Αφαιρέστε το indicator-application

Ξεκίνησε από alkisg, 17 Μαρ 2019, 09:25:33 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Όσοι έχετε Ubuntu 12.04 ή 18.04, ΑΛΛΑ ΟΧΙ όσοι έχετε 16.04, προτείνω να τρέξετε την παρακάτω εντολή:

Κώδικας: Bash
sudo apt-get purge --auto-remove indicator-application


Αυτό το πακέτο μερικές φορές προκαλεί διπλά εικονίδια (π.χ. του δικτύου) στον πίνακα εφαρμογών (panel), και ίσως να προκαλεί και την κατάρρευσή του.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/indicator-application/+bug/1819103

ilias_s

Thanks!

Ήταν λίγο εκνευριστικό αυτό με το διπλό εικονίδιο δικτύου γιατί νόμιζα πως εγώ προκάλεσα αυτό το "πρόβλημα".

jim_katsar

Το ίδιο και εγώ!
Ευχαριστούμε

Δημήτρης Γκίνης

Η αφαίρεση του indicator-application στην περίπτωσή μου (18.04) προκάλεσε το εξής:
Εξαφανίστηκε τελείως το εικονίδιο δικτύου (που ναι, ήταν διπλό) όπως και το εικονίδιο του dropbox.
Επαναεγκαθιστώντας το indicator-application το εικονίδιο δικτύου επανήλθε (προς το παρόν μονό, πιθανότατα κάποια στιγμ'η θα εμφανιστεί και πάλι διπλό) καθώς και το εικονίδιο του dropbox

alkisg

#4
Ξαναβγάλ' το και δοκίμασε:
setsid /usr/share/sch-scripts/reset-panel
Με καθαρό panel, δεν φαίνεται το dropbox;
Δηλαδή πιθανολογώ ότι έχουν χαλάσει οι ρυθμίσεις του panel σου και ότι δεν είναι γενικότερο πρόβλημα.
(δεν έχω dropbox για να δοκιμάσω, αλλά νομίζω ότι το εικονίδιο του pidgin χρησιμοποιεί την ίδια (παλιά) τεχνολογία για να εμφανιστεί, και σε μένα φαίνεται κανονικά)

edit: το δοκίμασα σε μια εικονική μηχανή και το εικονίδιο του dropbox φαίνεται κανονικά ακόμα και αφού έχει αφαιρεθεί το indicator-application. Κάτι έχεις χαλασμένο στις ρυθμίσεις του panel σου, κάν' του ένα reset.

Δημήτρης Γκίνης

To setsid /usr/share/sch-scripts/reset-panel επιστρέφει
(mate-panel:3818): GLib-GObject-CRITICAL **: 22:08:47.530: g_object_unref: assertion 'G_IS_OBJECT (object)' failed

Τεσπα, παράτα το βρε Άλκη, δεν έγινε και τίποτα....

alkisg

Αυτό το μήνυμα είναι "φυσιολογικό", δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

za√‘ag

Μετά την εντολή πρέπει να κάνουμε δημοσίευση εικ. δίσκου;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Καλύτερα ναι, για να το πάρουν και οι clients.