Χρήση του speedport plus cosmote σαν switch / access point (how to)

Ξεκίνησε από denispyr, 01 Φεβ 2023, 08:04:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

denispyr

Ένα περισσευούμενο ρούτερ speedport plus της cosmote με ταλαιπώρησε μέχρι να του αφαιρέσω τις δυνατότητες dhcp και να το κάνω απλό switch / wireless access point. Το lan  μου είναι στο 192.168.1.Χ με το σέρβερ στο 192.168.1.1, το ρουτεράκι δίνει το ίδιο lan.
  • Η απλή απενεργοποίηση του dhcp (Settings -> Home network -> DCHP -> DCHP off) δεν έπαιξε αφού δε μου έδινε ip στις συνδεμένες συσκευές.
  • Η ενεργοποίηση του dchp relay (Settings -> Home network -> DCHP -> DCHP relay με server=192.168.1.1) δεν έπαιξε επίσης.
Μετά από κάθε αλλαγή έπρεπε να κάνω reset με καρφάκι αφού δεν είχα πιά πρόσβαση στο ρουτεράκι.
Για να μου δουλέψει το relay  άλλαξα πρώτα τη διευθυνσιοδότηση του speedport και μετά ενεργοποίησα το relay. Δηλαδή:
  • βήμα πρώτο: αλλαγή διευθ του speedport. Settings -> Home network -> Name and address of the router -> Local IPv4 address = 192.168.2.1 (αλλαγή σε 2). Κλείσιμο και άνοιγμα
  • βήμα δεύτερο:  ενεργοποίηση του dchp relay. Settings -> Home network -> DCHP -> DCHP relay με server=192.168.1.1
Υποθέτω οτι υπήρχε σύγκρουση στο 192.168.1.1. Αν το lan μου είχε άλλη διεθυνσιοδότηση μπορεί να έπαιζε το απλό relay.

Ερώτηση: πως χτυπάω το ρουτεράκι; Δεν έχω την ip του, το ip scanning δε μου το φέρνει (σαν να είναι passthrough transparent). Καμμία ιδέα;
Διονύσης

alkisg

Απαγορεύεται να υπάρχουν 2 ίδιες IP στο δίκτυο (εκτός σπανίων εξαιρέσεων).
Έτσι μια εύκολη λύση είναι:

1. Ρυθμίζεις το βασικό ρουτεράκι που έχει IP=192.168.1.1, να δίνει IP range από 192.168.1.30 ως 192.168.1.250. Έτσι δεσμεύεις τις υπόλοιπες ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για στατικές IP.
2. Στο δευτερεύον ρουτεράκι που πλέον έγινε access point, δίνεις IP=192.168.1.2 και απενεργοποιείς τον DHCP server. Στο τρίτο access point θα έδινες την 192.168.1.3, κλπ.

That's all!

denispyr

Αφενός δεν είχα δυνατότητα πρόσβασης στο κεντρικό ρουτεράκι.
Αφεδύο ( ;) ) νομίζω του έδωσα αχρησιμοποίητη καρφωτή ip και απενεργοποίησα dchp και δε δούλεψε - αλλά δε θυμάμαι και καλά οπότε ....
Διονύσης