Οδηγός εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 12.04 LTSP/sch-scripts/epoptes

Ξεκίνησε από alkisg, 25 Ιουν 2012, 01:48:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bobptz

Εντάξει, υπάρχει native tool μέσα από τα windows.  Το θέμα είναι μην έγινε ζημία.  Πάντως εκτός από το error του PM, όλα δουλεύουνε καλά.

zaspan

Καλησπέρα...

Έχω εγκαταστήσει από τον Σεπτέμβρη το ltsp και όλα δούλευαν μια χαρά.... Βέβαια οι 2 κάρτες γραφικών που είχα δε μπορούσαν να συνεργαστούν, οπότε κάθε φορά που ήθελα το projector έβγαζα την οθόνη και όλα καλά...

Όταν επιχειρήσα να το κάνω χθες δεν έδειχνε ούτε η οθόνη ούτε o projector κάτι. Τώρα στην οθόνη εμφανίζεται το μήνυμα "the system is running in low-graphics mode" .

Και το χειρότερο όταν προσπάθησα να κάνω κάτι σαν su μου έλεγε πως ο κωδικός είναι λάθος...
Τι να κάνω?? :o

alkisg

Για το su:
Το Debian από προεπιλογής έχει password για το λογαριασμό του root, και έτσι προτρέπει τους χρήστες να κάνουν
su -
όταν θέλουν να εκτελέσουν κάτι ως διαχειριστές.

Το Ubuntu από προεπιλογής δεν έχει password για το λογαριασμό του root, δηλαδή δεν επιτρέπεται ο root να κάνει login, και έτσι προτρέπει τους χρήστες να κάνουν
sudo -i
όταν θέλουν να εκτελέσουν κάτι ως διαχειριστές.

Φυσικά και στις δύο περιπτώσεις μιλάω για τις προεπιλογές, αν π.χ. κάποιος σε Ubuntu θέλει να βάλει password στον λογαριασμό του root, δίνει sudo passwd και το βάζει.

Για τα γραφικά, μια ιδέα θα ήταν να μπεις σε recovery console, και από εκεί να κάνεις:
mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.bad
sync; reboot

Αν αυτό σου βγάλει ότι το αρχείο δεν βρέθηκε, μπες σε low graphics mode και έλα από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να το δούμε live.

zaspan

#153
Εκτέλεσα την εντολή και δε μπορώ να ξεκινήσω πάλι. Στο recovery δε μπορώ να μπώ γιατί όταν ανοίγει ο η/υ δεν έχει σήμα εισόδου και η οθόνη δε δείχνει τίποτα μέχρι να ξεκινήσει το ubuntu.

alkisg

Κράτα πατημένο το αριστερό Shift όταν ξεκινάει ο υπολογιστής για να εμφανιστεί το μενού του Grub2 (ή πάτα Esc).

Παράθεση από: https://help.ubuntu.com/community/Grub2
Hold down (right) SHIFT to display the menu during boot. In certain cases, pressing the ESC key may also display the menu.

Επίσης πρόσβαση στο σκληρό σου μπορείς να έχεις και με το live cd του Ubuntu.

zaspan

Το θέμα λύθηκε με τη βοήθεια φίλου που μου πρότεινε να βγάλω τη δεύτερη κάρτα που είχα βάλει μετά την εγκατάσταση του Ubuntu.
Προς το παρών όλα καλά...
:D

za√‘ag

Ισχύουν όλα αυτά αν εγκατασταθεί το Kubuntu 12.04.2 LTS αντί του Ubuntu;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Ο Επόπτης και τα sch-scripts υποστηρίζουν KDE, αλλά το LTSP όχι καλά.
Οπότε θα έχεις διάφορα προβλήματα με τους fat clients κλπ, αν δεν έχεις όρεξη να φας μέρες σε αντιμετώπιση προβλημάτων καλύτερα μην το προτιμήσεις.

amavidis

Καλησπέρα, σε σχολικό εργαστήριο με windows server 2003 δεν ξεκινάει καν το live cd με ένδειξη : ERROR mounting file systems. Η μόνη επιλογή είναι το reboot.
Κάποια βοήθεια;

alkisg

Μου ακούγεται για πρόβλημα διαβάσματος του CD, είτε επειδή το δισκάκι είναι κακογραμμένο είτε επειδή η συσκευή είναι προβληματική (π.χ. με λίγη σκόνη στο ματάκι του laser, μερικά CD μετά τα διαβάζει και μερικά όχι).

Αν στην εντελώς αρχική οθόνη του CD πατήσεις π.χ. κάτω βελάκι, βγαίνει ένα μενού από όπου μπορείς να διαλέξεις "Έλεγχος CD για ελαττώματα".
Άλλος τρόπος είναι να γράψεις το CD σε ένα USB stick, ακολουθώντας για παράδειγμα αυτόν τον οδηγό:
http://www.ubuntu.com/download/desktop/create-a-usb-stick-on-windows

Άλλη επιλογή είναι να βάλεις για λίγο το CD σε άλλον υπολογιστή, και μετά να ξεκινήσεις τον server μέσω δικτύου:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2525.0

amavidis

Επανέρχομαι στο θέμα της εγκατάστασης στον server του εργαστηρίου. Εχω κατεβάσει το απλό (χωρίς μαθήματα) iso. Στην εκκίνηση παίρνω σφάλμα "EDD. Error 0c00 reading sector 354767. No DEFAULT or UI configuration directive found! Boot: "

Το σφαλμα επιμένει είτε με εγκατάσταση από το ISO είτε μετά από κάψιμο σε DVD.

Όποια βοήθεια αποδεκτή..

amavidis

Update στο πρόβλημά μου. Μάλλον έχει να κάνει με πρόβλημα στο ίδιο το iso όπως κατεβαίνει μέσω firefox κτλ. Το ξανακατέβασα με FDM Και παίζει ΟΚ σε Virtual Box. Μένει βέβαια η δοκιμή στον server.


amavidis

Καλημερα και πάλι,

μετά από τα προβλήματα με το iso αρχείο η εγκατάσταση έγινε κανονικά αλλά έχουμε το εξής πρόβλημα: Οι client δεν μπουταρουν στο δίκτυο. Αντίθετα οι ίδιοι client μπουτάρουν κανονικά σε άλλο LTSP που τρεχει σε virtual box.

Εχουμε στατική διεύθυνση (την  x.x.x.10) και έχουμε ηδη κανει reboot.

Καμιά βοήθεια;

alkisg

Δοκίμασε λίγο αυτήν την εντολή στο server:
sudo ltsp-config dnsmasq --overwrite

babpap

Καλημέρα, να ρωτήσω σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω στους clients. Εμφανίζεται το initramfs και δεν προχωράει η διαδικασία login. Έκανα update τον server και δεν γνωρίζω αν θα πρέπει να κάνω κάτι για να δει τους client. Ευχαριστώ