Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου

Ξεκίνησε από skoud, 02 Οκτ 2010, 11:50:30 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pgrontas

Παράθεση από: dski στις 28 Μαρ 2011, 11:01:42 ΜΜ
Παναγιώτη, δεν έκαναν λάθος! Απλά έγραψαν το δύο στο δυαδικό σύστημα! Μα δεν είπαμε ότι όλος ο κόσμος παίζει πλέον την πληροφορική στα δάχτυλα? :-) Θα το άλλαξαν για να μη μπερδευτούν τίποτε 80χρονοι που διαβάζουν το esos...

Sorry παιδιά, αλλά η κατάσταση εκτός από για κλάματα είναι και για γέλια...
Προφανώς!!!! (Και φυσικά μόλις έβγαλα το F5). ;D ;D ;D ;D
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Katsadouros_Dhm

Αγαπητοί της ΠΕΚΑΠ, πρέπει να πιέσουμε για μάθημα στην Α' Λυκείου. Δεν μπορεί να υπάρχει "τρύπα" στο πρόγραμμα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Πλάκα πλάκα αλλά κάτι μου λέει ότι σε κάποιο refresh θα φύγει και από τη θεωρητική... Ρε παιδιά μας δουλεύουν; Να πω πως είναι πρωτοαπριλιά;! Έχουμε λίγες μέρες ακόμα! Μα καλά το σχέδιο στο esos το φτιάχνουν; Ποιος μας είπε ξαφνικά ότι αυτό είναι το σχέδιο και πέσαμε όλοι πάνω του;

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 28 Μαρ 2011, 11:11:21 ΜΜ
Πλάκα πλάκα αλλά κάτι μου λέει ότι σε κάποιο refresh θα φύγει και από τη θεωρητική... Ρε παιδιά μας δουλεύουν; Να πω πως είναι πρωτοαπριλιά;! Έχουμε λίγες μέρες ακόμα! Μα καλά το σχέδιο στο esos το φτιάχνουν; Ποιος μας είπε ξαφνικά ότι αυτό είναι το σχέδιο και πέσαμε όλοι πάνω του;
Συμφωνώ και σταματώ εδώ...

Keep Growing

Πιστεύει κανείς, ότι αυτό το πρόγραμμα είναι δυνατον να το αποδεχτούμε;
Μη ξεχάσουμε τόσο γρήγορα, τις απαιτήσεις των μαθητών!

Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑΣ ΣΤΗΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ.

Αυτό είναι που πρέπει να απαιτήσουμε.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Vangelis

Θεωρώ ότι το μάθημα του project μας ανήκει σε πρώτη ανάθεση αφού στο αναλυτικό του πρόγραμμα του μαθήματος Εφαρμογές Πληροφορικής αναφέρεται  ότι οι μισές ώρες θα πρέπει να διατεθούν για την πραγματοποίηση εργασιών.  Μάλιστα οι περισσότεροι συνάδελφοι θεωρώ ότι έκαναν τέτοιες εργασίες.
Στο λύκειο είναι το μοναδικό μάθημα που αναφέρεται σε εργασίες.

Προσωπικά προτιμώ τις ώρες των εργασιών απο ένα 2-ώρο στην Α Λυκείου.

P.Tsiotakis

πονηρό Βαγγέλη  ;)
είναι και οι ώρες project που έγιναν στην πληροφορική στο Γυμνάσιο

poursali

καλά τα project, αλλά σε τι αντικείμενο; κάτι μου μυρίζει εδώ για διαθεματικό όπου η πληροφορική θα είναι απλά το εργαλείο και όχι ο στόχος... επίσης για να έγιναν τόσα λάθη στις ώρες στα αθροίσματα κλπ μάλλον το σχέδιο έχει επεξεργαστεί πολλάκις τελευταία - πράγμα ίσως ελπιδοφόρο για εμάς.. ίσως κάποια πράγματα να είναι ρευστά ακόμη
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

fof

Παράθεση από: Vangelis στις 28 Μαρ 2011, 11:27:59 ΜΜ
Θεωρώ ότι το μάθημα του project μας ανήκει σε πρώτη ανάθεση ......Μάλιστα οι περισσότεροι συνάδελφοι θεωρώ ότι έκαναν τέτοιες εργασίες.
Στο λύκειο είναι το μοναδικό μάθημα που αναφέρεται σε εργασίες.

Προσωπικά προτιμώ τις ώρες των εργασιών απο ένα 2-ώρο στην Α Λυκείου.


Σε περίπτωση που δώσουν σημασία στις προτιμήσεις μας, εγώ προτιμώ..

Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ  ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΤΗΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ

Keep Growing

 
Παράθεση από: ptsiotakis στις 28 Μαρ 2011, 11:32:55 ΜΜ
πονηρό Βαγγέλη  ;)
είναι και οι ώρες project που έγιναν στην πληροφορική στο Γυμνάσιο

Αυτό όμως δε λέγεται Πληροφορική, όπερ σημαίνει ότι είναι διεκδικήσιμο από άλλες ειδικότητες, είτε τώρα είτε στο μέλλον.
Είναι από τη φύση του διαθεματικό αντικείμενο διδασκαλίας.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

pgrontas

Και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να προτιμήσουμε αυτόνομο μάθημα, σε σχέση με το project. Μπορεί να μην είναι καλύτερο για τις ώρες μας και να είναι πιο μακρινός στόχος με βάση τα νέα δεδομένα, αλλά είναι καλύτερο για την επιστήμη μας.

Νομίζω ότι ο πιθανότερος λόγος που δεν θέλει το υπουργείο μάθημα γενικής παιδείας πληροφορικής στην Α' Λυκείου είναι το ότι θα πρέπει να σπάσουν τα τμήματα, όπως γίνεται στο Γυμνάσιο, κάτι που θα οδηγήσει σε διπλασιασμό των ωρών για τους πληροφορικούς.
Αυτό, πρέπει να μπορούμε να το υπερβούμε κάπως. Ίσως αν προτείναμε μόνο θεωρητικό μάθημα (πχ. λειτουργικά + δίκτυα);

Επιπλέον νομίζω ότι σε ό,τι αφορά την Α' Λυκείου το προσχέδιο που έχει το esos είναι το αληθινό, γιατί εξηγεί πειστικά την αδιαλλαξία του υπουργείου στο να υπάρξει μάθημα επιλογής πληροφορικής στην Α' Λυκείου. Έσπαγα το κεφάλι μου τόσες μέρες, γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό, αλλά η απάντηση αποδείχθηκε απλή; Η πληροφορική δεν μπορεί να είναι μάθημα επιλογής στην Α, γιατί δεν υπάρχουν μαθήματα επιλογής.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

poursali

ποιος θα το περίμενε ότι με τόση αύξηση ωρών στο ωρολόγιο πρόγραμμα δεν θα υπήρχε χώρος για την Πληροφορική.

τι μπορούμε να κάνουμε σε περίπτωση που δεν νιώσουμε ούτε στο ελάχιστο ικανοποιημένοι;

νομίζω τα επιχειρήματά μας είναι λογικά και συμφωνούμε, τι θα κάνουμε όμως σε περίπτωση που;

πως μπορούμε να κινηθούμε αναφορικά με αποχή από διάφορα καθήκοντα - ακόμα και από τα μαθήματά μας αλλά να είμαστε 100% νομικά καλυμμένοι ώστε να συμμετάσχουν όσο το δυνατόν περισσότεροι
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Νομικά καλυμμένος δεν είναι κανένας αγώνας διεκδίκησης Κωστή. Πάντα θα βρήσκουν τρόπους να τον βγάλουν παράνομο και να στρέψουν τον κόσμο ενάντια στους αγωνιστές.
Το ζήτημα για μένα είναι άν έχουμε τους καρπούς του φυτού παπαγια ( http://search.avg.com/?q=%cf%80%ce%b1%cf%80%ce%b1%ce%b3%ce%b9%ce%b1&d=4d4bd0e1&tp=chrome&v=6.103.018.001&l=el&i=26) για να αντιδράσουμε και να αγωνιστούμε, παρόλο τον γκεμπελοπόλεμο που θα μας κάνουν.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

fof

Παράθεση από: pgrontas στις 28 Μαρ 2011, 11:41:50 ΜΜ
.....
Νομίζω ότι ο πιθανότερος λόγος που δεν θέλει το υπουργείο μάθημα γενικής παιδείας πληροφορικής στην Α' Λυκείου είναι το ότι θα πρέπει να σπάσουν τα τμήματα, όπως γίνεται στο Γυμνάσιο, κάτι που θα οδηγήσει σε διπλασιασμό των ωρών για τους πληροφορικούς.
Αυτό, πρέπει να μπορούμε να το υπερβούμε κάπως. Ίσως αν προτείναμε μόνο θεωρητικό μάθημα (πχ. λειτουργικά + δίκτυα);
.....

καλή η σκέψη σου...

Παράθεση από: poursali στις 28 Μαρ 2011, 11:51:53 ΜΜ
πως μπορούμε να κινηθούμε αναφορικά με αποχή από διάφορα καθήκοντα - ακόμα και από τα μαθήματά μας αλλά να είμαστε 100% νομικά καλυμμένοι ώστε να συμμετάσχουν όσο το δυνατόν περισσότεροι

θεωρώ πως μόνο η ΟΛΜΕ έχει νομική υπόσταση ώστε να μπορεί να μας καλύψει

sman

Τι είχαμε...

1.   Στο σχολείο μου έκανε τεχνολόγος το μάθημα της τεχνολογίας επικοινωνιών (-6 ώρες)
2.   Είχαμε 3 τμήματα επιλογής Α Λυκείου
3.   2 τμήματα επιλογής Β Λυκείου
4.   3 τμήματα επιλογής Γ Λυκείου
5.   3 τμήματα κατευθύνσεων Γ Λυκείου

Συνολικά 6 + 4 + 6 + 6 = 22 ώρες...

Τι θα έχουμε...

1.   3 τμήματα Β Λυκείου
2.   2 τμήματα επιλογής Β Λυκείου
3.   1 τμήματα επιλογής Γ Λυκείου (ακραίο...)
4.   3 τμήματα κατευθύνσεων Γ Λυκείου

Συνολικά 9 + 6 + 4 + 9 = 24 ώρες... :-\