Γενικό Λύκειο > Δομή ακολουθίας

ΕΙΝΑΙ ΑΡΤΙΟΣ? Η ΕΙΝΑΙ ΑΚΈΡΑΙΟΣ? ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝ...

(1/3) > >>

eleni_p:
Καλησπέρα,

κάποιοι μαθητές μου έφεραν μια άσκηση που τους έβαλαν στο σχολείο, κάτι σχετικό με το να βρουν αν μια μεταβλητή είναι άρτια ή περιττή, και να βρουν αν μια μεταβλητή είναι ακέραια ή πραγματική και το δεκαδικό μέρος, χωρίς να χρησιμοποιήσουν την εντολή αν. Εγώ δεν βρίσκω λύση (αν οι μαθητές μου μετέφεραν σωστά την άσκηση γιατί και τα παιδιά δεν ήταν σίγουρα - ούτε λύθηκε στην τάξη). Γνωρίζει κάποιος αν λύνεται και πως;

Ευχαριστώ,
Ελένη

alkisg:
άρτια <- αριθμός mod 2 = 0

Αντίστοιχα και οι άλλες...

eleni_p:
Ευχαριστώ, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου έτσι. Το αν είναι δεκαδικός μπορεί να λυθεί χωρίς τη συνάρτηση Α_Μ(Χ)?

elenitaaaaa:
Πως θα βρεις ΑΝ ειναι κατι χωρις τη χρηση της ΑΝ??
Η ασκηση μαλλον ειναι αυτη : Να γράψετε αλγόριθμο σε ΓΛΩΣΣΑ για τα παρακάτω προβλήματα:
a.   Εισαγωγή αριθμού ακέραιου και έλεγχος αν είναι άρτιος ή περιττός
b.   Εισαγωγή πραγματικού αριθμού και έλεγχος αν  ανήκει στους ακεραίους ( πρέπει το ακέραιο μέρος του να είναι ίδιο με την τιμή του αριθμού)

Σπύρος Δουκάκης:

--- Παράθεση από: elenitaaaaa στις 10 Οκτ 2011, 10:52:43 μμ ---Εισαγωγή πραγματικού αριθμού και έλεγχος αν  ανήκει στους ακεραίους ( πρέπει το ακέραιο μέρος του να είναι ίδιο με την τιμή του αριθμού)

--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτό που έχεις γράψει είναι το κριτήριο, το οποίο μπορείς να το εκχωρήσεις σε λογική μεταβλητή όπως ήδη ειπώθηκε

--- Παράθεση από: alkisg στις 10 Οκτ 2011, 04:04:27 μμ ---άρτια <- αριθμός mod 2 = 0

--- Τέλος παράθεσης ---

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση