-hdd-dvd-windows-7-professional

αλλά και στα τρία δεν φορτώνει καθόλου ούτε το gcompris ούτε τον πατατάνθρωπο... κάνει προσπάθεια να τα ανοίξει αλλά τίποτα...

Καμιά ιδέα..?

alkisg

Θες να έρθεις λίγο από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να το δούμε live;
Να δούμε γιατί δεν παίζουν, κι αν φταίει η υποστήριξη 3D της κάρτας γραφικών, τουλάχιστον να σου βάλω το παλιό gcompris.