Πρόβλημα με Netop 6 School

Ξεκίνησε από vaslat, 02 Μαρ 2010, 09:29:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vaslat

 Χθές που το εγκατέστησα στο εργαστήριο (vista-basic), μου παρουσιάστηκε ενα πρόβλημα. Ενώ όλα δουλεύουν κανονικά, δεν δίνει συνατότητα προσβασης σε κανένα client/user στο internet ... ::) ::)
Τι μπορεί να φταίει (χρειαζ. κάποιες ρυθμίσεις εξτρά?), οι users μου στα Vista έχουν περιορισμένα διακαιώματα.
Όλες οι προτάσεις αποδεκτές..... :)

poursali

οταν λες internet, εννοεις το τοπικο δικτυο του εργαστηριου ?
και τι ακριβως εννοεις με "δεν δίνει συνατότητα προσβασης σε κανένα client/user στο internet ... "
δεν μπορεις να συνδεθεις στους clients μεσω netop ή δεν εχουν προσβαση στο δικτυο οι clients γενικα?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

vaslat

Παράθεση από: poursali στις 02 Μαρ 2010, 03:00:15 ΜΜ
οταν λες internet, εννοεις το τοπικο δικτυο του εργαστηριου ?
και τι ακριβως εννοεις με "δεν δίνει συνατότητα προσβασης σε κανένα client/user στο internet ... "
δεν μπορεις να συνδεθεις στους clients μεσω netop ή δεν εχουν προσβαση στο δικτυο οι clients γενικα?
Οι clients έχουν κανονικά πρόσβαση στο δίκτυο (του εργαστηρίου/όλα δουλεύουν κανονικά/και μπορώ να συνδεθώ με αυτούς), από την στιγμή όμως που εγκαταστάθηκε το netop, μπλοκάρει την πρόσβαση στο ιντερνετ σε κάθε client...(σαν να ειναι ενεργοποιημένο το deny internet της εφαρμογής/που δεν είναι)

poursali

δλδ οταν δουλευει το netop οι clients δεν μπαινουν πλεον στο δικτυο...
δες μηπως η πορτα του netop ενοχλει καποια αλλη εφαρμογη..
επισης, αν οι clients βγαινουν μεσω του server, παρακαμψε τον για να δεις αν ετσι λυνεται το προβλημα.. αν εχεις καποιον proxy server δες ποιες πορτες χρησιμοποιει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Loukritia

Στους clients τι δείχνει όταν προσπαθούν να συνδεθούν σε μια ιστοσελίδα; Μια ιστοσελίδα με ένα λουκέτο που λέει ότι δεν έχουν δικαιώματα;

Επίσης, αν κλείσεις το netop για έναν client μπορεί αυτός να μπει στο ίντερνετ;
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

vaslat

Παράθεση από: k.p. στις 03 Μαρ 2010, 12:59:33 ΜΜ
Στους clients τι δείχνει όταν προσπαθούν να συνδεθούν σε μια ιστοσελίδα; Μια ιστοσελίδα με ένα λουκέτο που λέει ότι δεν έχουν δικαιώματα;

Επίσης, αν κλείσεις το netop για έναν client μπορεί αυτός να μπει στο ίντερνετ;
Ανοίγει ο browser και δείχνει μια λευκή σελίδα......Αν κλείσεις το Netop στον client πάλι δεν επιτρέπει την πρόσβαση. Μόνο με απεγκατάσταση του netop επιστρέφει η πρόσβαση στο ιντερνετ.....

poursali

απεγκατασταση στον client ή απαιτειται η απεγκατασταση και απο τον server?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

vaslat

Παράθεση από: poursali στις 03 Μαρ 2010, 12:06:53 ΠΜ
δλδ οταν δουλευει το netop οι clients δεν μπαινουν πλεον στο δικτυο...
δες μηπως η πορτα του netop ενοχλει καποια αλλη εφαρμογη..
επισης, αν οι clients βγαινουν μεσω του server, παρακαμψε τον για να δεις αν ετσι λυνεται το προβλημα.. αν εχεις καποιον proxy server δες ποιες πορτες χρησιμοποιει
Ναι...
Πώς μπορώ να δώ την πόρτα που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα, και πως την αλλάζω αν χρησιμοποιήται  από άλλο ?
Δεν βγάινουν μέσω server oι clients.
Μήπως όταν ξεκινά το netop από default, τρέχει κάποια "policy" που απαγορεύει τη σύνδεση με ιντερνετ ?

vaslat

Παράθεση από: poursali στις 04 Μαρ 2010, 10:12:37 ΜΜ
απεγκατασταση στον client ή απαιτειται η απεγκατασταση και απο τον server?
Από client

poursali

Παράθεση από: vaslat στις 04 Μαρ 2010, 10:26:49 ΜΜ
Πώς μπορώ να δώ την πόρτα που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα, και πως την αλλάζω αν χρησιμοποιήται  από άλλο ?

δοκιμασε την εντολη

netstat -a


και πες μας τι γινεται...
επισης, για την εντολη netstat δες εδω:

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

happiness

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, βάζω το ερώτημά μου εδώ.

Εγκατέστησα το netop 6 στο εργαστήριο και μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα που πρώτη φορά το συναντάω (γιατί και άλλες χρονιές το έχω χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα αυτό). Φαίνονται να δουλεύουν όλα κανονικά, εκτός από το remote control. Συγκεκριμένα από τους 5 υπολογιστές, μπορώ να συνδεθώ για observe ή remote control μόνο στον 1. Στους ύπολοιπους, φαίνεται πως συνδέεται κανονικά, αλλά δεν μου εμφανίζει ποτέ παράθυρο στο μηχάνημα του δασκάλου (ενώ στην οθόνη του μαθητή φαίνεται να είναι υπό καθεστώς remote control κανονικά).

Καμιά ιδέα;

vaslat

Παράθεση από: happiness στις 02 Οκτ 2012, 12:33:15 ΜΜ
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, βάζω το ερώτημά μου εδώ.

Εγκατέστησα το netop 6 στο εργαστήριο και μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα που πρώτη φορά το συναντάω (γιατί και άλλες χρονιές το έχω χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα αυτό). Φαίνονται να δουλεύουν όλα κανονικά, εκτός από το remote control. Συγκεκριμένα από τους 5 υπολογιστές, μπορώ να συνδεθώ για observe ή remote control μόνο στον 1. Στους ύπολοιπους, φαίνεται πως συνδέεται κανονικά, αλλά δεν μου εμφανίζει ποτέ παράθυρο στο μηχάνημα του δασκάλου (ενώ στην οθόνη του μαθητή φαίνεται να είναι υπό καθεστώς remote control κανονικά).

Καμιά ιδέα;
Ψάξε να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα που δοκίμασα χωρίς προβλήματα, καλύτερο από το netop/κόβει και το internet, λέγεται : faronics insight

veni

Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο