Δεν ολοκληρώνεται η εκκίνηση εφαρμογής σε fat clients

Ξεκίνησε από odysseas, 14 Οκτ 2010, 02:21:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Παράθεση από: odysseas στις 09 Δεκ 2010, 08:10:24 ΜΜ
Τα καλά νέα είναι ότι η διαδικασία εγκατάστασης του νέου kernel κύλησε ομαλότατα. Ομολογώ ότι τη φοβόμουν γιατί σε ένα σχετικό tutorial είχα διαβάσει την αμίμητη ατάκα: "if it breaks, you get to keep all the pieces...". Δυστυχώς όμως δεν υπήρξε κάποια αλλαγή. Τα squashfs errors επιμένουν. 
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Όταν είχα ολοκληρώσει την εγκατάσταση του νέου πυρήνα στον εικονικό δίσκο είχα ελέγξει ότι αυτός είχε εγκατασταθεί με uname -r στην κονσόλα του εικονικού δίσκου (δηλαδή όχι από τους ίδιους τους clients). Δεν ξέρω αν πρέπει να με μαλώσω για αυτό, δε φαντάστηκα όμως ότι θα έκανε κάποια διαφορά. Σήμερα κάνοντας update παρατήρησα ότι έφερνε ενημερώσεις για πυρήνα 2.6.32 (δηλαδή τον "κανονικό") και όχι 2.6.35! Οπότε συμβαίνει το εξής παράδοξο: στους clients το uname -r δίνει ακόμα 2.6.32 αλλά στην κονσόλα του εικονικού δίσκου μου λέει ότι είναι εγκατεστημένος ο 2.6.35.

Εν τω μεταξύ, συνέβαινε και το εξής που με κάνει να πιστεύω ότι ο 2.6.35 θα δουλέψει σωστά (όταν τελικά μπει...): με τον 2.6.35 στον server (όπου εγκαταστάθηκε μια χαρά) και την ενσωματωμένη atheros και με realtek κάρτες στους clients έπαιζε ρολόι...


alkisg

#31
Όταν είσαι στον εικονικό δίσκο, τρέχει ο kernel του server αφού είσαι στον server. Έτσι το uname -r σου λέει τι έχει εγκατεστημένο ο server.

Έκανες εντός του εικονικού δίσκου τα βήματα που ανέφερα παραπάνω;

Ανέβασε το αποτέλεσμα των παρακάτω εντολών:
ls -l /var/lib/tftpboot/ltsp/i386
ls -l /opt/ltsp/i386/boot
sudo chroot /opt/ltsp/i386 dpkg -l 'linux*' | grep ^ii

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 23 Δεκ 2010, 01:07:41 ΠΜ
Έκανες εντός του εικονικού δίσκου τα βήματα που ανέφερα παραπάνω;

Ανέβασε το αποτέλεσμα των παρακάτω εντολών:
ls -l /var/lib/tftpboot/ltsp/i386
ls -l /opt/ltsp/i386/boot
sudo chroot /opt/ltsp/i386 dpkg -l 'linux*' | grep ^ii


Όταν εκτέλεσα τα παραπάνω ls είδα ότι τα  vmlinuz, initrd.img κλπ έδειχναν στον 2.6.32 αλλά τα vmlinuz.old, initrd.img.old κλπ έδειχναν στον 2.6.35, με χθεσινή ημερομηνία. Εγώ από αυτό συμπεραίνω ότι η εγκατάσταση του νέου πυρήνα είχε γίνει σωστά αλλά το χθεσινό update για κάποιο λόγο επανέφερε τον παλιό πυρήνα. Εν πάσει περιπτώσει, αφαίρεσα το νέο πυρήνα και τον ξαναέβαλα (σύμφωνα με τις οδηγίες σου, λες και το ήξερες) και η κατάσταση έχει επανέλθει.

Όσο για τα προηγούμενα, δεν έχω προλάβει δυστυχώς να κάνω καμία περαιτέρω δοκιμή. Ανακεφαλαιώνω: Δουλεύω με την onboard gigabit atheros στον server και με 100άρες realtek στους clients, 2.6.35 σε όλους (τελικά) και όλα δουλεύουν ρολόι. Επιβεβαίωσα και πάλι ότι με την onboard atheros στους clients και 2.6.35 εμφανίζονται squashfs errors.