Πανελλαδικές 2011

Ξεκίνησε από Snipergr, 17 Μαΐου 2011, 02:30:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ma8hths

Παράθεση από: jginis στις 28 Μαΐου 2011, 02:51:53 ΜΜ
Εφόσον το αντικείμενο του βιβλίου είναι ουσιαστικά η Turbo Pascal, ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ!

Το ποσό, το συνολικό ποσό και ο μέσος όρος πρέπει να είναι πραγματικοί αριθμοί εφόσον μιλάμε για λεφτά, οι άλλες δύο μεταβλητές είναι μετρητές οπότε ο INTEGER μας εξυπηρετεί.
Για το ποσό ο τύπος REAL είναι ικανοποιητικός. Τώρα όσο αφορά το συνολικό ποσό και κατ' επέκταση το μέσο όρο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο τύπος DOUBLE.

Συγχωρέστε μου το λάθος, ήμουν σε σύγχυση και δεν είχα διαβάσει καλά την εκφώνηση :)

Πόσες μονάδες θα μου κόψει γιαυτό;

Τσάμπα μονάδες, παει το 100...  :'(  :'(

Ιωάννης Γκίνης

Λυπάμαι για το 100, σου εύχομαι να είναι το μοναδικό σου λάθος.

tallis

Παράθεση από: jginis στις 28 Μαΐου 2011, 02:45:14 ΜΜ
program Test;

function GetValueOk(var Value: Integer): Boolean;
begin
  Write('Δώσε μια ακέραια τιμή >100: ');
  Readln(Value);
  GetValueOk := Value > 100;
end;

var
  Value: Integer;

begin
  repeat
  until GetValueOk(Value);
end.


Ας μου επιτραπεί να πω πως το δ του Α1 είναι Λάθος (διατύπωσης τουλάχιστον) κατά την ταπεινή μου γνώμη

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο για οι ασάφειες και τα λάθη του βιβλίου προκαλούν σύγχυση.
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

port67

Παδιά για τα σωστό-λάθος έχω δεί μέχρι στιγμής διάφορες παραλλαγές. Έχω δει : Λ-Σ-Λ-Σ-Λ........ Σ-Λ-Λ-Σ-Σ...........Λ-Σ-Λ-Σ-Σ........... Ξέρει κάποιος στα σίγουρα να μας πεί τη σωστή ακολουθία; Το τελευταίο δεν θα έπρεπε να είναι chr(x) για να είναι σωστό;

Επίσης στο ΘΕΜΑ Α στο Α4 αντί για Ακέραιος, Πραγματικός , Λογικός, Χαρακτήρας έβαλα Integer, Real, Boolean, char, τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

::)

petrosp13

ΛΣΛΣΛ
Σωστοί είναι οι τύποι που έβαλες
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Ιωάννης Γκίνης

Κοιτάω τα θέματα και δε μπορώ θα την πω την κακία μου  >:D
ΘΕΜΑ Β
Τί εκφώνηση θεέ μου;;; Ο ορισμός του κωμικοτραγικού  ;D

petrosp13

Ποιο είναι το πρόβλημα με την εκφώνηση;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Ιωάννης Γκίνης

#52
Τίποτα, απλά ξυπνά μέσα μου το τέρας https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3613.0 :)
Λίγη περισσότερη προσοχή στη δουλειά μας. Ας σεβαστούμε τα παιδιά, από αυτά περιμένουμε ένα καλύτερο αύριο· εφόσον βέβαια τους δώσουμε ό,τι πιο σωστό έχουμε, σήμερα.

iliasthes

Παράθεση από: port67 στις 28 Μαΐου 2011, 06:48:01 ΜΜ
Παδιά για τα σωστό-λάθος έχω δεί μέχρι στιγμής διάφορες παραλλαγές. Έχω δει : Λ-Σ-Λ-Σ-Λ........ Σ-Λ-Λ-Σ-Σ...........Λ-Σ-Λ-Σ-Σ........... Ξέρει κάποιος στα σίγουρα να μας πεί τη σωστή ακολουθία; Το τελευταίο δεν θα έπρεπε να είναι chr(x) για να είναι σωστό;
ΛΣΛΣΛ, έχει δίκιο ο συνάδελφος petrosp13

Ξανακοίταξα τα θέματα πριν λίγο και τα θεωρώ αρκετά αξιόλογα και μέσα στο πνεύμα του ΕΠΑΛ. Και τι δεν θα έδινα να είχα και φέτος υποψήφιους μαθητές, θα ένιωθα πολύ χαρούμενος με τα αποτελέσματα τους. 

kavouras

Επιβεβαιώνω, τα τσέκαρα όλα μέσω στο βιβλίο, είναι Λ-Σ-Λ-Σ-Λ

jimmys01

Παράθεση από: petrosp13 στις 28 Μαΐου 2011, 06:54:54 ΜΜ
ΛΣΛΣΛ
Σωστοί είναι οι τύποι που έβαλες

Θα συμφωνήσω και εγω.