Δημιουργός Διαγραμμάτων Ροής

Ξεκίνησε από alkisg, 20 Οκτ 2006, 03:03:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Ο Δημιουργός Διαγραμμάτων Ροής είναι λογισμικό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη δημιουργία και εκτέλεση αλγορίθμων με μορφή διαγραμμάτων ροής.

Θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση, για την ώρα αυτό το θέμα δημιουργήθηκε απλά για την προετοιμασία του forum να υποστηρίζει το έργο «Αλγοριθμική και Προγραμματισμός»...

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.ecedu.upatras.gr/flowchart/

NickTheGreek

εξαιρετική σκέψη, ελπίζω και υλοποίηση



The Fairy Tale of YourForum | [url=h

ErmiONi

ΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ DIV-MOD ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΕΚΧΩΡΗΣΗΣ..ΚΡΙΜΑ..  :'(

karaberis

προς όποιον μπορεί να προσφέρει βοήθεια:

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα shareware ή free που να μετατρέπει κώδικα γραμμένο σε ΓΛΩΣΣΑ ή σε περίπτωση που αυτό δεν είναι δυνατό, σε κάποια άλλη γλώσσα, σε διάγραμμα ροής και το ανάποδο;

Το πρόγραμμα που διαφημίζεται στο θέμα αυτό, δεν μου άρεσε... έχει πολλούς περιορισμούς - αδυναμίες...

Θέλω να μπορώ να μετατρέπω εύκολα και απλά κώδικα σε διάγραμμα ή έστω να φτιάχνω δικά μου διαγράμματα απο την αρχή.

Φιλικά 

ΕΛΕΝΗ ΚΑΡΤΣΑΚΗ

Εγώ βρήκα την εφαρμογή Δημιουργό Διαγραμμάτων Ροής ενδιαφέρουσα και χρήσιμη για την διδασκαλία σε παιδιά που έρχονται για πρώτη φορά σε επαφή με λογικά διαγράμματα.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

dimisou

Νομίζω ότι το διάγραμμα ροής είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να παρουσιάσει κάποιος τη λύση ενός προβλήματος. Ειδικά στην αρχή που δεν έχει την ευχέρεια με τις εντολές και το συντακτικό, βοηθάει αρκετά. Ας σκεφτούμε λίγο πόσο ωραία και εύκολα μπορούμε να βγάλουμε 2 κλαδιά σε ένα ρόμβο και να μοιράσουμε έτσι τη σκέψη μας για το "ναι" και το "οχι". Ή ας σκεφτούμε "εκείνη τη γραμμή που πάει ξανά από πάνω για να δείξουμε ότι θα ξαναγίνει μια δουλειά "(λόγια μαθητών). Φυσικά νομίζω ότι είναι καλό για τα απλά και μεσαία προβλήματα και όχι για μεγάλα και πολύπλοκα. Τώρα που είδα το Δημιουργό Διαγραμμάτων Ροής θα δοκιμάσω να βάλω τους μαθητές. Βέβαια ξέρουμε όλοι ότι υπάρχει πρόβλημα χρόνου στην ΑΕΠΠ. Με 2 ώρες την εβδομάδα θέλεις να προλάβεις ΚΑΙ να τα πεις ΚΑΙ να τα δοκιμάσεις;;;

SotirisD

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει σε τι χρειάζεται το διάγραμμα ροής;;; Και τι σχέση έχει με τις γλώσσες προγραμματισμού;;;

zwoula

emena pantws ta diagrammata me voi8ane wste na treksw ton algori8mo mou kai mporw na entopisw pio eukola an leitourgei i an exw kapoio la8os!
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..