Multimedia Builder ή Macromedia Authorware;

Ξεκίνησε από Debbie_X, 11 Νοε 2011, 02:50:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Debbie_X

Χαίρεται συνάδελφοι. Το δίλημμα μου έχει να κάνει με τον τίτλο του μηνύματός μου και αφορά το μάθημα Πολυμέσα της Γ' ΕΠΑ.Λ.
Σκέφτομαι να διδάξω στους μαθητές μου είτε το Multimedia Builder είτε το Macromedia Authorware, αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία σε κανένα από αυτά. (Δεν προτίμησα την διδασκαλία του Director, καθώς οι μαθητές μου είναι μέτριου επιπέδου)
Ποιο πρόγραμμα από τα παραπάνω πιστεύετε ότι είναι πιο προσιτό για εκπαιδευτικό σκοπό; Με μια πρώτη ματιά δεν βρήκα αξιόλογες σημειώσεις ή tutorials για κανένα από τα δύο πολυμεσικά προγράμματα και έτσι δεν μπορώ να κρίνω πιο θα ήταν το καλύτερο για τους μαθητές μου. Σε ποιο πρόγραμμα να στρέψω την αναζήτησή μου;
Εσείς τι προγράμματα διδάσκετε σε αυτό το μάθημα καθ'όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς ;
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

amichail

Αν όπως λες οι μαθητές σου είναι μετρίου επιπέδου σίγουρα το Authorware θα τους φανεί πιο δύσκολο από το Director. Ας μην προδικάζουμε όμως καθώς εγώ έχω πολλές φορές εκπλαγεί ευχάριστα από τους μαθητές μου.
Από εκεί και πέρα, πιστεύω ότι σε Director, αν ξεκινήσεις με εύκολες ασκήσεις μόνο με behaviors χωρίς lingo και με ενδιαφέροντα θέματα, τα παιδιά ανταποκρίνονται πάρα πολύ.
Μπορείς να πάρεις μία ιδέα από τις ασκήσεις που έκανα εγώ στη Γ ΕΠΑΛ στο http://eclass.sch.gr/courses/T245101/ (στο Υλικό Μαθήματος).
Μία άλλη ιδέα είναι να κάνεις το scratch. Παρά το γεγονός ότι είναι φτιαγμένο για μικρότερες τάξεις,  μπορείς άνετα να το δουλέψεις για ένα μήνα στην Γ τάξη και αφού τα παιδιά νιώσουν πιο σίγουρα για τον εαυτό τους να τους συνεχίσεις με πιο εμπορικό πρόγραμμα.
Για το scratch βλέπε http://www.scratchplay.gr/ και σίγουρα υπάρχουν συνάδελφοι με πολλές ασκήσεις.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Debbie_X

Αφροδίτη σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, αλλά και για το πνευματικό υλικό που μοιράστηκες μαζί μας. Ήδη μελετάω το Scratch, για αρχή. Δεν το είχα υπόψιν μου και μου φαίνεται καλή αρχή για τους πρώτους διδακτικούς μήνες. Και αν δεν το διδάξω τελικά, σίγουρα θα μάθω εγώ κάτι παραπάνω  ;)
Να είσαι καλά!

apapakL

Για το Scratch δες και εδώ. Καταπληκτική δουλειά!

Ουπς! Ήδη έχει ειπωθεί!