Pentium 4, 2.00Ghz, 1GB RAM τρέχει πολύ πιο γρήγορα σαν THIN, από ότι σαν FAT.

Ξεκίνησε από bobptz, 10 Δεκ 2013, 12:55:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bobptz

Παράθεση από: alkisg στις 13 Ιαν 2014, 10:19:19 ΠΜP4 στα 1.7 GHz, με Ubuntu 12.04. Το μενού Εφαρμογών πάει πολύ αργά.
Στα σεμηνάρια που κάναμε, ειδικά τελευταία στα Μουδανιά, προσέξαμε με το Σιάχο τη ταχυτητα των menou.  Μια χαρά ήτανε σε Pentium4-fat.  Δε νομίζω να ήτανε 3Ghz.  Πως γίνεται στα σεμηνάρια να είναι πιο γρήγορη η ταχύτητα?  Καμία ρύθμιση στον server?
 
Έχω την εντύπωση ότι στο δικό μου εργαστήριο πάνε πιο αργά από ότι ανέβασες στο youtube.  Αλλά άμα δεν το καταγράψω σε κάμερα, δε μπορώ να πω σίγουρα.

Παράθεση από: alkisg στις 13 Ιαν 2014, 10:19:19 ΠΜΌταν έχουμε π.χ. 10 τέτοιους clients, με έναν συνηθισμένο dual core server, πάνε καλύτερα όταν τους δουλεύουμε ως fat. Βάλ' τους π.χ. σε youtube, gimp, tuxpaint κλπ πρώτα ως fat και μετά ως thin και θα βεβαιωθείς.

ΕΡΩΤΗΣΗ 1: Ο δικός μας server είναι intel pentium G645 @ 2,9 ghz, αγορασμένος τον Οκτώβριο 2012.  Αντέχει παραπάνω, ή είναι "συνηθισμένος"?

Σήμερα ήρθε ένα τμήμα για "project" και τα παιδιά πήγανε στο Libre-Impress.  Δε δουλεύανε πάνω από 6-7 clients (fat).  Το Impress σερνότανε.  Τώρα άμα δεν το έχουμε σε video, να υπάρχει αντικειμενικότητα, θα πείτε ότι υπερβάλω.  Δε ξέρω, εγώ έχω προσδοκίες για ταχύτητα του Linux σε παλιό εξοπλισμό?

Πάντως εδώ Χαλκιδική που βρεθήκαμε προχθές για άλλο σεμηνάριο, για Pentium 4 (desktop) συστήνουνε το 10.04 και όχι το 12.04, το οποίο πάει πολύ αργά.  Η γενικότερη άποψη (που προέρχεται από feedback μαθητών και συναδέλφων) μετά από εγκατάσταση  12.04 σε τέτοια παλιά μηχανήματα είναι ότι εκτιθόμαστε σε αρνητικά σχόλια.

Άρχισα από σήμερα να τους έχω σχεδόν όλους σα THIN.  Είδα να μου κάνει κάτι χαζά ο Επόπτης αλλά ακόμα είναι νωρίς να κρίνω.  Η πρώτη εντύπωση των μαθητών είναι ότι το σύστημα αναβαθμίστηκε.  Οι δύο cpu σε πολλές περιπτώσεις έτρεχαν στο 100% και η μήμη μονίμως στα 75%, και λίγο swap (15%) σε χρήση.

ΕΡΩΤΗΣΗ 2:  Αν βάλω 8 GB αντί τα 4 GB RAM που έχει ο server, τα Ubuntu (12.04 και 10.04) τα βλέπουν όλα?  Διότι υποθέτω ότι έχουμε 32 bit λειτουργικό.

alkisg

Παράθεση από: bobptz στις 23 Ιαν 2014, 06:45:37 ΜΜ
Καμία ρύθμιση στον server?

Μπα, η default εγκατάσταση.
 
Παράθεση από: bobptz στις 23 Ιαν 2014, 06:45:37 ΜΜ
Αντέχει παραπάνω, ή είναι "συνηθισμένος"?

Σε έναν thin client βάζεις να δεις youtube.
Στον server, πας Εφαρμογές →  Εργαλεία συστήματος → Παρακολούθηση συστήματος.
Παρατηρείς πόση CPU χρειάζεται ο ένας client, και πολλαπλασιάζεις επί τον αριθμό των clients για να δεις αν η CPU επαρκεί ή όχι.

Κάνε τις δοκιμές σου για το πώς σου αρέσει καλύτερα, thin ή fat, 10.04 ή 12.04, Gnome ή Linux Mint κλπ, και πες μας τα συμπεράσματά σου.
Αν σου φαίνεται ότι το Linux πάει πιο αργά στο εργαστήριό σου από τα Windows, βάλε Windows. Πάντως οι περισσότεροι συνάδελφοι αναφέρουν το αντίθετο.

Παράθεση από: bobptz στις 23 Ιαν 2014, 06:45:37 ΜΜ
Αν βάλω 8 GB αντί τα 4 GB RAM που έχει ο server, τα Ubuntu (12.04 και 10.04) τα βλέπουν όλα? Διότι υποθέτω ότι έχουμε 32 bit λειτουργικό.

Ναι, το 32 bit Linux βλέπει μέχρι 64 GB RAM. Για το θεωρητικό υπόβαθρο δες αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

alkisg

Μπάμπη εάν τυχόν ποτέ σου έρθει όρεξη να δοκιμάσεις Ubuntu 14.04 MATE, που το μενού του θα πάει σφαίρα όπως πήγαινε παλιά η 10.04, πες μου να σε βοηθήσω. Όμως να μην γίνει στην αρχή της χρονιάς αλλά μετά το τέλος των μαθημάτων, όπως π.χ. τώρα, γιατί μπορεί να βγάλει κάποια θεματάκια. Εγώ την χρησιμοποιώ στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ και έλυσα τα πρώτα 5-10 θέματα που βρήκα...

Τα υπόλοιπα βέβαια, libreoffice, firefox κλπ, μην περιμένεις να αλλάξουν, κυρίως στο μενού θα δεις τη διαφορά.

bobptz

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.  ΒΕΒΑΙΩΣ και να το βάλουμε.