Β' ΕΠΑΛ - Απορίες

Ξεκίνησε από strange, 01 Οκτ 2007, 07:19:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

strange

'Εχω τοποθετηθεί για πρώτη φορά σε ΕΠΑΛ και θα ήθελα τη βοήθεια σας....

Γνωρίζοντας σε κάθε περίπτωση πόσο νεφελώδες είναι το τοπίο σε σχέση με τα ΕΠΑΛ προσπαθώ να βγάλω άκρη με το πώς θα οργανώσω τα μαθήματά μου. Στα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζω το βασικό έγκειται στη Β' ΕΠΑΛ.
Έχω δει τον κατάλογο των βιβλίων και διαπίστωσα πως στο μάθημα Δίκτυα Υπολογιστων Ι το βιβλίο που θα διδαχθεί είναι το Τεχνολογία Δικτύων Επικοινωνιών του Β' Κύκλου ΤΕΕ των Ηλεκτρονικών (Σωστό; ). Δεν έχω βρει όμως πουθενά τόσο πρόγραμμα σπουδών (την ύλη βρε αδερφε!) όσο και οδηγίες για την αξιολόγηση τόσο αυτού όσο και των υπόλοιπων μαθημάτων (μορφή διαγωνισμάτων, τελική αξιολόγηση κλπ). Πέρα από τα αόριστα προγράμματα σπουδών στο Π.Ι... Μπορεί και να μην ψάχνω σωστα......


Μήπως κάποιος καλός συνάδελφος μπορεί να με κατατοπίσει σχετικά; Οδηγίες σε σχέση με την αξιολόγηση των θεωρητικών μαθημάτων του Β' Κύκλου ΤΕΕ (ΠΣ, Κοινωνία της πληροφορίας) θα ήταν επίσης ευπρόσδεκτες...

Η εικόνα που μου έχει δημιουργηθεί είναι πως στα ενδοσχολικά μαθήματα όλα αφήνονται στην καλή θέληση και τις.... ορέξεις του διδάσκωντος. Κοινώς εξετάζει ότι και όπως θέλει. Πίστευα πως το δύσκολο στα δημόσια σχολεία το δύσκολο είναι να κάνεις τη δουλειά σου σωστά. Διαπιστώνω πως απλά να την κάνεις είναι ακόμα πιο δύσκολο....

Ευελπιστώ στη βοήθειά σας και ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση...


dihatzou

Έκανα πέρυσι το μάθημα Δίκτυα Ι στην Β' ΤΕΕ και το κάνω φέτος στην Β ΕΠΑΛ. Ακόμη δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό της αλλαγής του βιβλίου. Το βιβλίο που χρησιμοποιούσαμε πέρυσι μπορεί να ήταν κακογραμμένο και δύσκολο για τους μαθητές, αλλά είχε ένα καλό:ξεκινούσε από το μηδέν. Φέτος που χρησιμοποιείται το βιβλίο Τεχνολογία Δικτύων Επικοινωνιών του Β' Κύκλου ΤΕΕ των Ηλεκτρονικών αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα στο να βγάλω την ύλη, γιατί πρέπει να σταματώ κάθε λίγο και λιγάκι και να εξηγώ έννοιες που το βιβλίο τις θεωρεί δεδομένες (όπως χωρητικότητα, ρυθμός μετάδοσης, πολυπλεξία συχνότητας κ.α).
Όσον αφορά την ύλη και το προγραμματισμό της μάλλον θα πρέπει να τον δημιουργήσουμε μόνοι μας.

EviB

Δεν υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου;;
Πρέπει να έχουν στείλει στα σχολεία το αναλυτικό πρόγραμμα για όλα τα μαθήματα, αλλά το έγγραφο αυτό σε παραπέμπει σε κάποια ΦΕΚ που πρέπει να ψάξεις ......  :P

atheodorou

Συνάδελφοι διάβασα από κάποιους ότι δεν είναι τραγική η κατάσταση στα ΕΠΑ.Λ. γιατί οι μαθητές των σχολείων αυτών θα ανταγωνιστούν μόνο τους άλλους μαθητές ΕΠΑΛ, όμως εξετάζονται, ανάλογα με την επιλογή τους, για κοινές σχολές με τους μαθητές των Γενικών Λυκείων, σε κοινές βάσεις και κοινές σχολές.

Δηλαδή τιμωρούμε εκείνα τα παιδιά που επέλεξαν να εξεταστούν σε έξι μαθήματα αντί για τέσσερα;
Δηλαδή οι μαθητές τον ΕΠΑΛ θα εξεταστουν σε δύο μαθήματα, για τα οποία δεν γνωρίζουμε την ύλη σε αντίθεση με τους μαθητές του Γενικού Λυκείου που άρχισαν να προετοιμάζονται από τον Ιούνιο;
Αυτό στην Ελλάδα το ονομάζουμε "ίσες ευκαιρίες" ...

iliasthes

Αν κάποιος συνάδελφος ψάχνει το ΦΕΚ 3237 του 99 στο οποίο παραπέμπει το υπουργείο για τα αναλυτικά προγράμματα των ΕΠΑΛ, ας μου στείλει το mail του να του το στείλω με συνειμμένο. Στην χειρότερη περίπτωση αύριο το απόγευμα θα του το έχω στείλει. Μπορείτε εύκολα να το πάρετε και από το σχολείο σας ακόμα και αν δεν το έχει αρχειοθετημένο ο διευθυντής. Όλα τα σχολεία δικαιούνται δωρεάν συνδρομή στο εθνικό τυπογραφείο οπότε μπορείτε ανετότατα να πάρετε όποιο ΦΕΚ θέλετε.