Βοήθεια σε μηχανογραφικό και επιλογή σχολής

Ξεκίνησε από Amios, 01 Ιουλ 2016, 06:19:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Amios

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας είτε απο γνώσεις είτε απο εμπειρία για κάποιες σχολές πληροφορικής αφού με προβληματίζουν . Να αναφέρω οτι σε όλες τις παρακάτω εχω κοιτάξει το προγραμμα σπουδών.
Ως πρώτη επιλογή εχω το αριστοτέλειο πανεπιστήμιο αλλα στην συνέχεια ειμαι διστακτικός στο τι να βάλω...
1) Το ΕΚΠΑ θεωρείται ενα πολυ καλο πανεπιστήμιο και διακεκριμένο παρόλο αυτά ειδα στο σάιτ τους αναφέρεται οτι υπάρχει ενα θεμα με το πτυχίο και την αναγνωρισημότητα του.Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει;
2)Αμέσως μετά σκέφτομαι για την σχολή πληροφορικής στο ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ, απο οτι ειδα σαν σχολές ειναι παρόμοιες...Τι διαφορετικό έχει η μια απο την άλλη και ποια θα μου προτείνατε ;
3)Αξίζει να βάλω το Χαροκόπειο πανεπιστήμιο πιο πάνω απο τις παραπάνω σχολές;Ειναι ενα καινούργιο τμήμα και αρκετά καλο απο οτι γνωρίζω αλλα ειναι καλύτερο απο τ- παραπάνω; ( Το προγραμμα σπουδών του μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον)

Ευχαριστω για τον χρόνο σας  ::)

manolis1998



manolis1998

Amios εκανες μια πολυ ευστοχη ερωτηση που με προβληματιζει και μενα οσον αφορα την πληροφορικη του εκπα και τα επαγγελματικα δικαιωματα .
οποιος μπορει να μας απαντησει
ευχαριστω εκ των προτερων
υ.γ. συγχαρητηρια για την επιδοση σου!

itt

Δεν ξέρω τι ακριβώς σας προβληματίζει με τα επαγγελματικά δικαιώματα του ΕΚΠΑ. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα.

dkontos

Παράθεση από: Amios στις 01 Ιουλ 2016, 06:19:46 ΜΜ
Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας είτε απο γνώσεις είτε απο εμπειρία για κάποιες σχολές πληροφορικής αφού με προβληματίζουν . Να αναφέρω οτι σε όλες τις παρακάτω εχω κοιτάξει το προγραμμα σπουδών.
Ως πρώτη επιλογή εχω το αριστοτέλειο πανεπιστήμιο αλλα στην συνέχεια ειμαι διστακτικός στο τι να βάλω...
1) Το ΕΚΠΑ θεωρείται ενα πολυ καλο πανεπιστήμιο και διακεκριμένο παρόλο αυτά ειδα στο σάιτ τους αναφέρεται οτι υπάρχει ενα θεμα με το πτυχίο και την αναγνωρισημότητα του.Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει;
2)Αμέσως μετά σκέφτομαι για την σχολή πληροφορικής στο ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ, απο οτι ειδα σαν σχολές ειναι παρόμοιες...Τι διαφορετικό έχει η μια απο την άλλη και ποια θα μου προτείνατε ;
3)Αξίζει να βάλω το Χαροκόπειο πανεπιστήμιο πιο πάνω απο τις παραπάνω σχολές;Ειναι ενα καινούργιο τμήμα και αρκετά καλο απο οτι γνωρίζω αλλα ειναι καλύτερο απο τ- παραπάνω; ( Το προγραμμα σπουδών του μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον)

Ευχαριστω για τον χρόνο σας  ::)

Καλησπέρα,
που ακριβώς βρήκες το πρόβλημα που υπάρχει με τα επαγγελματικά δικαιώματα του τμήματος Πληροφορικής του ΕΚΠΑ.
Ότι ισχύει για όλα τα τετραετή τμήματα Πληροφορικής ισχύει και για το ΕΚΠΑ. Αν εννοείς πρόβλημα το ότι τα αντίστοιχα τμήματα του ΟΠΑ, ΠαΜακ και ΠαΠει σου δινουν την δυνατότητα να εγγραφείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο μάλλον κάνεις κάπου λάθος.

Επίσης να σου πω ότι από την στιγμή που αποφάσισες να βάλεις πρώτη επιλογή σου το τμήμα Πληροφορικής του ΑΠΘ δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να επιλέξεις το τμήμα του ΕΚΠΑ γιατί αν το δεις ιστορικά για τα 15 τελευταία χρόνια, το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι πάντα, τουλάχιστον 500 μόρια πιο ψηλά. Θεωρώ ότι θα ισχύει και φέτος το ίδιο.

Τέλος σου αντιγράφω ένα κομμάτι από το site του τμήματος του ΕΚΠΑ στο οποίο συνοψίζονται όλα αυτά:
"Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης από επιτροπή πέντε καθηγητών πανεπιστημίων της αλλοδαπής αναφέρει: Γενικώς, η επιτροπή πρεσβεύει ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό Τμήμα, ένα από τα καλύτερα στη χώρα και ασφαλώς το καλύτερο μεταξύ εκείνων τετραετούς φοίτησης στο επιστημονικό του αντικείμενο, το οποίο αξίζει την υποστήριξη και ενθάρρυνση από την Ελληνική Πολιτεία και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών."

manolis1998

Παράθεση από: itt στις 01 Ιουλ 2016, 08:58:26 ΜΜ
Δεν ξέρω τι ακριβώς σας προβληματίζει με τα επαγγελματικά δικαιώματα του ΕΚΠΑ. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα.
http://www.di.uoa.gr/department/jobs

evry

Το τμήμα πληροφορικής του ΕΚΠΑ είναι από όσο ξέρω το μοναδικό ελληνικό πανεπιστημιακό ή πολυτεχνικό τμήμα που κατάφερε για 2-3 συνεχόμενες χρονιές να είναι στα πρώτα 100 στον κόσμο με βάση την πιο έγκυρη αξιολόγηση που υπάρχει αυτή τη στιγμή.
http://www.shanghairanking.com/SubjectCS2010.html

Σε αυτό που γράφουν για τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν διευκρινίζουν που είναι το πρόβλημα. Ωστόσο επειδή είμαι απόφοιτος της σχολής μπορώ να υποθέσω δυο πράγματα. Το ένα είναι το πρόβλημα με την παιδαγωγική επάρκεια. Δηλαδή ότι πάντα ένας απόφοιτος των Ψηφιακών Συστημάτων του Πειραιά ή κάποιος με ΣΕΛΕΤΕ θα έχει προτεραιότητα έναντι ενός απόφοιτου πληροφορικής. Εδώ να σημειώσουμε ότι το συγκεκριμένο τμήμα πληροφορικής ανήκει στη σχολή Θετικών Επιστήμων, παρόλα αυτά είναι το μοναδικό τμήμα της που δεν δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Γιατί άραγε? Δεν είναι περίεργο? Τέλος πάντων ας μην το πιάσουμε αυτό το θέμα.

Το άλλο πρόβλημα μπορώ μόνο να υποθέσω ότι αφορά τα δικαιώματα στον χώρο των τηλεπικοινωνιών. Για παράδειγμα αν μια εταιρία βγάλει μια προκήρυξη και ζητάει μηχανικούς τηλεπικοινωνιών οι απόφοιτοι του ΕΚΠΑ που έχουν πάρει την κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών είναι δεκτοί? Νομίζω πως όχι. Από όσο θυμάμαι σε κάποιες προκηρύξεις τους δέχονταν και σε άλλες όχι ή τους ζητούσαν να έχουν και μεταπτυχιακό (το Ρ/Η κατά προτίμηση).
Ενώ για παράδειγμα οι απόφοιτοι ΗΜΜΥ που δεν έχουν πάρει την αντίστοιχη ροή, και άρα δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις είναι δεκτοί. Είναι πράγματι ένας υπέροχος κόσμος!!!

Με τα δικαιώματα στην πληροφορική δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από όσο ξέρω, αφού δεν χρειάζεται να είσαι γράμμενος στο ΤΕΕ για να μπορείς να γράψεις κώδικα.  :D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dkontos

Παράθεση από: manolis1998 στις 01 Ιουλ 2016, 11:19:50 ΜΜ
http://www.di.uoa.gr/department/jobs

Το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων του τμήματος του ΕΚΠΑ είναι όπως πολύ αναλυτικά στο περιγράφει ο συνάδελφος evry.
Όπως σου είπα και το προηγούμενο μήνυμα μου τα επαγγελματικά δικαιώματα του συγκεκριμένου τμήματος είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ με όλες τις άλλες 4ετείς πανεπιστημιακές σχολές (αντίστοιχα τμήματα) των Ελληνικών Πανεπιστημίων.

manolis1998


Amios

Και εγω με την σειρα μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)
Γνωριζει καποιος να μου απαντησει τα αλλα ερωτηματα;