Πρόβλημα με domain και sch.gr!

Ξεκίνησε από tsixlas, 23 Φεβ 2011, 09:47:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tsixlas

Καλησπέρα!

1) Έχω φτιάξει ένα site για το σχολείο μου και είναι ανεβασμένο στο σχολικό δίκτυο. 

2) Έχω ένα αγορασμένο domain το οποίο όταν πληκτρολογώ θέλω να οδηγεί στην ιστοσελίδα στο σχολικό δίκτυο. Έκανα κάποιες ρυθμίσεις αλλά.........

Το domain από σήμερα που λειτουργεί με οδηγεί στην κεντρική σελίδα του sch.gr! Ti μπορεί να συμβαίνει; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Πως ακριβώς πρέπει να δηλώσω την ιστοσελίδα σελίδα που είναι στο sch.gr; Ποια είναι η σύνταξη;

Δημήτρης Κανάς

Απ` ότι γνωρίζω... δεν γίνεται επίσημα.

Όμως αν πέσεις σε κάποιον καλό άνθρωπο από τη τεχνική υποστήριξη... μπορεί να στο κάνει!

Κάν` το αίτημα και... δε ξέρεις καμιά φορά!!!
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

mbathas

Αν έχω καταλάβει σωστά το πρόβλημά σου,δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο ΠΣΔ.
Απλά θα πρέπει να κάνεις forwarding στο domain που έχεις κατοχυρώσει έτσι ώστε να πηγαίνει στο site που έχεις στο πσδ.
Η διεύθυνση του ΠΣΔ είναι της μορφής users.sch.gr/tsixlas (όπου tsixlas το username σου στο ΠΣΔ)
Μιχάλης Μπάθας
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής

Δημήτρης Κανάς

forwarding... στο ΠΣΔ. Δε θα το έκανα εγώ για κάτι σταθερό.

Μόνο αν μιλούσαμε για μεταβατική διαδικασία αλλαγής Domain ή μετάβαση σε φάκελο εντός Domain!

Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

iliasthes

Το Forward, είναι η πιο απλή και καλή λύση.  Για να σε πηγαίνει στο www.sch.gr, σημαίνει πως κάτι τέτοιο έβαλες στο Forward, βάλε τη σωστή διεύθυνση και όλα θα είναι οκ. Το forward γίνεται εύκολα από το περιβάλλον, στο οποίο διαχειρίζεσαι στο domain σου.

Δημήτρης Κανάς

tsixlas δοκίμασε το Web Forward και Redirection που σου είπαν iliasthes και mbathas.  Πες μας αν πέτυχε (δε ξέρω καν αν γίνεται ή αν σε πετάει αυτόματα στην αρχική σελίδα του sch.gr)!!! Βασικά... κάνε αίτηση στην τεχνική υποστήριξη!!! Πιστεύω πως θα σε ενημερώσουν σχετικά!!!
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr