Κλεινουν τα ελληνικα σχολεια της ομογενειας!

Ξεκίνησε από poursali, 13 Μαΐου 2010, 05:23:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

διαβαστε εδω --> http://ypepth.gr/docs/anakoinosi_gia_tis_eksetaseis_glwssomatheias_100513.doc

εχω ζησει τα 20 πρωτα της ζωης μου στη Γερμανια και πηγα απο την 1η Δημοτικου μεχρι και την 3η Λυκειου σε ελληνικο σχολειο.
Προσωπικα πιστευω πως προκειται για εσχατη προδοσια.
Δεν μπορω να αντιληφτω το σκεπτικο αυτων των ανθρωπων.
Μελετησαν και αποφασισαν οτι αυτα τα σχολεια δεν συμφερουν?
Ειδικα για τα ελληνικα σχολεια της Βαυαριας το 80% των εξοδων βαρυνει το γερμανικο δημοσιο.
Ειτε οικονομικα, ειτε πολιτιστικα, ειτε πνευματικα, ειτε τουριστικα να το δουμε το θεμα η Ελλαδα βγαινει ζημιωμενη.

Στην αναμπουμπουλα χαιρεται ο λυκος. Δυστυχως. (θελω να βρισω αλλα δεν επιτρεπεται εδω μεσα)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Βρίσε, με ευρηματικό τρόπο συνάδελφε, μη το κρατάς μέσα σου.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

η μονη δικαιολογια θα ηταν να θελουν να προσλαβουν αδιοριστους εκπαιδευτικους της ομογενειας που ειναι αρκετοι, αλλα πολυ το αμφιβαλλω αυτο....

παναγιωτη, δεν ειμαι ηρεμος τωρα για να το κανω αυτο.. αυτο που κανω ειναι να ενημερωσω ολα τα παιδια της ομογενειας που ξερω... εγραψα στο τρωκτικο, στο facebook σε ομαδες παιδιων κλπ κλπ... το ελαχιστο που μπορω να κανω...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

θυμαμαι οταν εβλεπα ελληνικη σημαια εκλαιγα... το καταλαβαινετε αυτο? εκλαιγα.. πατουσα ελληνικο εδαφος και ενιωθα σπιτι μου και ας μονο 1 μηνα καθε χρονο...
αναρωτιεμαι τα αισθηματα των παιδιων ποια θα ειναι οταν το μαθουν
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Loukritia

Λογικά δεν θα κλείσουν (ακόμα) αφού θα παραμείνουν στα σχολεια αυτά οι συνάδελφοι που είναι ήδη αποσπασμένοι poursali!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

poursali

να ενημερωσω οσους δεν γνωριζουν οτι οι αποσπασεις στο εξωτερικο ειναι για 3 χρονια +2 οποιος θελει να μεινει κι αλλο.. αρα 5 χρονια το πολυ.
εφοσον δεν βγηκε εγκυκλιος που να δινει το δικαιωμα να παραμεινουν παραπανω οσοι εκλεισαν 3 ή 5 χρονια αντιστοιχα φευγουν.. επιπλεον δεν μπορουν να θεωρησουν οτι καποιος που εκλεισε 3 ή 5 χρονια θα παραμεινει και αλλο (μπορει να μην θελει)
αρα ΣΙΓΟΥΡΑ θα προκυψουν κενα και αν δεν καλυφτουν σε 1 το πολυ 2 χρονια δεν θα μπορουν να λειτουργησουν.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Κωστή, σε καταλαβαίνω, γιατί και γω Γερμανία γεννήθηκα και έζησα αρκετά χρόνια.
Εγώ το επισήμανα από νωρίς. Ζούμε το ξεπούλημα των ανθρώπινων αξιών και του Ελληνικού Έθνους.
Αύριο παρεμπιπτόντως, ποιος έρχεται στην Ελλάδα για "δουλειές"; Είναι μήπως τυχαία η χρονική συγκυρία;
Δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τον Ακαδημαϊκό Μαρκεζίνη; Αν κάποιος έχει παρακολουθήσει την συζήτηση που έγινε με τον Μαρκεζίνη στην ΕΤ1 πριν από λίγες μέρες, μπορεί αν θέλει να μας πει την άποψή του.

http://vodpod.com/watch/3316769--
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

θα το βιντεο μολις εχω χρονο Παναγιωτη. ειναι και λιγο μεγαλο.
παντως οχι δεν ειναι τυχαια η συγκυρια.
ειπαμε.. εδω και 20 χρονια αυτο ακουγα οταν πηγαινα ακομα στο Δημοτικο. βρηκαν την ευκαιρια... σε ποσα μετωπα πλεον να παλεψει κανεις?
κανονικος πολεμος. απλα δεν διεξαγεται με οπλα. αλλα με υπονομευση των αξιων μας και στοχο της εξαθλιωση μας οικονομικα, πολιτισμικα, ηθικα και και και.
οι απεργιες δεν ειναι λυση. κατι αλλο χρειαζεται.. κατι που θα τσουξει πραγματικα.
να κλεισουμε την τηλεοραση μας για μια βδομαδα ειναι μια καλη αρχη.
πως κλεισαμε τα φωτα για μια ωρα δλδ?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Είμαι ανοικτός σε αγωνιστικές ιδέες Κώστα. Όλοι πρέπει να είμαστε.
Για μένα όμως το πρόβλημα δεν βρίσκεται στην επιλογή μορφή αγώνα σ 'αυτή τη φάση.
Το πρόβλημα βρίσκεται στην απουσία συνειδησιακής εγρήγορσης.
Δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω στον ανθρωπισμό(είτε από αμέλεια, είτε από ωχαδερφισμό)  , και ακριβώς αυτό είναι που εκμεταλλεύονται οι δυνάστες μας.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

ακριβως. εδω μιλησα με εναν φιλο μου μολις που πηγε στα ιδια σχολεια με μενα.. και δεν ειδα να ενοχλειτε - αν και ακομα στη Γερμανια... το αντιμετωπισε με υπερβολικο ρεαλισμο - τι περιμενες? αφου ειναι πουλημενοι... κλπ κλπ ελεγε...

ακριβως σε αυτο πονταρουν. δυστυχως ο μεσος ελληνας που δουλευει 150 ωρες υπερωριες και δεν πληρωνεται, δεν ασφαλιζεται δεν εχει την πολυτελεια να ασχολειται ζητηματα οπως η συνειδηση, η παιδεια κλπ... δυστυχως δεν μπορει κανεις να τον κατηγορισει.. δυστυχως μερικες φορες δεν μπορεις να απευθυνθεις πουθενα..

αλλα απο την αλλη.. η φυση προνοει και εχει για ολα το αντιβαρο της.. ποτε θα βγει στην επιφανεια δεν ξερω
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Υπάρχουν όμως (και δυστυχώς θα λιγοστεύουν συν το χρόνο) και πάρα πολλοί άλλοι, Κώστα, οι οποίοι δεν ανήκουν  στην κατηγορία των απόλυτα αλυσοδεμένων με δάνεια και εξαθλιωμένων Ελλήνων, που όμως θα μπορούσαν να βοηθήσουν το Έθνος μας, αλλά δεν το κάνουν θαρρείς και θα έχουν κάποιο όφελος από τις εξελίξεις. Μήπως πιστεύουν ότι είναι καλύτερα να είμαστε εξαθλιωμένοι;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

για να δειτε ποσο μεθοδευμενα δουλευουν.
μολις πηρα τον γαμπρο μου που ειναι στο συλλογο γονεων ενος δημοτικου στη γερμανια.
δεν εμαθαν τιποτε ακομα, ΑΛΛΑ εδω και ενα μηνα ξαφνικα εγινε μειωσω των ωρων διδασκαλιας στο δημοτικο κατα 9 ωρες....
ετοιμαζεται καταληψη στο προξενειο μεχρι να λαβουν απαντηση για το τι προτιθεται να κανει το υπουργειο.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

εκει οφειλονται και 9ωρες περικοπες προφανως.... μ' αρεσει που θα πηγαινε επιπλεον 1δις στην παιδεια...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Μα θα πάει. Από τις τσέπες του κόσμου είτε για να κρατηθούν σε αξιοπρεπές επίπεδο λειτουργίας τα σχολεία είτε για να στείλει τα παιδιά του σε ιδιωτικά σχολεία.