Πρόβλημα με το Pro/Engineer

Ξεκίνησε από kermit, 02 Δεκ 2009, 10:47:17 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kermit

Λοιπον.....θελω κι εγω τα φωρα σας ρε παιδια. Κατ αρχας καλημερα. Τοποθετησα ασυρματο router και καρτα ασυρματου δικτυου για συνδεση στο internet. Μεχρι εδω ολα καλα. Το θεμα ειναι οτι το pc μου ειχε ηδη μια καρτα ethernet on board. Την συγκεκριμενη την χρησιμοποιουσε ενα σχεδιαστικο προγραμμα και μονο , που ηταν στις απαιτησεις του συστηματος. Τωρα λοιπον , μετα την εγκατασταση της ασυρματης καρτας , δεν μου τρεχει το σχεδιαστικο προγραμμα γιατι προφανως παιρνει την ethernet adress της νεας καρτας. Αυτο το διαπιστωσα γιατι αν εγκαταστησω τη νεα καρτα , και δεν κανω επανεκκινηση του η/υ το προγραμμα τρεχει μια χαρα. Αν κανω ομως επανεκκινηση δεν τρεχει. Μπορει καποιος να με βοηθησει ?

Ευχαριστω

alkisg

Αν το πρόβλημα είναι στην ethernet address, τότε μπορείς να ανταλλάξεις τις ethernet διευθύνσεις των δύο καρτών: http://www.howtogeek.com/howto/ubuntu/change-your-network-card-mac-address-on-ubuntu/
Αν θες όμως πες και λεπτομέρειες για το ποιο πρόγραμμα είναι κτλ, γιατί εμένα μου φαίνεται για bug σε κάποιο script του...

kermit

Alki ειναι το Pro/Engineer. Χρησιμοποιει floating license  αν σε βοηθαει αυτο. Οσον αφορα στο site που με παρεπεμψες δεν καταλαβα που ακριβως θα πρεπει να κανω αυτες τις αλλαγες. Πως θα φτασω δηλαδη σε αυτο το σταδιο των αλλαγων  ? Ακολουθωντας ποια διαδρομη-διαδικασιες ?

alkisg

Νόμισα ότι είχε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με τη MAC address, γι' αυτό σου πρότεινα το link με τις οδηγίες αλλαγής του. Αν όμως είναι θέμα license/προστασίας, τότε θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την εταιρεία που το πουλάει, ώστε να σου πουν πως θα μεταφέρεις το license...

kermit

Sto Ellada αυτο το προγραμμα το βρισκεις δωρεαν στο ιντερνετ κρακαρισμενο .
Αν το απεγκαταστησω και το ξαναεγκαταστηςω λες να παρει την διυθυνση της νεας καρτας η να μπλεξω χειροτερα ?

alkisg

Στο φόρουμ αυτό δεν ασχολούμαστε με cracks, κι ας είμαστε στο Ελλάντα...