Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

Είναι ο μόνος που βλέπει στο αξιομπιπστάν.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

za√‘ag

Παράθεση από: Keep Growing στις 29 Ιουν 2011, 11:46:04 ΜΜ
Είναι ο μόνος που βλέπει στο αξιομπιπστάν.

Γιαυτό ο ΓΑΠ τον έδιωξε ... ΔΕΝ είναι "αξιόπουστας"
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

Είμαι περήφανος, γιατί σήμερα αντιλήφθηκα ότι οι η πατρίδα μου έχει ωραίους Έλληνες.
Μπράβο σε όλους όσους επιμένουν να αγωνίζονται με περισσότερο ακόμα πείσμα.   


http://www.youtube.com/watch?v=OBfqABtOoxI
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

odysseas

Παράθεση από: Keep Growing στις 30 Ιουν 2011, 09:31:35 ΜΜ
Είμαι περήφανος, γιατί σήμερα αντιλήφθηκα ότι η πατρίδα μου έχει ωραίους Έλληνες.

Παναγιώτη μου, να με συμπαθάς (που λένε) αλλά και τα κοθώνια που ανοίγουνε κεφάλια Έλληνες είναι...

Keep Growing

Οδυσσέα, δεν αναφέρομαι σε όλους τους Έλληνες.
Αν αναφερόμουν σε όλους θα έλεγα: Είμαι περήφανος, γιατί σήμερα αντιλήφθηκα ότι όλοι οι Έλληνες είναι ωραίοι.

Όσο για το βιντεάκι, τι να πω, ντρέπομαι που υπάρχουν τέτοιοι "Έλληνες" και μάλιστα κάτω από τις ευλογίες του υπουργείου προστασίας του πολίτη, τρομάρα τους.
Τι να πω, αισθάνομαι ντροπή μόνο και μόνο γιατί έχω και συγγενείς που εργάζονται για την "προστασία του πολίτη".
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Προσθέτω και ένα link για όσους θέλουν να καταγγείλουν περιστατικά αστυνομικής βίας.

http://www.facebook.com/pages/%CE%9D%CE%91-%CE%97-%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%A5%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%92%CE%99%CE%91-SOS-%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%99%CE%9B%CE%A4%CE%95-%CE%9C%CE%91%CE%A3-%CE%A5%CE%9B%CE%99%CE%9A%CE%9F-/125853440833119


ps. Δεν τα "έχω" με την Αστυνομία, με τους κρετίνους τα "έχω".


Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Vangelis

Και εγώ με τους κρετίνους τάχω που πιστεύουν ότι αν γίνει  χρεοκοπία το μόνο που θα αλλαξει είναι ότι δεν θα πληρώσουμε τα χρέη μας. 

Keep Growing

Έλα ρε συ Βαγγέλη, πολύ επίπεδη προσέγγιση.
Εγώ ξέρω πως όταν μια κυβέρνηση κάνει τα πάντα για να δημιουργήσει ή να ακολουθήσει μονόδρομους, δεν είναι δημοκρατική.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Τελάλης της επανάστασης. Γροθιά στο στομάχι....


http://www.youtube.com/watch?v=g1TLFkn4jv4&feature=youtu.be



ps. Ελπίζω να μην υπάρχει ανάμεσά μας, έστω και ένας που θα χλευάσει τον κύριο αυτόν. Αν όμως υπάρχει και το κάνει, εγώ προσωπικά του ανταποδίδω αυτή τη χλεύη στο πολλαπλάσιο.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Vangelis

Είναι εύκολο να είσαι δημοφιλής και δύσκολο να παίρνεις αποφάσεις που πονάνε. Είναι εύκολο να χαϊδεύεις τις ποικιλώνυμες πλατείες και δύσκολο να δέχεσαι το -στην καλύτερη περίπτωση- γιουχάισμά τους. Είναι εύκολο να κατηγορείς το πολιτικό σύστημα, γιατί κάποτε δεν πήρε τις αντιδημοφιλείς αποφάσεις και πανεύκολο να κάνεις το ίδιο όταν τις παίρνει.
Θυμάται κανείς τις αντιδράσεις πριν χρόνια για τη λύση του ασφαλιστικού;  Όλοι ζητούσαν να βρεθεί μια "άλλη" λύση και φυσικά οι πολιτικοί την εύρισκαν  (δανεικά από άλλους).  Τώρα βέβαια δεν μας αρέσει γιατί  η άλλη λύση δεν δουλεύει πια.

Είναι δύσκολο να αιτιολογήσεις υπέρ του μνημονίου.  Πώς να επιχειρηματολογήσεις υπέρ του υπαρκτού δυσάρεστου, όταν δεν έχουμε  ζήσει το καταστροφικό, επειδή το τελευταίο αποφεύχθηκε; Πώς να συγκρίνεις τη χρεοκοπία, που δεν έγινε, με τη σημερινή άχαρη κατάσταση των συνεχών περικοπών.  Πώς να πεις στον δικαίως «Αγανακτισμένο» άνεργο ότι χωρίς το Μνημόνιο δεν θα είχε ούτε αυτό το πενιχρό ταμείο ανεργίας; Πώς να εξηγήσεις στον αδίκως «Αγανακτισμένο» υπάλληλο των ΔΕΚΟ, ότι χωρίς τα 110 δισ. της μισητής τρόικας δεν θα του περικόπτονταν μόνο 20%  τα επιδόματα αλλά δεν θα υπήρχε μισθός.

Η χρεοκοπία δεν είναι θεωρητική κατάσταση είναι πολύ πρακτική. Σε λίγες μέρες θα εξαφανιστεί το 80% των τροφίμων από την αγορά (μόνο το 20% παράγουμε εμείς), τα φάρμακα, το πετρέλαιο, ανταλλακτικά και οτιδήποτε είναι εισαγόμενο (φυσικα η μαύρη αγορα θα οργιάσει). Οι τράπεζες θα πτωχεύσουν και θα χαθούν οι καταθέσεις.  Οι καταθέσεις είναι εγγυημένες από το κράτος αλλά μόνο αν το κράτος έχει λεφτά!.   (Ορισμένοι πιστεύουν ότι αν πτωχεύσουν οι τράπεζες θα χάσουν οι τραπεζίτες!. Η αλήθεια είναι ότι θα χάσουν πράγματι αλλά αυτοί να είσαστε σίγουροι ότι θα έχουν να φάνε όσα και αν χάσουν). Οι μισθοί αυτόματα θα προσαρμοστούν στα έσοδα του κράτους πράγμα που σημαίνει μείωση στο 25% του σημερινού μισθού.  Αν αναρωτιέστε πως θα ζούμε με 250 ευρώ το μήνα επισκεφτείτε κάποια από τις γειτονικές χώρες. 
Βέβαια μπορεί να κρεμάσουμε μερικούς (με συνοπτικές διαδικασίες) να κάψουμε και μερικά κτίρια, εργοστάσια κ.λπ για να ικανοποιηθεί το κοινό αίσθημα.  Αυτό είναι το εύκολο το δύσκολο είναι η παραγωγή πλούτου. 

Λέγεται συχνά ότι η Δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα, δυστυχώς  έχει και παραέχει  γιατί μέσα απο ακραίες καταστάσεις εκέινοι που επικρατούν είναι οι ακραίοι,  αυτή που δεν έχει αδιέξοδα είναι η οικονομία.  Τα έξοδα μας θα πρέπει να είναι όσα και τα έσοδα μας (τουλάχιστον).  Συνεπώς είτε θα αυξήσουμε τα έσοδα (παραγωγή) για να κρατήσουμε το σημερινό επίπεδο ζωής (και να το καλυτερεύσουμε) είτε το επίπεδο ζωής θα φτάσει στο ύψος των εσόδων.

Η δική μου ερώτηση είναι πολύ απλή αν μας χαρίσουν οι ξένοι όλο το χρέος (το 100% όχι κουρέματα και τρίχες) αλλά δεν μας ξαναδώσουν δανεικά τι οικονομικά μέτρα πρέπει να πάρουμε;.  Αυτά που έχει πάρει η κυβέρνηση φτάνουν (κοινώς φτάσαμε έσοδα=έξοδα) ή θέλουμε και άλλα;

Μου αρέσει πάντως που  πολλοί πιστεύουν ότι οι ευρωπαίοι  (και το μισιτό ΔΝΤ) σε κάθε περίπτωση θα μας βοηθήσουν για να μην τους παρασύρουμε με την πτώση μας στο γκρεμό και κανείς δεν ασχολέιται με το τι θα πάθουμε εμείς όταν πέσουμε στο γκρεμό.



poursali

αν μας χαρίσουν όλο το ποσό και δεν πρέπει να πληρώσουμε κανένα από τα ομόλογα που κυκλοφορούν και λήγουν μέχρι και το 2040(!!!) τότε ναι τα λεφτά μας φτάνουν (μιλάμε μόνο για έσοδα-έξοδα). (αλλά να ξέρετε ότι ακόμα και σε περίπτωση πτώχευσης, ΠΑΝΤΑ ένα ποσοστό του χρέους πληρώνεται, που δεν είναι μικρό... αν ψάξετε για άλλες πτωχεύσεις εύκολα θα πειστείτε)

αλλά οι συνέπειες είναι πολλές και όχι προβλέψιμες...

πχ ξεχάστε τα εισαγόμενα είδη που θα είναι πανάκριβα. ακόμα και τους αναπτήρες bic που παράγουμε είναι από πρώτες ύλες που εισάγουμε

το θέμα για μένα δεν είναι μόνο αν πρέπει να γίνουν περικοπές ή αν καλώς γίνονται, αν όντως χρωστάμε όπως μας λένε κλπ

το έγκλημα για μένα είναι ότι κανένας δεν θα τιμωρηθεί. ούτε καν για αυτούς που πλέον έχουμε αποδείξεις ότι έκλεψαν!!!! αφήστε τις υπόνοιες ακόμα και τις ενδείξεις... δεν τιμωρείται ούτε όποιος έχει αποδειχτεί (ακόμα και αποδεχτεί) ότι ζημίωσε το δημόσιο...

μια ζωή αυτό το κράτος χαιδεύει τους κλέφτες και ξεγυμνώνει τους τίμιους.. όσο πιο τίμιος, τόσο πιο λαλάκας είσαι...

και δυστυχώς αυτή την μικρή και απλή αλήθεια δυσκολεύεται ακόμα πολύς κόσμος να την καταλάβει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Βαγγέλη, αυτό που κάνεις είναι να περιγράφεις σε τεχνοκρατικό ύφος, τον μονόδρομο που κάποιοι επέλεξαν να ακολουθήσουμε χωρίς καν να μας προετοιμάσουν.
Σου θυμίζω το παροιμιώδες πλέον "Λεφτά υπάρχουν".
Εγώ θέλω να μου περιγράψουν όλους τους δρόμους και να ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΕΓΩ ποιος είναι ο καλύτερος. Σε κρίσιμες στιγμές για το μέλλον δεν εγκλωβίζεις το λαό με εκβιαστικά διλήμματα, αλλά τον βοηθάς να πάρει τις δημοκρατικές αποφάσεις, χωρίς να του στενεύεις τις επιλογές του.
Μπορεί η πλειοψηφία του Ελληνικού Λαού να θέλει να "αυτοκαταστραφεί". Ποιος είσαι εσύ που ντε και καλά θέλεις να τον "σώσεις"΄. Ο θεός!
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

...και κάτι ακόμα, ο μονόδρομος που μας προτείνουν, που καταλήγει; Για προβληματίσου λίγο Βαγγέλη.
Το ζήτημα είναι να πάρουμε παράταση στην καταστροφή, ή να αλλάξουμε τα δεδομένα και να δείξουμε ότι το κουμάντο το κάνει ο λαός και όχι τα λογισμικά των  χρηματιστηριακών κολοσσών; 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

odysseas

Παράθεση από: Keep Growing στις 02 Ιουλ 2011, 06:12:33 ΜΜ
Βαγγέλη, αυτό που κάνεις είναι να περιγράφεις σε τεχνοκρατικό ύφος, τον μονόδρομο που κάποιοι επέλεξαν να ακολουθήσουμε χωρίς καν να μας προετοιμάσουν.

Πέτυχες διάνα Παναγιώτη, αφού η περιγραφή του Βαγγέλη έχει ως πηγή την Καθημερινή. Η αρχική μάλιστα παράγραφος προέρχεται σχεδόν αυτούσια από άρθρο στο οποίο ο συντάκτης έλεγε "ένα μεγάλο ευχαριστώ" στους βουλευτές που ψήφισαν το Μεσοπρόθεσμο...

za√‘ag

Φοιτητές εισέβαλαν στο υπ. Παιδείας και διέκοψαν την ημερίδα (http://wp.me/pV3ZJ-1AL)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ