Σύνδεση USB flash σε thin client

Ξεκίνησε από npap, 25 Φεβ 2011, 02:46:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

npap

Καλησπέρα

έκανα μια μικρή έρευνα στο forum και δεν βρήκα κάτι σχετικό με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω εγκαταστήσει στον server το Ubuntu 10.04, και η εγκατάσταση, ρύθμιση του LTSP έγινε με τα    
sch-scripts.

Όλα δουλεύουν σωστά εκτός από την προσάρτηση των usb-flash. Για την ακρίβεια το σύστημα κάνει mount το usb και μου το εμφανίζει μέσα στο "Υπολογιστής" μου αλλά

  • Δεν το εμφανίζει με το σωστό όνομα δηλαδή αντί για Kingston εμφανίζει usbdisk-sdb1
  • δεν ανοίγει αυτόματα ένα παράθυρο με τα περιεχόμενα του usb 
Από το gconf-editor (/apps/nautilus/preferences/) φαίνεται ότι οι επιλογές media_automount_open και media_automount είναι ενεργοποιημένες. Επίσης ο χρήστης  ανήκει στο γκρουπ fuse.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα ή έχει καμία ιδέα που είναι το πρόβλημα.




apapakL

#1
Έτσι λειτουργεί, και σε μένα αλλά δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί πρόβλημα...

Το πρόβλημα είναι ίσως ότι δε μπορείς να το κάνεις umount σαν απλός χρήστης... πρέπει να το κάνεις σαν διαχειριστής... ή απλά να το βγάλεις έτσι (με ότι κίνδυνο μπορεί να έχει αυτό, αν και υποτίθεται ότι μετά από κάποια δευτερόλεπτα αδράνειας γίνεται umount στο παρασκήνιο...)

Επίσης, επι τη ευκαιρία, έλεγξε και τα κλειδιά στο /apps/nautilus/desktop. Εκεί ρυθμίζεις και τι θέλεις να φαίνεται στην επιφάνεια εργασίας. Από προεπιλογής είναι ολά visible=false. Το κλειδί volumes_visible αν το κάνεις και προεπιλογή και αληθές θα εμφανίζει το usb flash σαν εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας (για όλους τους χρήστες).

Για fat clients πάντως λειτουργεί κανονικά.

npap

Καλησπέρα

είχες δίκιο, μου είχε ξεφύγει αυτή η παράμετρος (/apps/nautilus/desktop/volumes_visible) και όταν την ενεργοποίησα μου εμφανίζει σωστά το εικονίδιο του δίσκου.

Ευχαριστώ

alkisg

Παράθεση από: apapakl στις 25 Φεβ 2011, 07:43:32 ΜΜ
Το πρόβλημα είναι ίσως ότι δε μπορείς να το κάνεις umount σαν απλός χρήστης... πρέπει να το κάνεις σαν διαχειριστής... ή απλά να το βγάλεις έτσι (με ότι κίνδυνο μπορεί να έχει αυτό, αν και υποτίθεται ότι μετά από κάποια δευτερόλεπτα αδράνειας γίνεται umount στο παρασκήνιο...)

Στους thin clients κάθε 2 δευτερόλεπτα γίνεται flush των δεδομένων των USB sticks. Οπότε η επίσημη μέθοδος είναι να περιμένουμε 2 δευτερόλεπτα και μετά να τα βγάζουμε χωρίς unmount. :)
Είναι λίγο περίεργο επειδή τα προγράμματα των thin clients τρέχουν στο server, ενώ το USB stick βρίσκεται στον client, και έτσι οι LTSP developers έχουν φτιάξει ειδικό πρόγραμμα (ltspfs) για να φαίνεται το USB stick σαν να είναι κι αυτό στο server.

Στους fat clients εννοείται ότι όλα είναι νορμάλ αφού τα προγράμματα τρέχουν στον client.

gverv

Στους thin clients υπάρχει τρόπος να "βλέπουμε" 1.το cd-rom 2.το usb-flash και 3.τους τοπικούς δίσκους; Δεν τα κατάφερα "παίζοντας" με τις ρυθμίσεις στο lts.conf Σε fat clients δεν έχω κανένα πρόβλημα.

alkisg

Και τα CDROM και τα USB flash sticks θα πρέπει να παίζουν αυτόματα στους thin clients.
Η πρόσβαση στους εσωτερικούς δίσκους είναι κομμένη από προεπιλογής για να μη χαλάνε οι μαθητές τις εγκαταστάσεις Windows, και ενεργοποιείται με την
LOCALDEV_DENY_INTERNAL_DISKS=False