Θέματα 2007 ??

Ξεκίνησε από lsourtzo, 12 Απρ 2007, 11:43:03 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

takis76

Χαίρεται συνάδελφοι,
Γιατί έχω μείνει με την εντύπωση ότι η συγχώνευση πινάκων και η δυαδική αναζήτηση είναι εκτός ύλης ως αλγόριθμοι; (παραμένουν εντός ύλης ως θεωρία). Πάντως μια άσκηση συχνότητας αν και το θεωρώ εξεζητημένο θέμα είναι μια καλή περίπτωση για να ξεφύγουμε απο τα τετριμένα

kostafe2


Παράθεση από: lsourtzo στις 17 Απρ 2007, 11:27:27 ΠΜ
Παράθεση από: kostafe2 στις 17 Απρ 2007, 11:19:32 ΠΜολισθηση
??

δεν θα μπορουσε να ρωτηθει τι ειναι ολισθηση??

Παράθεση από: kostafe2 στις 17 Απρ 2007, 11:19:32 ΠΜτυπικες και πραγματικες παραμετροι
δεν έπεσε πέρσι ???

περισυ επεσαν οι κανονες των παραμετρων, και οχι ποιες ειναι οι τυπικες και πραγματικες παραμετροι.

Παράθεση από: kostafe2 στις 17 Απρ 2007, 11:19:32 ΠΜμετατροπή από μη δομημένο σε δομημένο
νομίζει αλήθεια ότι θα μπορούσαν να το βάλουν ...

ξερω και εγω?? υποθετω...

Παράθεση από: kostafe2 στις 17 Απρ 2007, 11:19:32 ΠΜ
ασκησεις:
κλιμακωτη
συνχωνευση πινακων
πινακες με υποπρογράμματα
πινακες( Άσκηση Συχνότητας)
ʼσκηση Συχνοτήτων νομίζω και εγώ ότι θα μπορούσε να μπει .. αλλά σαν ένα δύσκολο θέμα 3 ...
δεν νομίζω ότι θα το έβαζαν σαν υπό-ερώτημα του 4 ... εκτός και αν ... είναι τελευταίο και πιάνει λίγες μονάδες ... 

δεν μιλουσα για συγκεκριμένο θεμα, απλα εαν το βαλουν πιστευω για 4ο



kostafe2

Παράθεση από: takis76 στις 17 Απρ 2007, 12:37:31 ΜΜ
Χαίρεται συνάδελφοι,
Γιατί έχω μείνει με την εντύπωση ότι η συγχώνευση πινάκων και η δυαδική αναζήτηση είναι εκτός ύλης ως αλγόριθμοι; (παραμένουν εντός ύλης ως θεωρία). Πάντως μια άσκηση συχνότητας αν και το θεωρώ εξεζητημένο θέμα είναι μια καλή περίπτωση για να ξεφύγουμε απο τα τετριμένα

φιλε τακη

ετσι νομιζα και εγω πριν λιγα χρονια αλλα αφου υπαρχει λυμενη ασκηση στο τετραδιο του μαθητη πανω στην συγχωνευση πινακων μαλλον ειναι και πιθανο θεμα.

ασκηση συχνοτητας εχει πέσει το 2004 στις επαναληπτικες του εσπερινου.μπορει να ειναι η ωρα της και για φετος στου ενιαίου.

lsourtzo

Παράθεση από: kostafe2 στις 17 Απρ 2007, 01:02:37 ΜΜ
ετσι νομιζα και εγω πριν λιγα χρονια αλλα αφου υπαρχει λυμενη ασκηση στο τετραδιο του μαθητη πανω στην συγχωνευση πινακων μαλλον ειναι και πιθανο θεμα.

ασκηση συχνοτητας εχει πέσει το 2004 στις επαναληπτικες του εσπερινου.μπορει να ειναι η ωρα της και για φετος στου ενιαίου.
για την συχνότητα συμφωνώ πλήρως ... είναι πολύ πιθανό θέμα ...
αλλά για την δυαδική αναζήτηση θεωρώ ότι θα ήταν φαουλ να την βάλουν ...



takis76

Επειδη και περσι ειχε γινει ενα αντιστοιχο ζητημα τους αλγοριθμους της συγχωνευσης και της δυαδικης και το συμπερασμα κυριως απο τους "παλιους" του στεκιου ηταν οτι ειναι εκτος υλης ας απαντησει καποιος εγκυρα για το πραγματικα ισχυει

papaluk

καλησπέρα,

θεωρώ πιθανά θέματα θεωρίας (ανάπτυξης)
1.κανόνες εμφωλευμένων βρόγχων επανάληψης
2. οπτικός, οδηγούμενος από γεγονός, αντικειμενοστραφής ή δομημένος προγραμματισμός
3. διαφορές συνάρτησης-διαδικασίας

στο 1ο θέμα πέρα απο Σ-Λ και αντιστοίχιση υπάρχουν τα θέματα με κριτήρια που ικανοποιεί αλγόριθμος (έχουν 2 χρόνια να τα βάλουν) και η απορία μου πότε δεν ικανοποιείται αποτελεσματικότητα πχ άγνωστη εντολή ΣΒΗΣΕ χ, πότε έξοδος..όταν δεν έχω καμμία εντολή της δομής ακολουθίας ?
μετατροπές από πολλαπλή σε απλές, για σε οσο και ανάποδα (πιο δύσκολο). Απορία μου στο σχολικό αναφέρει η πολλαπλή μπορεί να μετατραπεί σε εμφωλευμένες..πως??

στο 2ο θέμα με την GOTO μπορούν να εξετάσουν ταυτόχρονα και διάγραμμα ροής, ενώ θεωρώ πιθανό τι εμφανίζει με συνάρτηση διαδικασία και διαγράμμα ροής ή ποιες από τις μεταβλητές είναι τυπικές πραγματικές παράμετροι

στο 3ο θέμα δομή επανάληψης με διαδικασία και συνάρτηση

στο 4ο θέμα όπως ειδα και στα θέματα του οεφε βάλανε σε δισδιαστατο ταξινόμηση κατα γραμμές..καλό!! καλό θέμα αναζήτηση σε διασδιάστατο και αντιγραφή συγκεκριμένων στοιχεών σε μονοδιάστατο και στη συνέχεια πολλά μπορουν να ακολουθήσουν..γενικά μου έχει κάτσει η αντιγραφή ή το άθροισμα ή οτιδηποτε συγκεκριμένων στοιχεών.. πχ σε δισδιάστο άθροισμα κατά γραμμές μόνο των τελευταίων 5 κτλ

ελπιζω να μην κούρασα

τελευταία απορία αναφέρει το σχολικό στο κεφάλαιο 9 ότι η σειριακή αναζήτηση χρησιμοποιείται υποχρεωτικά σε μη ταξινομημένους...δηλαδή σε Σ-Λ τι θα βάζατε στο παραπάνω? προφανώς το υποχρεωτικά αναφέρεται στο ότι δεν μπορεί η δυαδική σε μη ταξινομημένους, δηλαδή αν έχω αταξινόμητο υποχρεωτικά σειριακή..αλλά νομίζω ενέχει ασάφεια

lsourtzo

Παράθεση από: papaluk στις 20 Απρ 2007, 02:02:12 ΜΜ
στο 2ο θέμα με την GOTO μπορούν να εξετάσουν ταυτόχρονα και διάγραμμα ροής, ενώ θεωρώ πιθανό τι εμφανίζει με συνάρτηση διαδικασία και διαγράμμα ροής ή ποιες από τις μεταβλητές είναι τυπικές πραγματικές παράμετροι
τι εννοείς ???
λίγο μπερδεμένο ακούγεται ???
διάγραμμα ροής σε εντολές goto ή με συναρτήσεις ???
και πως θα γράψεις τα κάλεσε των διαδικασιών ???


papaluk

ένα θέμα μετατροπή goto σε δομημένο, εφόσον πρώτα κάνεις το διάγραμμα ροής οπότε η λύση είναι πιο εύκολη και εξετάζεις τόσο την GOTO όσο και αν ξέρεις να φτιάχνεις διάγραμμα ροής και στη συνέχεια το διάγραμμα να το κάνεις κώδικα

το άλλο θέμα άσχετο με το πρώτο, διάγραμμα ροής σε κώδικα με συνάρτηση-διαδικασία, που βέβαια είναι λίγο τραβηγμένο..διότι ουσιαστικά πρέπει να φτιάξεις δύο διαγράμματα ροής.. ένα για το κυρίως και ένα για το υποπρόγραμμα και να τα ενώσεις

lsourtzo

Συγχώρεσε με αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς ???

Καταρχάς τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η goto που αναφέρετε μία φορά σε μία και μόνο σελίδα του βιβλίου και μάλιστα υπό μορφή παραδείγματος, θα μπορούσε να μπει σαν 2ο θέμα … να εξεταστεί δηλαδή για 20 μονάδες στα 100??? ή ακόμα και 10 ???

Όσο αναφορά το δεύτερο θέμα που αναφέρεις …και πως ακριβός θα γίνετε η σύνδεση των διαγραμμάτων ???
Την εντολή κάλεσε ας πούμε με τη σχήμα  θα την έβαζες σε διάγραμμα ροής.

papaluk

Όσο αφορά την GOTO έχει άσκηση στο τετράδιο μαθητή και όσα χρόνια την διδάσκω βλέπω ότι οι μαθητές για κάποιο άγνωστο λόγο λένε "ωραίο θέμα" και κατέληξα στο ότι έχει ενδιαφέρον διότι την προσεγγίζεις με διάγραμμα ροής και στη συνέχεια από διάγραμμα, τον κώδικα..( με έναν σμπάρο δυο τρυγόνια). Επιπλέον συνειδητοποιούν για πιο λόγο μια ή περισσότερες GOTO κάνουν τον κώδικα αδόμητο οπότε δικαιολογείται και η έκφραση μάυρο πρόβατο που ομοίως τους έχει χαραχτεί βαθυά στο μυαλό  :) , κάθε φορά που αναφέρω GOTO ακούω κάποιον να βελάζει  :)

Στο θέμα με τη συνάρτηση δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον δεν έχεις κάλεσε..αλλά πρέπει να φτιάξεις και διάγραμμα συνάρτησης.. Αν έχεις ΚΑΛΕΣΕ ( όπως προανέφερα τραβηγμένη άσκηση) πρέπει να στείλεις τον κώδικα στο διάγραμμα ροής διαδικασίας (στο αρχή) και όταν τελειώσει η διαδικασία να επιστρέψεις πάλι τον κώδικα ( δεν ξέρω αν αυτός είναι ο σωστός τρόπος)..το ανέφερα επειδή μαθητής έκανε απορία πως γίνεται το διάγραμμα και τους έδωσα λύση που σου αναφέρω..

Αν μπορείς δώσε μου την άποψη σου και για τις άλλες απορίες που έχω στο αρχικό μήνυμα σχετικά με υποχρεωτικά σειριακή και τα κριτήρια που ικανοποιεί αλγόριθμος   

Peandbal

Πολύ καλό θέμα για ανάπτυξη θεωρίας κατά την άποψή μου θα ήταν και το "Η χρήση στοίβας στην κλήση διαδικασιών" σελ.219  >:D

alex

Mporei kapoios na anaferei ena paradeigma askisis me sugxwneusi?

petrosp13

Για μια εταιρεία έχουμε στην διάθεση μας τα ονόματα και τους μισθούς των εργαζομένων της. Η εταιρεία προβαίνει σε εξαγορά μιας άλλης εταιρείας, για την οποία έχουμε αντίστοιχους πίνακες. Να δημιουργηθούν οι ενοποιημένοι πίνακες
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry


  Και που λέει ότι ο μαθητής πρέπει να χρησιμοποιήσει τον αλγόριθμο της συγχώνευσης που δίνεται στο τετράδιο του μαθητή και δε μπορεί απλά να αντιγράψει τους πίνακες σε έναν τρίτο και να τον ταξινομήσει?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Παράθεση από: evry στις 27 Απρ 2007, 02:52:29 ΜΜ

  Και που λέει ότι ο μαθητής πρέπει να χρησιμοποιήσει τον αλγόριθμο της συγχώνευσης που δίνεται στο τετράδιο του μαθητή και δε μπορεί απλά να αντιγράψει τους πίνακες σε έναν τρίτο και να τον ταξινομήσει?

Εγώ αυτό τους προτείνω να κάνουν  ::) ::)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής