Προτεραιότητα πράξεων

Ξεκίνησε από natso, 29 Απρ 2011, 08:17:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

natso

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια από τις πράξεις and , xor , or , not προηγείται?

Ma8hths

Όπως λέει και στο βιβλίο σελ 75 υψηλότερη προτεραιότητα το and μετά or και xor.Ενοείτε o τελεστής not δίνει την αντίθετη τιμή  κατευθείαν
Παράγειγμα:  η παράσταση not (true and not true) or true xor false δίνει την τιμή true

natso


natso

Βασικά το βιβλίο λέει ότι οι τελεστές or και xor έχουν την ίδια προτεραιότητα... δηλαδή κάνω όποια θέλω πρώτη???

petrosp13

Από αριστερά προς τα δεξιά
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

spantoulis

Στη σελ 75 λέει ξεκάθαρα ότι ο τελεστής or έχει μικρότερη προτεραιότητα από τον τελεστή and
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

Sergio

Παράθεση από: Ma8hths στις 29 Απρ 2011, 10:00:28 ΜΜ
Όπως λέει και στο βιβλίο σελ 75 υψηλότερη προτεραιότητα το and μετά or και xor.

Για όσους συνηθίζουν τους "συμβολισμούς" για να ανακαλούν γνώση, η λέξη "Ναός" είναι ένα καλό "κλειδί" για να θυμούνται την προτεραιότητα των λογικών τελεστών:
Not
And
Or

Για όσους πάλι προτιμούν πιο «λογικούς» συνειρμούς, εξυπηρετεί η διαπίστωση πως:
- ο τελεστής της άρνησης (not) ισοδυναμεί με το αρνητικό πρόσημο που «συνοδεύει» την τιμή που τον ακολουθεί
- η πράξη της σύζευξης (με τελεστή το and) ισοδυναμεί με την πράξη του πολλαπλασιασμού αφού η ύπαρξη μιας μηδενικής (false) τιμής έχει ως αποτέλεσμα το μηδενισμό της παράστασης
- η πράξη της διάζευξης (με τελεστή το or) ισοδυναμεί με την πράξη της πρόσθεσης (φυσικών αριθμών) αφού η ύπαρξη μιας μηδενικής (true) τιμής έχει ως αποτέλεσμα μη μηδενική παράσταση
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

petrosp13

Παράθεση από: Sergio στις 30 Μαΐου 2011, 07:31:31 ΠΜ
Για όσους συνηθίζουν τους "συμβολισμούς" για να ανακαλούν γνώση, η λέξη "Ναός" είναι ένα καλό "κλειδί" για να θυμούνται την προτεραιότητα των λογικών τελεστών:
Not
And
Or

Ό χι
Κ αι
Η

Ο Και Η -->  ΟΚ (γιατί είμαστε Έλληνες χαχα)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Sergio

Παράθεση από: petrosp13 στις 30 Μαΐου 2011, 11:08:56 ΠΜ
Ό χι
Κ αι
Η

Ο Και Η -->  ΟΚ (γιατί είμαστε Έλληνες χαχα)

οκαίη  ;D ;D ;D

Φοβερό !!

Παρεπιμπτόντως .. η άχρηστη πληροφορία της ημέρας  ;)
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)