Παιχνίδι θεωρίας

Ξεκίνησε από ManiacGr, 07 Μαΐου 2021, 04:40:53 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ManiacGr

Μετά από κάποιες αλλαγές, παραθέτω ένα τμήμα του αρχικού μηνύματος και κάποιες αλλαγές. Πριν μπείτε να το χρησιμοποιείτε και σε τάξη και υπάρχουν ερωτήσεις καινούριες προσαρμοσμένες στην καινούρια ύλη.

Έχει πάνω από ένα χρόνο που έφτιαξα ένα παιχνίδι πολλαπλών ερωτήσεων με σκοπό την υποβοήθηση επανάληψης και εκμάθησης της θεωρίας του μαθήματος. Οι ερωτήσεις που περιέχονται ενημερώνονται συνεχώς και πλέον νομίζω ότι ο όγκος τους επαρκεί για μια καλή επανάληψη μιας και έχουν ξεπεράσει τις 900
Μετά από κάθε επιλογή εμφανίζεται η σωστή απάντηση για να βοηθηθεί ο μαθητής, ενώ σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν καταλαβαίνει γιατί η απάντηση είναι αυτή που λέει το παιχνίδι, ο μαθητής έχει τη δυνατότητα να αποθηκεύσει την ερώτηση στις αγαπημένες του ώστε να μπορέσει να τη συζητήσει αργότερα με τον καθηγητή του.
Για να γίνει πιο ενδιαφέρον πρόσθεσα μετάλλια, καθώς και διάφορες εκφράσεις που μου πρότειναν οι μαθητές μου που διακωμωδούν την κατάσταση σε περίπτωση που απαντήσει κανείς λάθος σε μια ερώτηση με εύκολο επίπεδο δυσκολίας (να είστε επιεικείς σχετικά με αυτό παρακαλώ)
Διατίθεται δωρεάν στο Google play και το Huawei app store και πολύ σύντομα θα βρίσκεται και σε site για να μπορεί να παιχτεί από παντού. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.
Παραθέτω τον σύνδεσμο παρακάτω
https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.digart.pliroforikithegame

Επίσης, αν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε σε τάξη, υπάρχει λινκ στο
game.exantas.gr
Το οποίο είναι πλήρως λειτουργικό και έχει και επιπλέον δυνατότητα στο μενού στις επιλεγμένες ερωτήσεις για να εμφανίζετε οποία ερώτηση θέλετε ώστε να τη συζητάτε με τους μαθητές

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τα όποια σχόλια!

mikezante

Καλησπέρα! Πολύ ωραίο πρόγραμμα! Πολύ έξυπνα τα achievements.
Συγχαρητήρια!
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

taxata

Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι το χρόνο σου και τη δουλειά σου !!
Τάσος_Χατζηπαπαδόπουλος
Κύριε δεν έχω internet
http://users.sch.gr/chatzipap/

Λαμπράκης Μανώλης

Ευχαριστούμε πολύ, πάρα πολύ καλή δουλειά

ManiacGr

Ευχαριστώ και γω για τα καλά σας λόγια!

Εδώ και 1 χρόνο βοήθησε τους μαθητές μου που βάζουν στα αγαπημένα ότι δεν καταλαβαίνουν και μετά έρχονται στο μάθημα και με ρωτάνε! Κάποιοι το λιώσανε και πλέον με τη θεωρία είναι άνετοι!

ManiacGr

Καλησπέρα... έγινε αλλαγή του αρχικού μηνύματος. Πλέον το παιχνίδι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μέσω browser και ίσως βολέψει κάποιους στην τάξη.

dpa2006

Ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι,είναι εξαιρετική δουλειά.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science