Ποσο μεγαλος SSD;

Ξεκίνησε από παρις, 13 Μαΐου 2020, 12:50:18 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

παρις

Ενδιαφερομαι γοα dual boot windows 10 και ubuntu 20.04 (οταν βγει)

Πιστευετε θα με καληψει ενας 256gb ή να παω στα 512gb;
150gb ubuntu και 90gb για windows10 καλα ειναι;
Νομιζω δεν φτανουν εσεις τι λετε;

alkisg

#1
Κάνε sudo du -sh /home
Αυτό είναι το μέγεθος του /home σου.
Αν είναι κάτω από 50 GB, φτάνει και ο 256ρης.
Εγώ έχω 100 GB Windows, 50 Ubuntu, συν το Ubuntu /home σε ξεχωριστό partition.

ilias_s

Άλκη, να σημειώσουμε ότι (γενικά) μία εγκατάσταση ubuntu δεν απαιτεί πολύ χώρο στο δίσκο, ειδικά αν μιλάμε μία υλοποίηση LTSP με τον φάκελο /home σε άλλο partition (σε έναν άλλο μηχανικό δίσκο).

Τα windows έχουν γενικά την τάση να "αυξάνουν" σε μέγεθος με την πάροδο του χρόνου και να γίνονται όλο και πιο βαριά...


alkisg

Απολύτως σύμφωνοι, εγώ στα 50GB εκτός από το λειτουργικό, έχω και κάμποσους εικονικούς δίσκους!
Όμως επίσης να πω ότι είναι καλύτερο να είναι το /home σε SSD, εφόσον βέβαια χωράει, παρά το λειτουργικό. Αυτό επειδή το λειτουργικό κυρίως το διαβάζουμε χωρίς να το γράφουμε, και έτσι μετά το αρχικό άνοιγμα cache-άρεται στη RAM και δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα του δίσκου.
Δηλαδή για τον πρώτο μαθητή της μέρας, ας πούμε ότι ο firefox θα κάνει 15 δευτερόλεπτα να ανοίξει με rotational και 10 με SSD. Για όλους τους επόμενους μαθητές, και για τους δύο δίσκους θα ανοίξει σε 5 δευτερόλεπτα αφού θα έχει διαβαστεί στη RAM του server.
Αντίθετα, το /home κάθε χρήστη δεν cache-άρεται τόσο εύκολα, αφού και εγγραφή κάνουμε σε αυτό, και διαφορετικός μαθητής συνδέεται κάθε φορά. Εκεί παίζει ρόλο η μεγαλύτερη ταχύτητα του SSD.

ilias_s

#4
Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο. Το σκέφτηκα από την άποψη ότι κάποιος  ::) μπορεί να έχει μικρό SSD και να σκεφτεί ότι ίσως του γεμίσει ή ότι το /home partition μπορεί να αποδειχθεί "μικρό" για κάποιο λόγο. Προσωπικά είμαι μακριά αυτό το σενάριο μετά από 1 χρόνο χρήσης (καμιά 50αρια χρήστες)!

Στο ένα από τα δύο εργαστήρια που είμαι υπεύθυνος ο server έχei ένα μικρό SSD (128GB). Σε αυτόν έχω δέσμευσα ~35GB για την εγκατασταση LTSP και τα υπόλοιπα τα άφησα στα windows10 μήπως και τα χρειαστεί ποτέ κανείς (κακώς... καθώς δεν τα χρειάστηκαν τελικά γιατί... κανείς άλλος δεν μπαίνει στο εργαστήριο! >:D). Στον HDD του 1ΤΒ έβαλα το partition /home. Δεν έχω παράπονο αλλά και ο δίσκος, όπως είπα... δεν γέμισε!  :-X

παρις

Παράθεση από: alkisg στις 13 Μαΐου 2020, 08:51:43 ΠΜ
Κάνε sudo du -sh /home
Αυτό είναι το μέγεθος του /home σου.
Αν είναι κάτω από 50 GB, φτάνει και ο 256ρης.
Εγώ έχω 100 GB Windows, 50 Ubuntu, συν το Ubuntu /home σε ξεχωριστό partition.
40gb βγάζει. Οπότε αν θέλω να βάλω μόνο LTSP φτάνει και ο 128gb ssd;

2) οι m2 2280 slot ssd υποστηρίζονται; ή να πάμε σε κλασικό ssd?

alkisg

Ναι φτάνει και ο 128 GB, και ναι οι m2 υποστηρίζονται κανονικά, μάλιστα οι Ubuntu servers που έστειλε το Υπουργείο στα Γιάννενα ήρθαν με 256 GB m2 δίσκους.

παρις

Παράθεση από: alkisg στις 08 Σεπ 2020, 07:56:12 ΠΜ
Ναι φτάνει και ο 128 GB, και ναι οι m2 υποστηρίζονται κανονικά, μάλιστα οι Ubuntu servers που έστειλε το Υπουργείο στα Γιάννενα ήρθαν με 256 GB m2 δίσκους.
Γνωριζεις πως μπορουμε να μπουμε σε εργο για να παρουμε και εμεις;