Πρόβλημα με DLP Projector

Ξεκίνησε από cristosx, 08 Οκτ 2009, 08:40:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

cristosx

Γεια χαρά σε όλους

Στο σχολείο έχουμε ένα projector hp dlp vp6311 που έχει  λειτουργήσει μόνο 140 ώρες. Ξαφνικά εμφάνισε πρόβλημα με τα χρώματα και τα αλλοιώνει (φαίνονται όλα σε αποχρώσεις μοβ). Πολύ φοβάμαι ότι οι συνάδελφοι που το χρησιμοποίησαν τελευταία φορά δεν περίμεναν να κρυώσει αρκετά η λάμπα πριν το μετακινήσουν - σβήσουν.

Έχω κάνει τις ενέργειες που αναφέρει το manual για αλλαγή καλωδίου, επαναφορά των  ρυθμίσεων στις εργοστασιακές αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Είναι εκτός εγγύησης και η hp μας ζητάει σχεδόν 600 euro για επισκευή οπότε δεν το συζητάμε και πάμε για αγορά νέου.  Αν το κόστος επισκευής είναι σχετικά μικρό (έως 200€) μας ενδιαφέρει να τον επισκευάσουμε.

Έχω φωτογραφήσει τα χρώματα όπως προβάλλονται από τον projector και τα κανονικά από οθόνη για να δείτε τη διαφορά. Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι  βλάβη μπορεί να είναι και τι κόστος επισκευής έχει ;

Μήπως γνωρίζετε κανένα κατάστημα που να αναλαμβάνει επισκευές projector σε Κρήτη ή Αθήνα (σε λογικές τιμές)  ;

Ευχαριστώ

Χρήστος

alkisg

Το πράσινο έγινε κόκκινο.
Το κόκκινο έγινε μπλε.
Δυστυχώς το μπλε δεν έγινε ακριβώς πράσινο, αλλά κάπως φέρνει σε λαδί-γκρι... :)

Πιστεύω δηλαδή ότι αν συνδέσεις τα pins ανάποδα, θα δεις πολύ καλύτερη εικόνα!!!
http://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector
(εντάξει και σε ηλεκτρονικό να πας να σας το κάνει πάλι σχετικά φθηνά θα σας βγει)

Όμως τσέκαρε προηγουμένως ότι δεν ενεργοποιήθηκε κατά λάθος καμιά ρύθμιση για CMYK είσοδο ή τίποτε άλλο περίεργο από το μενού του προβολικού... :)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Νομίζω πως πρέπει να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις από το μενου. Πιστεύω πως η αλλίωση χρωμάτω οφείλεται σε κάποια ρύθμιση

cristosx


Τα είχα τσεκάρει από πριν αυτά που προτείνατε. Το έδωσα σε ένα γνωστό μου ηλεκτρονικό και βρήκε ότι η ζημιά είναι στο κεντρικό τσιπ της Texas Instruments που είναι και παλιό οπότε τζίφος.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις προτάσεις.