Αγορά server

Ξεκίνησε από spanorg, 24 Μαΐου 2015, 04:03:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

spanorg

Γεια σε όλους,
Μου διέθεσαν 300 ευρώ για αγορά server ltsp (αναβάθμιση). Σκέφτομαι να πάρω μητρική, επεξεργαστή, μνήμη. Τα υπόλοιπα θα τα βολέψω. Θα εξυπηρετήσει 12 clients (2 με 128 μνήμη, 7 με 768 ,1 με 2GB, 1 με 3GB και 1 με 4GB)Και τώρα τα ερωτήματα:
1) Έχει νόημα να πάρω 16gb μνήμης στο server;
2) Ποιος είναι προτιμότερος συνδυασμός; i3 με 16gb ή i5 με 8gb;
3) Από την ερευνα αγοράς που έκανα, oi i5 τσιμπάνε στην τιμή. Αξίζει η διαφορά από i3;
4) Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη...

Σταμάτης Πανώργιος.

alkisg

Εγώ θα πρότεινα i3 με 8 GB RAM, συν λίγη RAM για τους 768.
Συν να βρεις άλλα 64 MB RAM για τους 128 γιατί είναι οριακά.
Υποθέτω ότι έχεις ήδη gigabit switch.

mitsospap

1) μάλλον όχι και τα 8 είναι υπεραρκετά, εγώ έχω 4 προς το παρόν.
2)i5 με 8gb
3)για μένα όχι. πάρε i3
4) gigabit lan να έχει, και να έχεις gibabit switch. Αυτό είναι το καλύτερο upgrade. Κάποιοι βάζουν δεύτερη gigalan κάρτα και μοιράζουν το traffic(ρώτα πρώτα πριν αγοράσεις κάρτα)

Καποια που θα τα αναγνωρίσει σαν fat και αργούν, κάντα thin μέσω του conf και βλέπεις. τα 2 με 128 θα γίνουν αυτόματα thin. Στα 7 με 768 θα γίνον fat, που αν καθυστερούν μπορείς τα μισά να τα κάνεις thin να δεις αν είσαι καλύτερα. Εκεί θα έχεις το πρόβλημα και θα πειραματιστείς στα 7 κομμάτια(αν έχουν ελεύθερα slots κάντα και 1g fat και απο εκεί που αφαίρεσες μνήμη κάντο thin σαν πείραμα, ή κάνε thin και τα 2 και 512 και 1g ram). Τα υπόλοιπα μηχανήματα είναι οκ

spanorg

Παράθεση από: alkisg στις 24 Μαΐου 2015, 04:49:21 ΜΜ
Εγώ θα πρότεινα i3 με 8 GB RAM, συν λίγη RAM για τους 768.
Συν να βρεις άλλα 64 MB RAM για τους 128 γιατί είναι οριακά.
Υποθέτω ότι έχεις ήδη gigabit switch.

Το θέμα είναι που θα την βρω.... Είναι παμπάλαιες μνήμες... Επιπλέον είναι τόσο παλιά τα μηχανήματα, που δεν αξίζει να επενδύσεις τίποτα γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να μείνουν.
Έχω gigabit switch. Από εκεί ξεκίνησα την αναβάθμιση...

Ερώτηση: Αξίζει να πάρω σε όλα τα clients gigabit κάρτα δικτύου; Θα έχω βελτίωση γενικά;

mitsospap

Δεν ξέρω. Αν είναι να αγοράσεις αγόρασε μία πρώτα.
Και να θυμάσαι οτι ένα ολοκαίνουργιο μηχάνημα χωρίς σκληρό με celeron 4gb ram με gigalan έχει 180 ευρώ περίπου. (για τα όποια χρήματα ετοιμάζεσαι να ρίξεις σε παλιούς H/Y)

Αν έχεις τέτοια δυνατότητα, καλύτερα είναι να στήσεις το εργαστήριο και να τα δεις στην συνέχεια αυτά, και όχι να παραγγείλεις απο πριν παλια RAM και pci gigalan.

->Γίνεται να μπουτάρει ο H/Y απο εξωτερική gigalan κάρτα;

alkisg

Παράθεση από: spanorg στις 24 Μαΐου 2015, 05:10:28 ΜΜ
Το θέμα είναι που θα την βρω.... Είναι παμπάλαιες μνήμες... Επιπλέον είναι τόσο παλιά τα μηχανήματα, που δεν αξίζει να επενδύσεις τίποτα γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να μείνουν.

Όσα παίρνουν DDR-1 (με μία εγκοπή), π.χ. τα περισσότερα Pentium 4, αξίζει να αναβαθμιστούν. Παίρνεις 2-3 GB και τα μοιράζεις ώστε όλοι να έχουν από 1 GB: http://www.e-shop.gr/ram-memory-l?table=PER&category=%CC%CD%C7%CC%C7+RAM&filter-192=1

Για όσα παίρνουν την αρχαία SDRAM (με δύο εγκοπές), π.χ. από Pentium 3 και κάτω, καλό είναι το τοπικό ΚΕΠΛΗΝΕΤ να κάνει ...συλλογή από τέτοιες από σχολεία που πετάνε αντίστοιχα μηχανήματα που παρέδωσαν πνεύμα (οπότε η ανακύκλωση ξεκινάει από τους υπεύθυνους ΣΕΠΕΗΥ), και στη συνέχεια να μοιράζονται σε όσους τη ζητάνε.
Είναι και πολλά σχολεία που έχουν ολόκληρα εργαστήρια Pentium 3 στην αποθήκη, αν πας σε κάποιο και τους πεις "πάρτε 1 GB DDR2 και φέρτε 4x256 SDRAM", δεν θα σου δώσουν;

ΠαράθεσηΕρώτηση: Αξίζει να πάρω σε όλα τα clients gigabit κάρτα δικτύου; Θα έχω βελτίωση γενικά;

Σε μηχανήματα που είναι να βγάλουν χρόνια, οκ, αξίζει, αλλά για τέτοια παλιούρια δεν. :)
Αν τυχόν οι 768 σου είναι από τους πρώτους Pentium 4 που ήταν στα 1.7 (αλήθεια στα πόσα GHz είναι; ) και έπαιρναν SDRAM και είναι αργοί για fat και είχες σκοπό να τους δουλέψεις για χρόνια ως thin και έπαιρνες και έναν i5/i7 για να τους σηκώνει, ΟΚ τότε θα είχε νόημα...

alkisg

Παράθεση από: mitsospap στις 24 Μαΐου 2015, 06:28:55 ΜΜ
->Γίνεται να μπουτάρει ο H/Y απο εξωτερική gigalan κάρτα;

Ναι, με το win32-loader ή γενικότερα με το iPXE, δες το βήμα 7 της εγκατάστασης: http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP

elf

Παράθεση από: spanorg στις 24 Μαΐου 2015, 05:10:28 ΜΜ
Το θέμα είναι που θα την βρω.... Είναι παμπάλαιες μνήμες... Επιπλέον είναι τόσο παλιά τα μηχανήματα, που δεν αξίζει να επενδύσεις τίποτα γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να
Δε κάνεις ένα τηλέφωνο στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ σας; Πριν 2-3 μήνες μας ήρθαν μηχανήματα από το Νιάρχο σε εμάς και τα γειτονικά σχολεία, τρεις παλιούς PIV με SDRAM που είχα τους έστειλα στο δικό μας ΚΕΠΛΗΝΕΤ, μάλλον και άλλοι συνάδελφοι που αναβάθμισαν έκανα το ίδιο ή τους έχουν στην αποθήκη. Δεν ξέρω κανέναν να πετά υπολογιστές.

spanorg

Παραθέτω μια εικόνα των μηχανημάτων του εργαστηρίου μου:
- 2 υπολογιστές Celeron 1,3 με 512mb μνήμη
- 1 υπολογιστής Celeron 2,4 με 768
- 1 υπολογιστής Celeron 2,4 με 1 gb
- 1 υπολογιστής Celeron 2,4 με 2 gb
- 2 υπολογιστές Pentium III με 128 mb
- 2 laptop με 2 και 3 gb αντίστοιχα
- 1 υπολογιστής Pentium IV με 384mb

Επίσης έχω 1 server διπύρηνο στα 2.65 με 4gb μνήμη.

Με τα 300 ευρώ που διαθέτω, τι προτείνεται να κάνω;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

alkisg

Αφού μπήκες στον κόπο να τα γράψεις αναλυτικά, γράψ' τα εντελώς αναλυτικά για να προτείνουμε και κάτι εντελώς συγκεκριμένο... Παράδειγμα:

ΕπεξεργαστήςPassmarkΥποδοχές RAMΕγκατεστημένη RAM
Intel Celeron 743 @ 1.30GHz4133xDDR-12x256
Intel Celeron 867 @ 1.30GHz12082xDDR-21x512
Intel Celeron 2.40GHz2203xDDR-11x1024
Intel Pentium III 600MHz1503xSDRAM2x64
............

Πάτα παράθεση στο μήνυμά μου για να πάρεις τον "κώδικα" για τον πίνακα-παράδειγμα που έγραψα.

Η στήλη "Passmark" βρίσκεται αν γκουγκλάρουμε για: celeron 1.30 site:cpubenchmark.net
Όπως βλέπεις υπάρχουν πολλοί Celerons στα 1.30GHz, με τεράστια διαφορά στις επιδόσεις. Το "1208" passmark είναι τρεις φορές πιο γρήγορο από το "413". Δηλαδή το πρώτο πετάει και το δεύτερο ψιλοσέρνεται. Οπότε είναι πολύ πιο χρήσιμο γενικά να λέμε το passmark παρά τον τύπο του επεξεργαστή...

Γενικά και στο περίπου, θα έλεγα:

  • Όσα παίρνουν αρχαία SDRAM, να γίνονται thin clients. Στο passmark αυτοί είναι κάτω από 200.
  • Όσοι παίρνουν DDR-1, να φτάσουν το 1 GB RAM για να πάνε πιο άνετα ως fat clients.
  • Το 200 είναι πολύ οριακό για fat client. Για καινούργια μηχανήματα θέλουμε τουλάχιστον 1000, με προτεινόμενο το 2000.
  • Για servers, ας πούμε... passmark = 1500 + 30*πλήθος-fat-clients + 300*πλήθος-thin-clients
  • Και για server RAM, και θεωρώντας ότι ο καθηγητής εργάζεται στον server, ας πούμε... MB RAM = 1500 + 30*πλήθος-fat-clients + 300*πλήθος-thin-clients.

Και κάπου με τυφλοσούρτη το παραπάνω τυπολόγιο, μπορούμε να κάνουμε και αλχημείες, π.χ. έναν παλιό Pentium 4 @ 2.40GHz με passmark=233, μπορούμε να τον βάλουμε με το ζόρι να δουλέψει ως thin client με LTSP_FATCLIENT=False στο lts.conf, αν μας "περισσεύουν" 300 μονάδες passmark από τον παραπάνω τύπο του server. Και να του μειώσουμε και τη RAM του στα 256 MB, και να μοιράσουμε αυτήν που περισσεύει σε άλλους clients που θα δουλέψουν ως fat.

spanorg

Παράθεση από: alkisg στις 25 Μαΐου 2015, 05:51:55 ΜΜ
Αφού μπήκες στον κόπο να τα γράψεις αναλυτικά, γράψ' τα εντελώς αναλυτικά για να προτείνουμε και κάτι εντελώς συγκεκριμένο... Παράδειγμα:

ΕπεξεργαστήςPassmarkΥποδοχές RAMΕγκατεστημένη RAM
Intel Celeron 743 @ 1.30GHz4133xDDR-12x256
Intel Celeron 867 @ 1.30GHz12082xDDR-21x512
Intel Celeron 2.40GHz2203xDDR-11x1024
Intel Pentium III 600MHz1503xSDRAM2x64
............

Πάτα παράθεση στο μήνυμά μου για να πάρεις τον "κώδικα" για τον πίνακα-παράδειγμα που έγραψα.

Η στήλη "Passmark" βρίσκεται αν γκουγκλάρουμε για: celeron 1.30 site:cpubenchmark.net
Όπως βλέπεις υπάρχουν πολλοί Celerons στα 1.30GHz, με τεράστια διαφορά στις επιδόσεις. Το "1208" passmark είναι τρεις φορές πιο γρήγορο από το "413". Δηλαδή το πρώτο πετάει και το δεύτερο ψιλοσέρνεται. Οπότε είναι πολύ πιο χρήσιμο γενικά να λέμε το passmark παρά τον τύπο του επεξεργαστή...

Γενικά και στο περίπου, θα έλεγα:

  • Όσα παίρνουν αρχαία SDRAM, να γίνονται thin clients. Στο passmark αυτοί είναι κάτω από 200.
  • Όσοι παίρνουν DDR-1, να φτάσουν το 1 GB RAM για να πάνε πιο άνετα ως fat clients.
  • Το 200 είναι πολύ οριακό για fat client. Για καινούργια μηχανήματα θέλουμε τουλάχιστον 1000, με προτεινόμενο το 2000.
  • Για servers, ας πούμε... passmark = 1500 + 30*πλήθος-fat-clients + 300*πλήθος-thin-clients
  • Και για server RAM, και θεωρώντας ότι ο καθηγητής εργάζεται στον server, ας πούμε... MB RAM = 1500 + 30*πλήθος-fat-clients + 300*πλήθος-thin-clients.

Και κάπου με τυφλοσούρτη το παραπάνω τυπολόγιο, μπορούμε να κάνουμε και αλχημείες, π.χ. έναν παλιό Pentium 4 @ 2.40GHz με passmark=233, μπορούμε να τον βάλουμε με το ζόρι να δουλέψει ως thin client με LTSP_FATCLIENT=False στο lts.conf, αν μας "περισσεύουν" 300 μονάδες passmark από τον παραπάνω τύπο του server. Και να του μειώσουμε και τη RAM του στα 256 MB, και να μοιράσουμε αυτήν που περισσεύει σε άλλους clients που θα δουλέψουν ως fat.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα Άλκη, για να βρω όλα αυτά τα info και να υπολογίσω τα passmarks;

alkisg

Το passmark το βρίσκεις κοιτώντας στο site cpubenchmark.net έχοντας όμως ήδη ολόκληρο το όνομα του επεξεργαστή.
Για να βρεις τον τύπο του επεξεργαστή και της RAM, κοιτάς αν τα γράφει το BIOS όταν μπουτάρει,
αλλιώς δες λίγο τα προγράμματα και τις εντολές που έχουν αναφερθεί στο θέμα για το inventory.sch.gr:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6068.5

Π.χ. μέσα από Επόπτη → Άνοιγμα κονσόλας → Διαχειριστή, τοπικά,
το grep model /proc/cpuinfo σου δίνει τον επεξεργαστή
και το dmidecode -t memory σου δίνει την RAM.

spanorg


ΕπεξεργαστήςPassmarkΥποδοχές RAMΕγκατεστημένη RAM
Intel Celeron 1.30GHz2882xSDRAM2x256
Intel Celeron 1.30GHz2882xSDRAM2x256
Intel Celeron 2.40GHz2202xSDRAM1x256+1x512
Intel Celeron 2.40GHz2202xSDRAM1x256+1x512
Intel Celeron 2.40GHz2202xSDRAM1x256+1x512
Intel Pentium III 800MHz1102xSDRAM1x128
Intel Pentium III 800MHz1102xSDRAM1x128
Intel Pentium III 800MHz1102xSDRAM1x128
Intel Pentium 4 1.5GHz1252xSDRAM1x256+1x128
Laptop Intel Core Duo T2450 @ 2.00GHz 8362xDDR-22x1gb
Laptop Intel Core2 Duo P8400 14764xDDR-23x1gb
Server: Dual Core E650017652xDDR-22x2gb
Αυτή είναι η συνολική εικόνα του εργαστηρίου....

alkisg

#13
Έχω την εντύπωση ότι αυτοί οι Celerons θα έπρεπε να έχουν DDR-1 μνήμη, μπορείς να ανοίξεις έναν π.χ. από τους 2.40 GHz και να δεις
1) Αν η RAM του έχει δύο (σκέτη SDRAM) ή μία (DDR-1 SDRAM) εγκοπές, όπως φαίνεται στις εικόνες της wikipedia;
http://el.wikipedia.org/wiki/Μνήμη_τυχαίας_προσπέλασης#SDRAM

2) Αν η μητρική του έχει υποδοχές για RAM μόνο δύο εγκοπών, ή και μίας εγκοπής; Γιατί μερικές μητρικές εκείνης της εποχής είχαν υποδοχές και για SDRAM και για DDR-1, οπότε όταν μας τυχαίνουν τέτοια τους βάζουμε 1GB DDR-1 που βρίσκουμε π.χ. στο e-shop, και παίρνουμε τις SDRAM τους και τις βάζουμε σε παλιότερα μηχανήματα όπως τους Pentium 3 σου...


Επίσης, τα Celeron 1.30 και τα 2.40 πώς σου φαίνονται σαν χρήση, θεωρείς ότι τρώγονται (άρα βάζεις λίγη μνήμη και τα πας για fat) ή ότι είναι εντελώς μη χρηστικά (άρα τα πας για thin);