Μεταφορά δεδομένων στο Excel

Ξεκίνησε από Stavros, 05 Δεκ 2010, 01:50:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Stavros

Το έχω στείλει στο insmomnia  αλλά δεν μου απαντάει κάνένας....... :'(

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να πάρω έναν έτοιμο πίνακα από μία ιστοσελίδα(δηλαδή απλά τα δεδομένα του να είναι στοιχισμένα ανά στήλες και γραμμές) και να τον αντιγράψω ολόκληρο στο excel βάζοντας σε κάθε κελί από 1 στοιχείο του πίνακα. π.χ. Όταν κάνω αντιγραφή έναν πίνακα 5Χ2 και μετά επιλέγω δύο στήλες στο excel και κάνω επικόλληση μου βγάζει μόνο 1 στήλη. Δηλαδή στο 1ο κελί (π.χ. στο Α1) βρίσκεται μία λέξη της πρώτης στήλης, στη συνέχεια ένα μεγάλο κενό και μετά η ίδια λέξη(στο ίδιο κελί όπως αντιλαμβάνεστε)όσο αναφορά τις γραμμές οκ τις περισσότερες φορές το κάνει. Έψαξα λίγο και τις επιλογές της ειδικής επικόλλησης αλλά δεν βρήκα κάτι....Επίσης κατάλαβα πως αυτή η αυτόματη μορφοποίηση που θέλω, γίνεται αν ο πίνακας είναι για π.χ. έτοιμος στο word (όχι απλά στοιχισμένος, αλλά κανονικός πίνακας στο word 5Χ2)....Από ιστοσελίδα όμως αν πάρουμε τον πίνακα(τα στοιχισμένα δεδομένα) πως γίνεται αυτή η μορφοποίηση στο excel???????
Για παράδειγμα οι πίνακες: http://www.uoi.gr/gr/about/erga-ypodomes.php
Βασικά αυτός ο πίνακας είναι εύκολος να μεταφερθεί ανά στήλη πατώντας το ctrl, αλλά ρωτάω γενικά πως μπορώ να μεταφέρω ολόκληρο έναν πίνακα από ιστοσελίδα στο excel!!

ευχαριστώ για τον χρόνο σας....
Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!

AlexandrosK

Γεια σου Stavros

Αν θες αυτό που νομίζω είναι πολύ εύκολο, αρκεί τα δεδομένα σου να είναι σε html πίνακα.

Δεδομένα->Εισαγωγή εξωτερικών δεδομένων->Δημιουργία Ερωτήματος στο web

Εκεί θα γράψεις το url της σελίδας

Τα βελάκια θα σε βοηθήσουν να επιλέξεις τον πίνακα που θες να εισάγεις.

Stavros

 :D Σας ευχαριστώ πάρα πολύ δεν ξέρετε απο τι άγχος με βγάζεται!!!!!! Και πάλι χίλια ευχαριστώ!!!!! :D
Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!

denix

Με αντιγραφή - επικόλληση σε μένα δουλεύει μια χαρά. Δες συνημμένες εικόνες.
(με linux, Chrome -> OpenOffice Calc)

skoud

Παράθεση από: Stavros στις 05 Δεκ 2010, 01:50:13 ΜΜ
... π.χ. Όταν κάνω αντιγραφή έναν πίνακα 5Χ2 και μετά επιλέγω δύο στήλες στο excel και κάνω επικόλληση ...

Αν το κάνεις ακριβώς έτσι, είναι λάθος. Μην επιλέξεις τίποτα στο Excel, απλώς κάνε κλικ στο κελί που θέλεις να είναι το πρώτο του πίνακα και μετά επικόλληση. Δουλεύει και με Excel-Explorer
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

fof

Δεξί κλίκ στον πίνακα --> Εξαγωγή στο Excel

Stavros

Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!