Ιστοσελίδα με πρωτότυπο υλικό

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 21 Μαρ 2008, 02:54:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

Αγαπητοί φίλοι,

σας παραπέμπω στην ιστοσελίδα του συναδέλφου κου  Σούλα Βασίλειου   από το Αγρίνιο
με πλούσιο, πρωτότυπο υλικό για το μάθημα ΑΕΠΠ: http://users.sch.gr/vasisoulas   (3190 επισκέψεις)

Βέβαια, είναι υπόθεση λεπτών να καταλάβει ο καθένας πως σχεδόν ΟΛΟΚΛΗΡΟ το υλικό της ιστοσελίδας έχει αντληθεί από:
1. την ιστοσελίδα http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis/
2. Την ιστοσελίδα http://users.otenet.gr/~genic
3. Το στέκι https://alkisg.mysch.gr/steki/ (διαγωνίσματα περσινής περιόδου)
4. Πιθανώς από άλλους δικτυακούς κόμβους που δεν αντιλήφθηκα
5. Ίσως και ο κος Σούλας Βασίλειος έχει δημιουργήσει κάποιο υλικό μόνος του.

και παρατίθεται, εμπλουτισμένο με cliparts, σε μορφή *.doc με το όνομα του κου Σούλα Βασίλειου και χωρίς καμία αναφορά στην αυθεντική πηγή του υλικού.



Δε θα προβώ αυτή τη στιγμή σε κανένα χαρακτηρισμό, σχόλιο ή οτιδήποτε άλλο, το αφήνω στις κρίση της κοινότητας.

Το μόνο που θα γράψω είναι πως ήταν τόση η έκπληξή μου κατά την πλήγηση στο δικτυακό κόμβο που δεν πίστευα αυτό που έβλεπα. Για αυτό και κατέβασα ολόκληρο αυτό  το δικτυακό κόμβο στον υπολογιστή μου για offline πλοήγηση.

ΥΓ: έστειλα email στον κο Σούλα Βασίλειο, με συγχαρητήρια για την επιμέλεια του υλικού και με link σε αυτή τη σελίδα, για να διαβάσει τη συζήτηση.

Laertis

Αυτό που με σοκάρει περισσότερο είναι ασκήσεις απο το δικό μου site και του Παναγιώτη έχουν μπει αυτούσιες (copy-paste) ,υπογράφονται κανονικά απο τον κύριο Σούλα που ούτε καν τη μορφοποίηση δεν μπήκε στον κόπο να αλλάξει.  :o

Έχει να επιδείξει ένα πληρέστατο copy-paste site ασκήσεων και διαγωνισμάτων βάζοντας απλά την υπογραφή του σε κάθε άσκηση (αλλά με ίδια μορφοποίηση όπως οι δικές μας).

Συγχαρητήρια για τον κόπο και τη δουλειά σου κύριε Σούλα
Τι να πω ...

Υ.Γ. Έστειλα mail κι εγώ για να επαινέσω τη δουλειά που κάνει ο κος Σούλας.

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

evry


  Παιδιά πιστεύω ότι τον αδικείτε τον άνθρωπο, μπορεί στα διαγωνίσματα να έχει βάλει το δικό του όνομα επάνω, αλλά αν παρατηρήσετε καλύτερα θα δείτε ότι για παράδειγμα στο Διαγώνισμα 1, λέει σε κάθε θέμα δίπλα στις μονάδες το όνομα του συναδέλφου που το σκέφτηκε.

Χμμ τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα λέτε να το ξέχασε με το πολύ copy-paste?  ::)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Εμ, εγώ έχω αρκετό καιρό που το φωνάζω... Βάλτε μία creativecommons άδεια χρήσης ώστε να υπάρχει νομικό πάτημα! (κι ο άγιος φοβέρα θέλει...)
Η καλή διάθεση δυστυχώς δεν είναι πάντα... διαθέσιμη!

evry

  Επίσης θα πρότεινα το επόμενο διαγώνισμα που επιμελήθηκαν τα παιδιά στο στέκι, να το ανεβάσουμε κατευθείαν στη σελίδα του ανθρώπου, και αυτή την φορά μην ξεχάσουμε τίποτα ονόματα δίπλα σε κάθε θέμα. Θα νομίσει ότι το κάνουμε επίτηδες. Άσε που μπορεί να μας κατηγορήσει ότι του χακέψαμε το site και βάλαμε τα ονοματά μας. :D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

georgesp

Απ'ότι είδα σήμερα στην πρώτη σελίδα του ο κ. Σούλας έβαλε ενημέρωση ότι ο περισσότερο υλικό της ιστοσελίδας (ποιας ιστοσελίδας; της homepage;) έχει αντληθεί από τα sites του Τσιωτάκη, του Νικολακάκη και από το στέκι.

Πάντως κάποιος από τους άμεσα ενδιαφερόμενους πρέπει να τον ενημερώσει ότι δεν μπαίνει έτσι το reference, αλλά κάτω από κάθε τμήμα κειμένου που έχει κοπιάρει. Δηλαδή σε κάθε άσκηση που έχει πάρει από άλλο πρέπει να λέει από ποιον την πήρε.

Πάντως να μην τον κάψουμε τον άνθρωπο, μπορεί να μην είχε ιδέα ότι αυτό που κάνει λέγεται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας ή μπορεί να έχει πάρει της ασκήσεις του από κάποιον άλλο (με την άδειά του) ο οποίος της είχε κλέψει από εσάς. Άλλωστε στα πανεπιστήμια στην Ελλάδα (τουλάχιστον σ'αυτά που γνωρίζω)το συγκεκριμένο θέμα δεν θίγεται επαρκώς σε επίπεδο φοιτητών, τουλάχιστον όχι όσο γίνεται στα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Μπορεί όμως κάλλιστα να επανορθώσει, αλλά με τον ορθό τρόπο και όχι με μια αόριστη ενημέρωση στο κάτω μέρος της πρώτης σελίδας του site του.

Ποιος ξέρει να μου απαντήσει στο εξής:

Εάν πάρω μια άσκηση της αλλάξω το... σενάριο και τα νούμερα, αλλά η βασική ιδέα παραμείνει ίδια, πρόκειται για κλοπή ή όχι;

Σούλας Βασίλης

Χρωστάω μια εξήγηση. Το υλικό που υπάρχει στην ιστοσελίδα μου μου δώθηκε από συναδέλφους που εργάζονται σε φροντηστήρια σε ηλεκτρονική μορφή στις Γιορτές των Χριστουγγένων. Τα πήρα σε ηλεκτρονική μορφή και δεν μου ανέφεραν ούτε την προέλευση ούτε φυσικά και τους δημιουργούς. Μου είπαν γενικά για υλικό προερχόμενο από το διαδίκτυο. Εγώ απλώς έκανα μια αξιολόγηση του υλικού το έβαλα σε μια σειρά και απλά το ανέβασα ταξινιμημένο όπως το βλέπετε στο site. Δεν είχα καμμία πρόθεση να παρουσιάσω υλικό που δεν είναι δικό μου. Απλά όταν μου παραδόθηκε το υλικό δεν υπήρχαν ονόματα και δε μου τέθηκε κάποιος περιορισμός από αυτούς που μου το έδωσαν. Όταν μου αναφέρθηκε από συναδέλφους (Τσιωτάκης Παναγώτης, Νικολακάκης Γιώργος) πριν 4 ημέρες από πού προέρχονταν και το επιβεβαίωσα με μια απλή περιήγηση στις συγκεκριμένες ιστοσελίδες αμέσως έκανα τις αλλαγές όπως είχα υποχρέωση. Συνάδελφοι από την στιγμή που τα διαγωνίσματα είναι ελεύθερα στο Διαδίκτυο μην πέφτετε από τα σύννεφα ότι κυκλοφορούν παντού και από χέρι σε χέρι σβήνονται ονόματα αλλάζουν οι δημιουργοί. Αυτοί που μου τα έδωσαν εμένα μπορεί να τα πήραν από άλλους και πάει αλυσίδα. Όταν κάτι βγαίνει στο Διαδίκτυο ελεύθερα ξέρετε ότι παύει πλέον να έχει ιδιοκτήτη. Λάθος μεν, πραγματικότητα όμως. Θέλετε να σας πω ένα παράδειγμα γι αυτό; Ας κοιτάξουμε στους υπολογιστές μας πόσο σπασμένο λογισμικό έχουμε εγκατεστημένο, εκεί εμείς το ίδιο δεν κάνουμε; Υπάρχει κάποιος από τους καθηγητές Πληροφορικής ο οποίος να αγοράζει μουσική από δισκοπωλείο; Η αποψή μου είναι κανένας!!! Εγώ από την στιγμή που μου επισημάνατε από πού προέρχονται και που το διαπίστωσα πολύ εύκολα ότι έτσι είναι και δεν είχα κανένα λόγω να μην σας πιστέψω αμέσως έκανα αυτό που ήμουν υποχρεωμένος να κάνω. Έβαλα την πηγή προέλευσης και στην κεντρική ιστοσελίδα αλλά και μέσα στο υλικό. Ελπίζω οι εξηγήσεις μου να είναι επαρκείς.
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

alkisg

Από μένα ένα μπράβο στον κ. Σούλα που όταν ενημερώθηκε για το θέμα αντέδρασε ορθά. Τα υπόλοιπα (σύνδεσμος με τις αρχικές πηγές κτλ) λύνονται εύκολα.

Παράθεση από: georgesp στις 25 Μαρ 2008, 12:56:23 ΜΜ
Ποιος ξέρει να μου απαντήσει στο εξής:

Εάν πάρω μια άσκηση της αλλάξω το... σενάριο και τα νούμερα, αλλά η βασική ιδέα παραμείνει ίδια, πρόκειται για κλοπή ή όχι;
Ανάλογα με την άδεια. Αν π.χ. είναι public domain, τότε ότι και να κάνεις δεν είναι κλοπή.
Αν είναι creative commons share alike πάλι δεν είναι κλοπή, αρκεί να παρατίθεται η αρχική πηγή.
Αν είναι creative commons No Derivative Works τότε δεν επιτρέπεται καμία αλλαγή και είναι κλοπή.
Φυσικά αν το αρχικό υλικό με το τελικό διαφέρουν πολύ, και υπάρχει διάσταση απόψεων μεταξύ των δύο συγγραφέων και φτάσουν στα άκρα, τότε (πιστεύω ότι) αρμόδιο θα είναι κάποιο δικαστήριο. Δε νομίζω ότι κανένας καθηγητής θα έφτανε σε τέτοιο σημείο. Παρόμοια παραδείγματα υπάρχουν σε λογισμικά των οποίων ο κώδικας ξαναγράφεται εξ' αρχής: πάλι ο νέος συγγραφέας αναφέρει το όνομα του αρχικού, αφού η ιδέα παραμένει η ίδια.

Περισσότερες πληροφορίες, με πολύ κατανοητό τρόπο παρουσίασης:
http://creativecommons.org/license/

Είναι σημαντικό όμως να ξεκαθαρίζεται η άδεια, γιατί αν δεν υπάρχει καμία αναφορά τότε φυσικά και ο καθένας μπορεί να υποθέσει πως μπορεί να κάνει ότι θέλει με το υλικό. Και καλύτερα να είναι επίσημη άδεια, βασισμένη στο CopyLeft, ώστε σε ακραίες περιπτώσεις να υπάρχει και νομική υπόσταση.

EleniK

Με συγχωρείτε κύριε Σούλα αλλα εγω και μουσική αγοράζω και το Office 2007 το πλήρωσα 120 € για να ειμαι νομιμη. Είναι θέμα νοοτροπίας.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

gpapargi

Παράθεση από: Σούλας Βασίλειος στις 25 Μαρ 2008, 01:47:01 ΜΜ
Όταν κάτι βγαίνει στο Διαδίκτυο ελεύθερα ξέρετε ότι παύει πλέον να έχει ιδιοκτήτη. Λάθος μεν, πραγματικότητα όμως. Θέλετε να σας πω ένα παράδειγμα γι αυτό; Ας κοιτάξουμε στους υπολογιστές μας πόσο σπασμένο λογισμικό έχουμε εγκατεστημένο, εκεί εμείς το ίδιο δεν κάνουμε; Υπάρχει κάποιος από τους καθηγητές Πληροφορικής ο οποίος να αγοράζει μουσική από δισκοπωλείο; Η αποψή μου είναι κανένας!!!

Βασίλη, θα απαντήσω ρεαλιστικά. Όντως γίνεται χαμός με το σπασμένο λογισμικό και όντως ότι εκθέσεις στο δίκτυο το έχασες. Δε θα διαφωνήσω σε αυτά.

Ωστόσο δεν είναι όλες οι αμαρτίες ίδιες μεταξύ τους. Στο σπασμένο λογισμικό και στα αντιγραμμένα CD δεν αποδίδεις τα χρήματα σε αυτούς που τα δικαιούνται νομικά (δηλαδή κυρίως τις δισκογραφικές, τη Microsoft τους τραγουδιστές κλπ) αλλά κανείς από τους αντιγραφείς δεν ισχυρίζεται ότι ο ίδιος ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ το τραγούδι ή το Microsoft office. Ίσα ίσα που ο δημιουργός, αν και χάνει χρήματα, γίνεται περισσότερο διάσημος ως δημιουργός αφού το τραγούδι του ή το λογισμικό του διαδίδεται περισσότερο.

Όταν όμως παίρνεις ένα διαγώνισμα, έστω κι αν δεν έχει όνομα επάνω, και βάζεις το δικό σου όνομα και το εκθέτεις στη σελίδα σου, είναι σα να λες ότι εσύ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ αυτό το υλικό (τι άλλο θα μπορούσε να σημαίνει; ) Υπάρχει διαφορά! 

Εμένα τουλάχιστο αυτό με ενόχλησε. Αν εμείς που φτιάχνουμε τα διαγωνίσματα πλέον δε βάζουμε τα ονόματα μας πάνω, γιατί να το κάνει αυτό κάποιος άλλος;

Σούλας Βασίλης

Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Απλά περιγράφουμε μια πραγματικότητα σε διαφορετικούς τομείς. Τώρα πιο είναι πιο σοβαρό και ποιό λιγότερο χωρά μεγάλη συζήτηση. Απλά ξαναλέω ότι το υλικό ήρθε στα χέρια μου χωρίς ονόματα και προέλευση. Το όνομα μου μπήκε πάνω όχι με την έννοια του δημιουργού αλλά με την έννοια αυτού που το αξιολόγησε το ταξινόμησε το υλικό ανά κατηγορίες και το ανέβασε. Ίσως να ήταν λάθος μου. Όταν ειδοποιήθηκα για τους δημιουργούς και την προέλευση αμέσως έκανα αυτό που έπρεπε.
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

rodotheos

Παράθεση από: EleniK στις 26 Μαρ 2008, 12:00:40 ΠΜ
Με συγχωρείτε κύριε Σούλα αλλα εγω και μουσική αγοράζω και το Office 2007 το πλήρωσα 120 € για να ειμαι νομιμη. Είναι θέμα νοοτροπίας.

Αγαπητή Ελένη σας συγχαίρω για την νοοτροπία σας να αγοράζετε και να μην κλέβετε, ιδιαίτερα δε τη Microsoft ενός εκ των υποστηρικτών και βασικών χορηγών του αμερικανικού πολέμου στο Ιράκ, μεταξύ άλλων!
Τη "νοοτροπία" του ανοικτού κώδικα  δεν τη γνωρίζεται; Θα τιμούσατε περισσότερο και ειλικρινέστερα πιστεύω την παγκόσμια κοινότητα των προγραμματιστών και θα γλιτώνατε και τα 120 ευρώ!
Δεν τα λέω ούτε με θυμό ούτε με ειρωνική διάθεση, σας πιστεύω και σας σέβομαι. Απλά είπα να παρασύρω λιγάκι την κουβέντα (έστω και ετεροχρονισμένα) σε άλλη κατεύθυνση και να αφήσουμε τον κυρ Βασίλη να αναλογισθεί το λάθος του!

Και μια άλλη απορία σχετική...
Για την άσκηση "να γραφεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ το οποίο θα διαβάζει 10 ακεραίους και θα τους αποθηκεύει σε έναν μονοδιάστατο πίνακα π[10], και στη συνέχεια θα υπολογίζει και θα εμφανίζει τον μέσο όρο τους" σε ποιόν δημιουργό θα πρέπει να πληρώσω πνευματικά δικαιώματα;

Φιλικά (πιστέψτε με),
R.

P.Tsiotakis

Ροδόθεε, το λες αυτό στην Ελένη, που έστελνε πέρσι odt αρχεία και πάλευα να τα ανοίξω

Αν η άσκηση που περιγράφεις είναι ίδια σε εκφώνηση και λύση με κάποια άλλη καταγεγραμμένη; Γιατί μη μου πεις οτι όλοι χρησιμοποιούν ίδιο λεξιλόγιο, ίδιες μεταβλητές, ίδιες εντολές, ίδια μηνύματα εξόδου... Αν ναι, τότε είναι όλοι δημιουργοί...

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

evry

Παράθεση από: rodotheos στις 30 Απρ 2008, 12:36:03 ΠΜ
Αγαπητή Ελένη σας συγχαίρω για την νοοτροπία σας να αγοράζετε και να μην κλέβετε, ιδιαίτερα δε τη Microsoft ενός εκ των υποστηρικτών και βασικών χορηγών του αμερικανικού πολέμου στο Ιράκ, μεταξύ άλλων!
Προφανώς εσύ κάνεις εμπάργκο στα αμερικάνικα προιόντα, όπως για παράδειγμα κάρτες γραφικών, επεξεργαστές κλπ. Αλήθεια υπολογιστή έχεις?
Επίσης αν δεν κάνω λάθος αρκετά οπλικά συστήματα των αμερικάνων χρησιμοποιούν πλέον κάποιες διανομές του Linux. Μήπως να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε και αυτό?

Παράθεση
Και μια άλλη απορία σχετική...
Για την άσκηση "να γραφεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ το οποίο θα διαβάζει 10 ακεραίους και θα τους αποθηκεύει σε έναν μονοδιάστατο πίνακα π[10], και στη συνέχεια θα υπολογίζει και θα εμφανίζει τον μέσο όρο τους" σε ποιόν δημιουργό θα πρέπει να πληρώσω πνευματικά δικαιώματα;

Σε αυτόν που επινόησε το Μέσο Όρο.


What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

rodotheos

Αγαπητέ evry,
Εξαιτίας της μεγάλης σου θέλησης να υπεράσπισης την Ελένη, για την οποία , αν και προσωπικά δεν τη γνωρίζω, μόνο καλά λόγια έχω να πω, εξαιτίας της παρουσίας της και της βοήθειάς της σε αυτό το φόρουμ, θεωρώ ότι διεύρυνες περισσότερο από ότι έπρεπε το θέμα.
Εγώ πάντως το σχόλιό σου δεν το λαμβάνω ως επιθετικό και δεν θα ήθελα και η Ελένη το δικό μου να το εκλάβει κατά τον αυτό τρόπο. Ξαναλέω ότι το σχόλιό μου προς την Ελένη ήτανε με καλή διάθεση και όχι ειρωνεία.  Δεν την προσβάλω γιατί μέσα από αυτό το φόρουμ έχω αντιληφθεί την αξία της τουλάχιστον ως καθηγήτρια.
Αλλά όχι βρε παιδιά, να αγοράσω και το MS Office! Πάει πολύ. Δεν λέω να το κλέψω και ούτε προτείνω αυτή τη λύση. Απλά πρότεινα τη λύση του ανοιχτού ελεύθερου λογισμικού.
Είχα διαβάσει κάπου στο Internet μια έκθεση για τον πόλεμο στο Ιράκ στην οποία η Microsoft ήτανε μία από τις βασικές εταιρείες που χρηματοδοτούσε τον πόλεμο με σκοπό να αποκομίσει μετά τη λήξη του μεταξύ άλλων και τη μονοπωλιακή, όπως συνηθίζει, κυριαρχία της και στη χώρα αυτή.  Αν σε ενδιαφέρει να ψάξω ξανά και να στη στείλω.  Πουθενά στην έκθεση δεν διάβασα για Nvidia, intel, κ.λπ. Είναι προκλητικό θεωρώ και το μονοπώλιο που έχει επιβάλει, δυστυχώς όχι μόνο με καθαρά επιχειρηματικά πλάνα και επιτυχίες αλλά και με πολιτικές συντεχνίες (βλέπε περίπτωση ελληνικού δημοσίου!)αλλά και οι τσουχτερές τιμές με τις οποίες κοστολογεί τα προϊόντα της.
Και μην μου πεις αν τα 120 είναι τσουχτερό ποσό που διέθεσε η Ελένη για την αγορά του office γιατί σε αυτές τις τιμές θεωρώ ότι οδηγήθηκε η Microsoft μετά τον ανταγωνισμό που δημιουργήθηκε με το ελεύθερο λογισμικό. Θυμήσου μόνο πόσο κοστίζανε τα windows, το office και άλλα λογισμικά της πριν καμιά πενταετία. Και τα 120 ευρώ όμως για πολλούς είναι ακόμα μεγάλο ποσό.
Με εκτίμηση
R.