Συνεχείς επανεκκινήσεις στα ΧΡ ΗΟΜΕ

Ξεκίνησε από pthemis, 26 Οκτ 2012, 10:29:50 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pthemis

Το εργαστήριο του σχολείου μου έχει ΧΡ ΗΟΜΕ και Ubuntu. 

Τα ΧΡ επανεκκινούν συνεχώς αμέσως μετά την εμφάνιση του λογότυπου των windows (προλαβαίνει να κάνει 7 περάσματα η μπλε μπάρα κάτω από αυτό).

Ούτε από  ασφαλή λειτουργία δεν μπαίνουν. Την ασφαλή λειτουργία την επιλέγω από μενού στην αρχή όταν μου δίνει μήνυμα κακής προηγούμενης απενεργοποίησης.

Από την άλλη τα Ubuntu μπάινουν κανονικά.

Καμία εμπειρία;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

vigor

Παράθεση από: pthemis στις 26 Οκτ 2012, 10:29:50 ΠΜ
Το εργαστήριο του σχολείου μου έχει ΧΡ ΗΟΜΕ και Ubuntu. 

Τα ΧΡ επανεκκινούν συνεχώς αμέσως μετά την εμφάνιση του λογότυπου των windows (προλαβαίνει να κάνει 7 περάσματα η μπλε μπάρα κάτω από αυτό).

Ούτε από  ασφαλή λειτουργία δεν μπαίνουν. Την ασφαλή λειτουργία την επιλέγω από μενού στην αρχή όταν μου δίνει μήνυμα κακής προηγούμενης απενεργοποίησης.

Από την άλλη τα Ubuntu μπάινουν κανονικά.

Καμία εμπειρία;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνάδελφε ίσως μετά το λογότυπο να σου εμφανίζει και μια μπλε οθόνη η οποία εξαφανίζεται πολύ γρήγορα. Αν δεν είναι θέμα υλικού, κάτι το οποίο είναι πολύ πιθανό, δεδομένου ότι μπαίνει σε ubuntu το μηχάνημα, θα έχει καταστραφεί κάποιο από τα αρχεία του λειτουργικού συστήματος. Έχω αντιμετωπίσει επιτυχώς πολλές τέτοιες περιπτώσεις με χρήση του CD της έκδοσης Windows που τρέχει στον εκάστοτε υπολογιστή. Έτσι λοιπόν έχοντας το CD των XP Home (Ελληνική έκδοση προφανώς θα τρέχει στο μηχάνημα)

1. Θα εκκινήσεις τον υπολογιστή από αυτό αλλάζοντας τις ρυθμίσεις στο BIOS.
2. Από την στιγμή που μπεις στο πρόγραμμα εγκατάστασης θα πατήσεις το "r" ώστε να μπεις στην κονσόλα αποκατάστασης.
3. Στην μαύρη οθόνη που θα εμφανισθεί θα πατήσεις 1 και μετά enter.
4. Μετά σε περίπτωση που σου ζητηθεί κωδικός Administrator και αυτός δεν έχει ορισθεί, κάτι που στις περισσότερες εγκαταστάσεις συμβαίνει θα πατήσεις enter. Αν υπάρχει κωδικός και δεν τον γνωρίζεις, τότε πρέπει να κάνεις επανεγκατάσταση των XP(χωρίς format).
5. Η μαγική εντολή είναι η : chkdsk /r (με κενό πριν την κάθετο /) η οποία θα ελέγξει τα αρχεία των Windows στον σκληρό δίσκο και θα αποκαταστήσει όσα έχουν καταστραφεί (Η διαδικασία διαρκεί περί τα 45 λεπτά) .
6. Όταν τελειώσει θα εμφανισθεί και πάλι ο κέρσορας μετά το C:\ Windows όπου και θα γράψεις exit και πατώντας enter έπειτα θα γίνει επανεκκίνηση του υπολογιστή.
7. Μπαίνοντας στο BIOS και πάλι αλλάζεις την σειρά εκκίνησης των αποθηκευτικών μέσων και αφαιρείς το CD των XP.

Ελπίζω να βοήθησα :)