μπαταρία φορητού ηυ

Ξεκίνησε από gimnasio, 28 Ιουλ 2010, 06:08:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gimnasio

ενώ πάντα ήταν πλήρως φορτισμένη τώρα μου την εμφανίζει συνδεδεμένη και ότι δε φορτίζεται. Τι μπορώ να κάνω; Την έβγαλα και την ξαναέβαλα. Είναι 1,5 χρονών.

periptero

Βγάλε το τροφοδοτικό και άσε να ξεφορτιστεί πλήρως η μπαταρία. μετά προσπάθησε να ανάψεις πάλι τον υπολογιστή σου χωρίς όμως να είναι στην πρίζα η μπαταρία. Αν ανοίξει ο υπολογιστής τότε η μπαταρία σου έχει πάθει το "φαινόμενο μνήμης" ....  επανέλαβε το παραπάνω (ανοιγόκλεινέ τον συνέχεια χωρίς να είναι στην πρίζα) μέχρι να ξεφορτιστεί πλήρως η μπαταρία σου. Μετά σύνδεσε την μπαταρία με το ρεύμα. Αν όλα έχουν πάει καλά τότε θα φορτιστεί πλήρως. Αλλιώς επανέλαβε τα παραπάνω βήματα και πάλι. Μην φοβάσαι για τον υπολογιστή δεν παθαίνει τίποτα. απλά θα μπαίνει σε αδρανοποίηση συνεχώς.

Καλή τύχη.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Το φαινομενο μνήμης το παθαίνουν οι μπαταρίες τύπου νικελίου καδμίου που νομίζω ότι δεν χρησιμοποιουνται στα laptop καθώς  τα περισσότερα από αυτά χρησιμοποιουν μπαταρίες Li-ion

Πρέπει να ελένξεις πρώτα αν λειτουργεί σωστά ο φορτηστής. Αν δεν έχει πρόβλημά και φορτίζει κανονικά, τότε μάλλον φταεί η μπαταρία σου που πρέπει να αλλαχτεί.

Δες αν είναι μέσα στην εγγύηση που έχεις.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ προτείνω να τη στείλεις πίσω στην αντιπροσωπεία... Κάλλιο αργά, παρά αργότερα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

να και η δική μου ώρα.. gimnasio μήπως έχουμε τον ίδιο υπολογιστή; 1,5 χρόνο, ε? πασχαμάνια; ;)
εμένα κλείνει απότομα λες και κόβεται το ρεύμα ενώ όταν ανοίξει (μόνο με φορτιστή, γιατί χωρίς δεν ανοίγει μετά από αυτό) δείχνει ότι έχει 30-40% ακόμα...

Λάμπρο, δεν νομίζω η μπαταρία να καλύπτεται στην εγγύηση για πάνω από ένα έτος, αλλά θα το κοιτάξω
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

ναι, 99% η μπαταρία είναι εκτός εγγύησης μετά το 1 έτος, εκτός αν έχεις αγοράσει επέκταση εγγύησης (το πλήρες πακέτο).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

amichail

Επαναφέρω το θέμα γιατί έπαθα κι εγώ κάτι παρόμοιο.
Συγκεκριμένα σε φορητό Netbook Acer Aspire one, η μπαταρία ξεφορτίστηκε και μετά ενώ το συνδέω στο ρεύμα αρνείται να ξαναφορτίσει.
Προς γνώση και άλλων, μετά από ψάξιμο μαθαίνω το εξής:
είναι γενικό πρόβλημα με τα Acer, αν η μπαταρία ξεφορτιστεί πλήρως μετά παθαίνουν ένα μπλακ άουτ και δεν την αναγνωρίζουν.
Η ίδια μπαταρία σε άλλο υπολογιστή φορτίζει κανονικά.
Ο ίδιος υπολογιστής με άλλη μπαταρία φορτίζει κανονικά.
Ως εκ τούτου προτεινόμενη λύση αλά Μαγκάιβερ:
Αλλάζουμε μπαταρία στον φορητό (βρίσκουμε έναν ομοιοπαθή ή έστω ένα άλλο Acer), το συνδέουμε στο ρεύμα και μόλις την αναγνωρίσει και αρχίσει να φορτίζει, έχουμε ξεπεράσει το φαινόμενο μπλακ-άουτ. Μπορούμε να το αποσυνδέσουμε από το ρεύμα, να ξαναβάλουμε την παλιά δικιά του μπαταρία και επανασυνδέοντας το ρεύμα θα την φορτίσει κανονικά από εδώ και εμπρός.
Προσέχουμε από εδώ και στο εξής να μην την αφήνουμε να ξεφορτιστεί πλήρως.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου