ο λαός δεν αντιδράει

Ξεκίνησε από stpdt, 07 Αυγ 2013, 12:11:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

#15

stpdt

#16
Παράθεση λόγων δικών μου, αλλά και λόγων κάποιων που έχουν παρόμοιες με εμένα απόψεις.
Αυτή ειναι η απάντηση σε αυτά που σας ρώτησα;

Καμιά εξήγηση θα δοθεί για την συντονισμένη στάση τόσο των διαχειριστών του στεκιού όσο και της ΠΕΚΑΠ;
Καμιά εξήγηση θα υπάρξει σχετικά με την παντελή απουσία δημόσιου πολιτικού φόρουμ οργάνωσης των πληροφορικών, εδώ και δύο χρόνια;

Ο πολιτικός ευνουχισμός, που μας φέρνει τώρα προ τετελεσμένων, δεν ήταν κατά την γνώμη μου τυχαίο γεγονός.

Κάποιοι (του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου) μπορεί να λειτούργησαν απο θυμό, ή κατά λάθος, και να έπαιξαν έτσι άθελά τους τον αρνητικό ρόλο τους στην τωρινή καταστροφή. Κάποιοι όμως άλλοι το είχαν προσχεδιάσει.  Ο αποπροσανατολισμός και η ύπνωση των συναδέλφων αυτά τα δύο χρόνια δεν ήταν τυχαία, και δεν μου το βγάζετε εμένα αυτό από το μυαλό μου.

alkisg

Παράθεση από: stpdt στις 07 Αυγ 2013, 08:49:38 ΜΜ
Καμιά εξήγηση θα δοθεί για την συντονισμένη στάση τόσο των διαχειριστών του στεκιού όσο και της ΠΕΚΑΠ;

mirtilo, επίτρεψέ μου μια ενημέρωση γιατί είσαι τελείως μα τελείως άσχετος όσον αφορά στο ιστορικό Στεκιού/ΠΕΚΑΠ κλπ.

Το Στέκι δημιουργήθηκε πριν 10+ χρόνια για την υποστήριξη του Διερμηνευτή της ΓΛΩΣΣΑΣ. Σχεδόν αμέσως όμως άλλαξε χαρακτήρα και έγινε εφ' όλης της ύλης, για οτιδήποτε αφορούσε τους Πληροφορικούς.
Πριν 3 χρόνια κάποιο στέλεχος της ΠΕΚΑΠ επικοινώνησε μαζί μας και ρώτησε αν μπορούν να χρησιμοποιούν το φόρουμ μας αντί να φτιάξουν δικό τους, μιας και ήδη οι περισσότεροι Πληροφορικοί ήταν γραμμένοι εδώ. Δεν είδαμε κάποιο πρόβλημα με αυτό και συμφωνήσαμε. Λεπτομέρεια ήταν δηλαδή, ούτε δημοσιότητα δόθηκε στο θέμα, ούτε σημαντικά παραπάνω μέλη έφερε στο Στέκι, ούτε σημαντικά παραπάνω μηνύματα.

Στην πορεία εμφανίστηκες εσύ και ένα άλλο troll που δεν θυμάμαι το username του, και αποδείξατε ότι στα συνδικαλιστικά και στα πολιτικά θέματα μπορούν να δημιουργηθούν προβλήματα όταν τα μέλη είναι ανώνυμα. Έτσι θελήσαμε να απαγορεύσουμε τις συζητήσεις που σας άρεσαν να τρολάρετε (ευτυχώς με τα εκπαιδευτικά θέματα δεν ασχολούσαστε), αλλά κολλήσαμε λίγο στο ότι κάποτε το Στέκι είχε χριστεί "επίσημο φόρουμ της ΠΕΚΑΠ", οπότε θα έπρεπε να επικοινωνήσουμε και με την ΠΕΚΑΠ πριν αποκλείσουμε από το φόρουμ κάποια κομμάτια από τη θεματολογία της.
Έτσι όντως επικοινωνήσαμε με το τότε ΔΣ της ΠΕΚΑΠ, και ανακαλύψαμε ότι δεν ήξεραν καν για τον τίτλο "επίσημο φόρουμ της ΠΕΚΑΠ". Και φυσικά δεν βρέθηκε κανένας πρόθυμος να παίξει το ρόλο του συντονιστή σε πίνακες όπου τρολάρουν ανώνυμα μέλη. Έτσι κλείσαμε τον πίνακα Γενική συζήτηση για να σταματήσεις να ενοχλείς τον κόσμο.

Συμπεράσματα:
1) Η ΠΕΚΑΠ ελάχιστα επηρέασε το φόρουμ, απορώ γιατί έχεις κολλήσει με αυτό το συμβάν.
2) Το πρόβλημα με τη Γενική συζήτηση ήταν ότι τρόλαρες εσύ. Αυτό στη γενική περίπτωση λύνεται απαιτώντας επωνυμία, είτε π.χ. δίνοντας πρόσβαση μόνο σε όσους έχουν λογαριασμό teacher@sch.gr, είτε αφήνοντας την ΠΕΚΑΠ να οργανώσει τις συνδικαλιστικές συζητήσεις όπως αυτή θέλει σε δικό της χώρο και με δικό της authentication (και αυτό ήταν που κάναμε). Στο τι τελικά έκαναν και πόσο καλά το πέτυχαν, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με αυτούς, όχι με τους εδώ διαχειριστές.
3) Δεν έχω καν καταλάβει για ποιον "προσχεδιασμό" λες, ένα απλό φόρουμ είμαστε. Αλλά δεν με ενδιαφέρει καν να μας εξηγήσεις τι θεωρίες συνωμοσίας έχεις στο μυαλό σου, έχουμε σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε, σταμάτα πια να τρολάρεις, μας τρως πολύτιμο χρόνο και κόπο.

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: petrosp13 στις 07 Αυγ 2013, 11:00:31 ΜΜ
Και πολύ ασχολήθηκες

Καίγεται το σπίτι μας και αντί να το σώσουμε, ασχολούμαστε με αόριστες κατηγορίες. Όταν και αν καταφέρουμε να σβησουμε τη φωτιά, τότε ας πλακωθουμε για το ποιος έφταιξε...Αν συνεχίσουμε να χαλάμε τη φαιά ουσία μας σε μ#€%&%ς , τότε η φωτιά θα τα κάψει όλα. Οποιος έχει παραιτηθεί της προσπάθειας, το κουβαδάκι του και σ άλλη παραλία...

stpdt

#20
Παράθεση από: alkisg στις 07 Αυγ 2013, 09:41:24 ΜΜ

2) Το πρόβλημα με τη Γενική συζήτηση ήταν ότι τρόλαρες εσύ. Αυτό στη γενική περίπτωση λύνεται απαιτώντας επωνυμία, είτε π.χ. δίνοντας πρόσβαση μόνο σε όσους έχουν λογαριασμό teacher@sch.gr, είτε αφήνοντας την ΠΕΚΑΠ να οργανώσει τις συνδικαλιστικές συζητήσεις όπως αυτή θέλει σε δικό της χώρο και με δικό της authentication (και αυτό ήταν που κάναμε). Στο τι τελικά έκαναν και πόσο καλά το πέτυχαν, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με αυτούς, όχι με τους εδώ διαχειριστές.



Στην υποθετική περίπτωση που ξέρω την διεύθυνση, το τηλέφωνο , και έχω καταγράψει τα λόγια ενός παρασκηνιακού, μπορώ ως επώνυμος να τα παρουσιάσω εδώ; Ακόμα περισσότερο, μπορείς εσύ ως επώνυμος υπεύθυνος σε αυτό το φόρουμ, να τα αφήσεις να υπάρχουν εδώ μέσα, για να ενημερώνεται ο κόσμος για το ύπουλο παρασκήνιο, και για το παιχνίδι που (στην υποθετική αυτή περίπτωση) παίχτηκε πίσω από τις πλάτες μας; Η απάντηση είναι όχι και στα δύο, γιαυτό και η ανωνυμία είναι χρήσιμη.

Το που θα υπάρχει αυτό το ανώνυμο πολιτικό σαιτ, νομίζω είναι χρέος της ΠΕΚΑΠ να το δημιουργήσει. Αν εσύ δεν θες να σηκώσεις το βάρος (σεβαστό), τουλάχιστον θα πρέπει ΕΜΦΑΝΩΣ να ανακατευθύνεις την εδώ κοινότητα προς ένα τέτοιο σαίτ, όπου θα μπορεί να υπάρχει μια έξω από τα δόντια πολιτική συζήτηση, με καταγελίες και ονόματα και όχι αόριστα.

Αν δεν το κάνεις, τότε ο ρόλος σου εξακολουθεί να είναι έντονα απολιτικ. Ακόμα χειρότερα ο ρόλος σου μπορεί να χαρακτηριστεί πυροσβεστικός και προστατευτικός προς τους παρασκηνιακούς. Οι οποίοι, από την μυρουδία και μόνο, υποπτευόμαστε ότι υπάρχουν ανάμεσά μας. Αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζουν όλοι (ακόμα) τα ονόματά τους. Αν δεν ξεβρωμίσει ο τόπος από τους παρασκηνιακούς αντιπρόσωπους που μας προδίδουν θα μας διώξουν στο τέλος, όχι μόνο από το λύκειο, αλλά και από το γυμνάσιο και από το δημοτικό και το νηπιαγωγείο.

petrosp13

Δηλαδή, για να καταλάβω, αυτό που λες είναι Πως το παιχνίδι είναι στημένο κι από πριν ξεπούλημενο από αυτούς που υποτίθεται οτι εκφράζουν τα συμφέροντα των πληροφορικών; γιατί να στήσει κάποιος αντιπρόσωπος μια τέτοια δουλειά;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Διαβάζω και νοιώθω οτι ειμαι σε άλλο κοσμο. Βιώνω τελείως διαφορετικά τα δρώμενα 10 μέρες τωρα...και θα ασχοληθώ με εκείνα τωρα

Μπορείς να γράψεις ανώνυμα στο Facebook, στην ομάδα της πεκαπ (και τουλαχιστον άλλες 3) μάλιστα 2 ομάδες έχουν απο 1000 μέλη

Ασε τα σενάρια περί λογοκρισιας και συνωμοσίας. Στο στέκι θα βρεις ανθρώπους που δίνουν χρόνο στην κοινότητα (ομάδα), μιλάω για το στέκι έτσι;  ;)


Φιλικά

stpdt

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 07 Αυγ 2013, 11:54:53 ΜΜ
Μπορείς να γράψεις ανώνυμα στο Facebook,

Ανώνυμα στο facebook;
Να γελάσω;

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 07 Αυγ 2013, 11:54:53 ΜΜ
Μπορείς να γράψεις ανώνυμα στην ομάδα της πεκαπ (και τουλαχιστον άλλες 3) μάλιστα 2 ομάδες έχουν απο 1000 μέλη

ποιές είναι αυτές οι ομάδες;
url;

petrosp13

δεν μπορείς να φτιάξεις fake λογαριασμό όπως εδώ;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

stpdt

#25
Παράθεση από: petrosp13 στις 07 Αυγ 2013, 11:53:37 ΜΜ
Δηλαδή, για να καταλάβω, αυτό που λες είναι Πως το παιχνίδι είναι στημένο κι από πριν ξεπούλημενο από αυτούς που υποτίθεται οτι εκφράζουν τα συμφέροντα των πληροφορικών; γιατί να στήσει κάποιος αντιπρόσωπος μια τέτοια δουλειά;

Η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι αντίστροφη, και εξάγεται με ερώτημα.

Γιατί οι αντιπρόσωποι δεν στήνουν ένα σαιτ, όπου οι επώνυμοι που αποτελούν τα μέλη της ΠΕΚΑΠ θα μπορούν μέσω ψήφου να δινουν ρητές εντολές στους αντιπροσώπους για το τι είναι υποχρεωμένοι να λένε και να κάνουν;

Γιατί οι όποιοι αντιπρόσωποι συνεχίζουν να παίζουν κρυφτούλι με την δημοκρατία; Γιατί συνεχίζουν να λειτουργούν όπως οι ίδιοι θέλουν, δηλαδή να αδρανούν όποτε θέλουν, και να δρουν αυθαίρετα (συχνά μάλιστα ως κρυφο-φασίστες) πάλι όποτε γουστάρουν;

alkisg

Παράθεση από: stpdt στις 07 Αυγ 2013, 11:29:03 ΜΜ
Στην υποθετική περίπτωση που ξέρω την διεύθυνση, το τηλέφωνο , και έχω καταγράψει τα λόγια ενός παρασκηνιακού, μπορώ ως επώνυμος να τα παρουσιάσω εδώ; Ακόμα περισσότερο, μπορείς εσύ ως επώνυμος υπεύθυνος σε αυτό το φόρουμ, να τα αφήσεις να υπάρχουν εδώ μέσα, για να ενημερώνεται ο κόσμος για το ύπουλο παρασκήνιο, και για το παιχνίδι που (στην υποθετική αυτή περίπτωση) παίχτηκε πίσω από τις πλάτες μας;

Δεκτό. Περιμένουμε λοιπόν να πεις το ονοματεπώνυμό σου και το σχετικό παρασκήνιο του φόρουμ στο οποίο αναφέρεσαι.
Σε αντίθετη περίπτωση θα αποδειχτεί για μια ακόμα φορά ότι το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να τρολάρεις.

Παράθεση από: stpdt στις 08 Αυγ 2013, 12:11:15 ΠΜ
Γιατί οι αντιπρόσωποι δεν στήνουν ένα σαιτ, όπου οι επώνυμοι που αποτελούν τα μέλη της ΠΕΚΑΠ θα μπορούν μέσω ψήφου να δινουν ρητές εντολές στους αντιπροσώπους για το τι είναι υποχρεωμένοι να λένε και να κάνουν;

Έχουν φτιάξει. Ρώτα την ΠΕΚΑΠ για λεπτομέρειες. Και σταμάτα επιτέλους να χρησιμοποιείς το Στέκι ως anonymizer για μπηχτές στους "αντιπροσώπους της ΠΕΚΑΠ". Πάρ' τους τηλέφωνο και πείτε τα απευθείας, ή υπέβαλλε τις προτάσεις σου για το πώς θα έπρεπε να λειτουργεί η ΠΕΚΑΠ στους χώρους επικοινωνίας της, εδώ είναι εκτός θέματος του φόρουμ.

stpdt

#27
Παράθεση από: alkisg στις 08 Αυγ 2013, 07:38:19 ΠΜ
Δεκτό. Περιμένουμε λοιπόν να πεις το ονοματεπώνυμό σου και το σχετικό παρασκήνιο του φόρουμ στο οποίο αναφέρεσαι.
Σε αντίθετη περίπτωση θα αποδειχτεί για μια ακόμα φορά ότι το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να τρολάρεις.

Δεν γνωρίζω αν υπήρχε εδώ μέσα παρασκήνιο σχετικά με την φίμωση του ελεύθερου και χωρίς λογοκρισία πολιτικού λόγου. Οι ευθύνες είναι περισσότερο στην πεκαπ, η οποία όρισε ένα ελεύθερο (και ουδέτερο και μη ελεγχόμενο από την πεκαπ) πολιτικό φόρουμ κάποτε (αυτό εδώ), και όταν το φόρουμ έκλεισε (για τους χ-y λόγους) δεν το αντικατέστησε. Οι ευθύνες των διαχειριστών του φόρουμ σου είναι μικρές, και το μόνο που μπορούν να "κατηγορηθούν" είναι για απολιτικ σταση.

Παράθεση από: alkisg στις 08 Αυγ 2013, 07:38:19 ΠΜ
Έχουν φτιάξει. Ρώτα την ΠΕΚΑΠ για λεπτομέρειες. Και σταμάτα επιτέλους να χρησιμοποιείς το Στέκι ως anonymizer για μπηχτές στους "αντιπροσώπους της ΠΕΚΑΠ". Πάρ' τους τηλέφωνο και πείτε τα απευθείας, ή υπέβαλλε τις προτάσεις σου για το πώς θα έπρεπε να λειτουργεί η ΠΕΚΑΠ στους χώρους επικοινωνίας της, εδώ είναι εκτός θέματος του φόρουμ.

Καιρός να αναθεωρήσεις λίγο την θεματολογία του φόρουμ, έστω και προσωρινά μέχρι να (και αν) καταφέρουμε να ξεφύγουμε από την καταστροφή που μας ετοιμάζανε μεθοδικά όλα αυτά τα χρόνια. Εξακολουθείς να είσαι έντονα απολιτίκ. Μπορεί να είμαι εκτός θέματος , σε λίγο όμως μπορεί και ολόκληρο το φόρουμ να είναι εκτός θέματος, αφού δεν θα υπάρχει η πληροφορική στο λύκειο.

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 07 Αυγ 2013, 11:54:53 ΜΜ
Μπορείς να γράψεις ανώνυμα στην ομάδα της πεκαπ (και τουλαχιστον άλλες 3) μάλιστα 2 ομάδες έχουν απο 1000 μέλη

ποιές είναι αυτές οι ομάδες;
url;

P.Tsiotakis


Gnirut

@stpdt
Αδερφέ θα έχεις γράψει ίσα με 2000 λέξεις κείμενο εδώ μέσα τις τελευταίες μέρες, σε παρακαλώ κάνε μια περίληψη να καταλάβουμε τι ουσιώδες λες τέλος πάντων γιατί εγώ το μόνο που καταλαβαίνω είναι ανούσια φλυαρία (a.k.a. trolling).

Παρατήρηση 1:
Καλό θα ήταν τα "συνδικαλιστικά" μας να ήταν σε κάποιο άλλο forum εκτός του mysch.gr. Εδώ μπαίνουν και μαθητές να διαβάσουν για τα μαθήματα, δεν χρειάζεται να γελάνε με τα "εσώψυχά" μας.

Παρατήρηση 2:
Αυτό το forum που θα είναι εκτός του mysch.gr δεν χρειάζεται να είναι οπωσδήποτε στο facebook.com. Έλεος δηλαδή, το πρωί να διδάσκουμε για "ιδιωτικότητες" και "ασφάλειες προσωπικών δεδομένων" και το βράδυ να πηγαίνουμε να τα χαρίζουμε στο facebook;...

Παρατήρηση 3 (περί ανωνυμίας):
Εϊναι απορίας άξιον, με δεδομένή την επερχόμενη αξιολόγηση και το νέο πειθαρχικό, τι στο καλό ουσιώδες μπορεί να γράψει κανείς δημόσια και επωνύμως χωρίς να έχει ...αυτοκτονικές διαθέσεις.