ειναι λάθος;

Ξεκίνησε από ckabi, 04 Δεκ 2006, 12:17:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ckabi

Θα ήταν σωστός ένας αλγόριθμος της μορφής

Διάβασε ατ,ττ
Αν ατ<ττ τοτε
  Για ι απο ατ μεχρι ττ με_βημα 2
    εμφανισε ι
  Τελος_επανάληψης
Τελος_αν

Νομίζω δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα. Ρωτάω γιατί δεν το έχω δει σε κανένα βοήθημα να διαβάζει πχ την αρχική τιμή της δομής Για...απο..μεχρι
Εξάλλου αν το γράψουμε με την όσο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θέλω να το βάλω σε διαγώνισμα, αλλα ρωτάω πρώτα τη γνώμη σας...

nikosx

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα σε αυτό το τμήμα από τη στιγμή που και η ατ και η ττ και το βήμα έχουν τιμές.

Από εκεί και πέρα βέβαια ανάλογα με τις τιμές που θα δώσει κάποιος στις δύο μεταβλητές θα γίνουν και οι αντίστοιχες επαναλήψεις (Η Για θα κάνει τουλάχιστον μία επανάληψη αν ο αλγόριθμος μπεί μέσα στην επιλογή).

Το τμήμα αυτό θα λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο ακόμα και αν δεν υπήρχε η επιλογή αφού αν η ατ ήταν μεγαλύτερη από την ττ το Για δεν θα εκτελούσε καμία επανάληψη, εκτός από την περίπτωση βέβαια όπου ατ=ττ, όπου στην πρώτη περίπτωση (με την επιλογη) ο βρόγχος επανάληψης δεν θα εκτελεστεί ποτέ, ενώ στην δεύτερη περίπτωση (χωρίς το Αν) ο βρόγχος θα εκτελεστεί μία φορά εμφανίζοντας το περιεχόμενο της μεταβλητής ατ.

Νίκος Ξ.
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

EleniK

Δε νομίζω και εγώ ότι είναι λάθος το παραπάνω τμήμα αλγορίθμου.

Το Αν μάλιστα είναι απαραίτητο διότι απο τη στιγμή που έχεις θετικο βήμα στη Για θα πρέπει να ελέγχεται αν η αρχική τιμή είναι μικρότερη ή ίση της τελικής τιμής.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

petrosp13

Και μικρότερη να είναι της τελικής τιμής, με θετικό βήμα, δεν θα εκτελεστεί ο βρόγχος καμία φορά
Βγαίνει πολύ απλά αν μετατραπεί σε δομή "Όσο"
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

EleniK

Ναι εγώ απλά εννοούσα, ότι αν θέλουμε να εκτελεστεί, ο παραπάνω αλγόριθμος είναι σωστός με την Αν
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19