Πρόβλημα διαχείρισης BookLibrary Basic, σε joomla στο ΠΣΔ

Ξεκίνησε από Keep Growing, 18 Νοε 2010, 01:21:20 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

Καλησπέρα σας.  :)
Αποφάσισα πρόσφατα να δημιουργήσω μια web based βιβλιοθήκη για το σχολείο.
Επέλεξα τη λύση Booklibrary basic 1.5.3 σε joomla 1.5.22.
Έκανα κανονικά την εγκατάσταση τοπικά (localhost) και όλα δούλευαν ρολόι.
Στη συνέχεια ανέβασα την joomla στο ΠΣΔ. Ακολούθησα όλες τις απαραίτητες ενέργειές (export/inport της βάσης, αλλαγή δικαιωμάτων σε φακέλους, παραμετροποίηση του configuration.php). 
Πραγματικά - όλα φάνηκε - αρχικά ότι δούλευαν ρολόι. Όταν όμως προσπάθησα, ως administrator να προσθέσω βιβλία και κατηγορίες, ή να επεξεργαστώ τα demo δεδομένα, διαπίστωσα ότι στο αυτό δεν ήταν δυνατό. Έπαιρνα το μήνυμα λάθους, Error 404.
Τι να φταίει άραγε. Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Μπορεί να είναι κάτι απλό, αλλά εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα.  >:(
   
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

apanagio

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το πρόβλημά σου, αλλά θα σου λύσει αρκετά θέματα η απενεργοποίηση του phpsafemode:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3369.0

φιλικά
Αλέξης Παναγιωτόπουλος

poursali

δουλεύει καλύτερα αλλά δεν λύνει όλα τα προβλήματα η δημιουργία των φακέλων joomla και portal.
πρέπει επειγόντως να γίνει κάτι με τις ρυθμίσεις του ΠΣΔ γιατί θέλεις να κάνεις κάτι που παίρνει 10 λεπτά και τρως 10 μέρες.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Ευχαριστώ πολύ Κώστα και Αλέξη.
Το πρόβλημα παραμένει...
Το μήνυμα λάθους 404 είναι:

" Not Found

The requested URL /pentsas/joomla/installation/index.php was not found on this server. "

...τοπικά (localhost) δουλεύει άψογα (με XAMPPlite). Τώρα τι συμβαίνει στο ΠΣΔ ένας "θεός" ξέρει.

Έστειλα βέβαια ερώτημα και στο ΠΣΔ και περιμένω απάντηση.

Μάλλον θα κοιτάξω και κάποια άλλη λύση για web based digital library.

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει κάποια εναλλακτική πρόταση;
Θα μπορούσα απλά να φτιάξω ένα php αρχείο, για τη διαχείριση της βάσης, αλλά θέλει πολύ δουλειά για να έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα και δε θέλω να ξοδέψω πολύ χρόνο, μιας και ο χρόνος είναι πολύτιμος.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

chal

Εφόσον δουλεύεις σε joomla!, μπορείς να δοκιμάσεις και το virtuemart (virtuemart.net), που υπάρχει και στα ελληνικά. Είναι component για on-line κατάστημα, αλλά υπάρχει η δυνατότητα να απενεργοποιηθεί η λειτουργία του καλαθιού και να λειτουργεί απλώς σαν κατάλογος.