Ατνικειμενοστραφής προγραμματισμός

Ξεκίνησε από Μπαρτόλομι, 10 Απρ 2024, 06:59:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Μπαρτόλομι

 Ένας καθηγητής χαρακτηρίζεται από τα ακόλουθα: όνομα, επώνυμο, ΑΦΜ,
ειδικότητα. Επίσης εκτελεί τα ακόλουθα: παραδίδει μάθημα και διορθώνει ασκήσει και
αναλαμβάνει υπηρεσία στο σχολείο του. Ένας μαθητής χαρακτηρίζεται από τα
ακόλουθα: όνομα, επώνυμο, τάξη, κατεύθυνση. Επίσης εκτελεί τα ακόλουθα:
παρακολουθεί μάθημα, διαβάζει, λύνει ασκήσεις και εγγράφεται στο σχολείο του. Ένα
σχολείο χαρακτηρίζεται από τα ακόλουθα: όνομα, διεύθυνση, αριθμός καθηγητών,
αριθμός μαθητών. Επίσης εκτελεί τα ακόλουθα: εγγράφει τους μαθητές και
προσλαμβάνει τους καθηγητές. Ένας καθηγητής διδάσκει ένα μαθητή, συνεργάζεται με
άλλους καθηγητές και εργάζεται σε ένα σχολείο. Ένας μαθητής φοιτά σε ένα σχολείο.
Με βάση την παραπάνω περιγραφή να δημιουργήσετε την κατάλληλη διαγραμματική
αναπαράσταση κλάσεων.



Η συνεργασία του καθηγητή με άλλους καθηγητές θεωρείται μέθοδος του καθηγητή;

lala

Κατά τη γνώμη μου είναι σχέση και όχι μέθοδος. στη διαγραμματική αναπαράσταση δηλαδή θα είναι μια γραμμή που ξεκινάει από την κλάση καθηγητής και καταλήγει στην κλάση καθηγητής με όνομα συνεργάζεται

dimitrios67

Εγώ  θα έλεγα ότι είναι μέθοδος. Κατά τη γνώμη μου, η έννοια «διαγραμματική αναπαράσταση κλάσεων» είναι λίγο προβληματική έννοια διότι δεν έχει «στάνταρ» κανόνες με τους οποίους περιγραφεται και παραπέμπει περισσότερο σε ER diagram ή σε Interface σε OOP γλώσσες.
Σ' αυτό που θα πρέπει να επικεντρωθούμε είναι, πιστεύω, το διάγραμμα ιεραρχίας κλάσεων.
 
Άρα, το «συνεργαζεται_με_καθηγητες()», είναι μέθοδος της κλάσης «καθηγητής», η οποία βέβαια χρειάζεται και ένα όρισμα, το με ποιόν (ή ποιούς) καθηγητές συνεργάζεται.


Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους
Αν δεν είναι κάποια σύμπτωση,  η άσκηση είναι από το επαναληπτικό διαγώνισμα που ανεβάσαμε με τον συνάδελφο Νίκο Καλύβα εδώ:

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=9496.0

Την έχουμε συζητήσει ξανά, ειναι λίγο θολό το τοπίο εδώ, αλλά με βάση τον σχολικό που την φτιάξαμε, είναι συνεργασία σε κλάση στην οποία μπορούν να συνεργαστούν 2 αντικείμενα της για παράδειγμα